Pirmas

NAUJIENA!


NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Policijos žinios
Kultūra
Renginiai
Skelbimai

Druskininkai

Sanatorijos
Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija


Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  Gerai apmokamą darbą Vokietijoje iškeitė į Tarybos nario
   mandatą

Vilius Semeška su tėčiu Vytautu


Balandžio 15 d. V.Semeškai įteiktas savivaldybės tarybos nario pažymėjimas
                                                         K.Platonovienės nuotr.


   Darbą naujoje savivaldybės taryboje balandžio 15-ąją pradėjo ir keli politikos „naujokai“ - pirmąkart bendruomenės atstovais išrinkti druskininkiečiai. Vienas iš jų – 42 metų konservatorius Vilius Semeška. Aktyviai visuomeninėje veikloje dalyvaujantis, principingas druskininkietis, pirmąkart išbandęs jėgas savivaldos rinkimuose, sulaukė didžiulio žmonių pasitikėjimo. Naujasis savivaldybės tarybos narys tikina, jog savo veikla stengsis įrodyti, 
kad ir politikai gali laikytis dešimties Dievo įsakymų.

   - Šiandien buvote “įšventintas” į bendruomenės atstovus, oficialiai tapote vietos politiku. Esate vienas iš trijų šios kadencijos savivaldybės tarybos narių, kurie prie valdžios vairo sėdasi pirmąkart. Koks jausmas, laikant rankose Tarybos nario pažymėjimą?

  - Pažymėjimas – tai tik plastikinė kortelė, daug svarbiau veikti taip, kad pasitikėjimą rinkimų metu pareiškę gyventojai nenusiviltų mano atstovavimu/darbu jiems savivaldybės taryboje. Savivaldybės valdžios formavime nedalyvauju, kadangi priklausau opozicinei TS-LKD partijos frakcijai, tačiau esu nusiteikęs principingai, sąžiningai ir skaidriai dirbti suformuotuose komitetuose bei komisijoje. 
   - Naujosios kadencijos savivaldybės tarybos nariai inauguracijos metu turėjo teisę pasirinkti vieną iš šių priesaikos tekstų: “Aš, (vardas, pavardė) prisiekiu gerbti ir vykdyti Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai atlikti visas savivaldybės tarybos nario pareigas ir susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių gyventojų teises ir viešuosius interesus. Tepadeda man Dievas“; arba pakartoti priesaiką be paskutiniojo sakinio, prašančio Aukščiausiojo pagalbos. Kurį priesaikos variantą pasirinkote jūs? 
   - Esu krikščionis, tikintis žmogus, todėl priesaikos tekstą pasirinkau pabaigoje prašydamas Dievo pagalbos. Taip, tokį priesaikos variantą pasirinko dauguma tarybos narių, todėl labai tikiuosi, kad tiek daugumai, tiek ir mažumai atstovaujantys politikai kasdieninėje veikloje negeis svetimo turto, nekalbės netiesos, nevogs, neturės kitų Dievų ir laikysis likusių Dievo įsakymų. 
   Visai neseniai, siaurame rate, pietavau su kunigu Robertu Grigu Leipalingyje. Dėkoju jo mamytei už pakvietimą. Į klausimą, kaip tokiomis nelengvomis sąlygomis atstovauti žmonėms, kunigas labai šiltai nusišypsojęs patarė, kad visuomet elgtis reikia taip, kaip širdis sako, bei nepamiršti, jog ateis teismo valanda. O man tai reiškia – sakyti tiesą, kokią karti ji bebūtų, dirbti dorai ir pripažinti savo klaidas bei nesigėdyti už jas atsiprašyti. 
   - Druskininkuose gimėte ir čia užaugote. Dar vaikystėje žinojote, kad miesto centre yra tokie dideli rūmai, kuriuose posėdžiauja labai svarbiais save laikantys dėdės ir tetos. Ar svajojote jaunystėje, jog kada pats nors tapsite gimto miesto valdžios atstovu? 
   - Tikrai nesvajojau ir net neplanavau iki to momento, kuomet grįžęs į gimtinę gyventi įsitikinau, kad savivaldybėje įsigalėjusi viena politinė partija. Lyg būčiau niekur ir neišvažiavęs, kaip anuomet: viena partija, viena tiesa, valio ir pirmyn į šviesų rytojų!  Kas ne su mumis, tas yra prieš mus, ir visi, nepaklusę sistemai, yra liaudies priešai, su kuriais privaloma susitvarkyti. Skirtumas su anuomet nelabai ženklus: galbūt tik poilsiautojų gerokai mažiau, apleistų erdvių vis dar labai daug, o Europos paramos eurai tapo gerokai mielesni nei Rusijos rubliai.
   Viena politinė grupė yra taip giliai įsišaknijusi visose savivaldybės srityse be rimtos opozicijos ir kontrolės, kad savivaldybės gyventojai jau nėra savo miesto, savivaldybės šeimininkai, tačiau užvaldyta, užmaitinta propaganda ir nuskurdinta pigi darbo jėga. Privalu pripažinti, kad nemaža rinkėjų dalis jaučiasi patenkinta esamomis gyvenimo sąlygomis, todėl eilinį kartą renka tą pačią partiją, dievina tą patį merą, nes galbūt netiki, kad gali būti ir kitaip. Netiki, nors galbūt nori, jog Druskininkų savivaldybė pagal pragyvenimo lygį pasiektų bent jau Lietuvos vidurkį, taptų žinomu Europos Sąjungos kurortu, į kurį grįžtų gyventi jų vaikai ir anūkai, nes čia jie gali dirbti ir uždirbti, kurti šeimas, gauti kokybiškas medicinines paslaugas, oriai gyventi senatvėje. 
   - Kadangi iki šiol buvote aktyvus bendruomenės narys, į jus pagalbos dažnai kreipėsi druskininkiečiai, nors ir neturėjote oficialaus valdžios atstovo statuso. Dėl kokių problemų, nusiskundimų jūsų paramos prašydavo gyventojai?
   - Gyventojai kreipėsi įvairiais klausimais. Vieni dėl nesąžiningos renovacijos, kiti dėl neskaidrios biudžetinių įstaigų veiklos, net ir dėl nevalomų nuo sniego gatvių kaimiškose vietovėse ar socialinių išmokų sumažinimo. Dabar turėsime daugiau galimybių padėti, turėdami tarybos nario mandatą. Rengsime reguliarius gyventojų priėmimus, konsultuosime įvairiais klausimais ir stengsimės jiems padėti tiek, kiek leidžia užimamos pareigos bei tarybos nario įgaliojimai.
   - Ar jau apsisprendėte, kuriame iš penkių savivaldybės tarybos komitetų pageidautumėte dirbti?
   - Tokio sprendimo dar nėra. Opozicijai pagal Vietos savivaldos įstatymą palikta pirmenybė teikti Kontrolės komiteto bei Etikos komisijos vadovo kandidatūras. Atsižvelgiant į rinkėjų gautą pasitikėjimą ir susitarimą su kita opozicine liberalų frakcija, esu pasiruošęs užimti vieną iš paminėtų vadovų pareigų. O pagal įgytą išsilavinimą bei patirtį galėčiau būti naudingas Ūkio ir kurorto plėtros bei Finansų komitetuose. 
   - Jūs, kaip ir daugelis iš mūsų, matėte, kokiomis informacinės blokados bei patyčių sąlygomis teko dirbti opozicijai buvusioje savivaldybės taryboje. Ar žadate taikstytis su tokiu politinių konkurentų elgesiu?
   - Mačiau ir girdėjau, taikstytis nežadu. Visuomet turi būti abipusė pagarba vieni kitiems, todėl, verčiant naują puslapį naujos savivaldybės tarybos veikloje, linkiu, kad šio principo laikytųsi abi šalys. Tik tuomet atsikratysime tepaus purvo ir viešo skalbinių skalbimo respublikiniu lygiu. Šį kartą Etikos komisijos vadovo pareigas užims opozicijos atstovas, todėl tai galbūt drausmins visus politikus. Viešos politikų patyčios, įžeidinėjimai yra blogas ir labai kenksmingas pavyzdys visuomenei, o ypač jaunajai kartai. Būtent todėl to neturime toleruoti nei viena pusė ir privalome principingai su šiomis ydingomis apraiškomis kovoti.
   - Naują veiklą pradėjęs žmogus paprastai jos imasi su dideliu entuziazmu. Kokie artimiausi planai jūsų, kaip vietos politiko, darbo kalendoriuje?
   - Darbas savivaldybės taryboje tampa aukščiausiu prioritetu. Priklausomai nuo užimamų pareigų bus suderintas ir darbo kalendorius. Žinoma, laiko asmeniniams reikalams sumažės, tačiau džiaugiuosi, kad savo žinias ir patirtį galėsiu atiduoti gimtojo krašto žmonių gyvenimo kokybei gerinti. Žinoma, jau šiandien sulaukiu įvairių verslo pasiūlymų, netgi dirbti užsienyje - Vokietijoje, partijoje užsimenama ir apie Seimo rinkimus, tačiau artimiausi planai ir prioritetai išlieka čia, Druskininkuose. 
   - Žinią apie save, kaip visuomeniškai aktyvų žmogų, bendruomenei siuntėte įžvalgiomis publikacijomis apie moralinę valdžios degradaciją, po kurių turėjote atlaikyti daugybę anoniminių atakų ir jų inicijuotų patikrinimų. Esate vienas iš nedaugelio politikų, mokančių puikiai valdyti žodį. Jums nereikia brangiai samdytis viešųjų ryšių specialistų ir gėdingai apsimetinėti samdinių surašytų straipsnių autoriumi, kaip viename naujienų portale mėgsta daryti kai kurie mūsų veikėjai. Iš kur paveldėjote literatūrinę gyslelę?
  - Nors mano tėtis didžiąją gyvenimo dalį dirbo elektriku Druskininkų komunaliniame ūkyje, tačiau jis buvo ir yra ypač žingeidus. Gerai pamenu, kaip vaikystėje padėdavo man rašyti rašinėlius, o lietuvių kalbos mokytojas, gerb. Sinkevičius, pastebėjęs mano rašto darbus, buvo tas žmogus, kuris išmokė vaizdžiai perteikti savo mintis popieriuje. Iš tiesų visus savo straipsnius, kalbas rašau pats, žinoma, redaktoriai ištaiso klaidas, kurių vis dar pasitaiko.
   - Esate ne tik įžvalgus, drąsus, bet ir novatoriškas politikas. Būsite turbūt pirmas Druskininkų politikas, kuris turės savo, kaip savivaldybės tarybos nario, tinklaraštį. Komunikuosite su žmonėmis operatyviai internete. Bet gyvas bendravimas su rinkėjais vis tiek yra labai svarbu. Planuojate organizuoti susitikimus su gyventojais? Nes bendruomenei, žinokit, kliūna už akių tarybos narių ataskaitos, kuriose jie deklaruoja, kiek šimtų litų kiekvieną mėnesį pravažinėja degalų ir prakalbėta telefonais „dėl darbo su rinkėjais“.
   - Taip, jau keletą metų į savo tinklaraštį sudedu visus parašytus straipsnius, įžvalgas, mintis, talpinu nuotraukas. Mane nesunku surasti socialiniuose tinkluose, klausti, komentuoti bei diskutuoti įvairiomis politinėmis temomis ir ne tik. O susitikimai su gyventojais bus reguliarūs, tikiuosi, jog frakcijai/partijai, veikiančiai taryboje, bus skirtos patalpos - tokį prašymą pateiksime, kuriose galėsime žmones priimti, išklausti, padėti. Tik tiesiogiai su tarybos nario veikla susijusios labai riboto dydžio išlaidos gali būti kompensuojamos, remiantis dabartiniu tarybos veiklos reglamentu. Tikrai neketinu piktnaudžiauti mokesčių mokėtojų pinigais. 
   - Sakoma, blogas tas kareivis, kuris nesvajoja tapti generolu. Ne už kalnų Seimo rinkimai, o partijos vadovybė jus jau spėjo įvertinti kaip didelių lūkesčių teikiantį politiką. Nesvarstėte apie kandidatavimą Seimo rinkimuose?
   - Šiuo metu vyksta partijos vadovybės rinkimai, beje, tą pačią dieną bus renkamas ir Druskininkų skyriaus pirmininkas. Panašu, kad mūsų organizacijoje subrendo kartų kaita, būtinas atsinaujinimas, taip pat ir Druskininkuose mes turime tapti atvira partija visuomeniškiems ir aktyviems gyventojams, puoselėjanti krikščioniškąsias vertybes ir tradicijas, tačiau neatsiliekanti nuo laikmečio – XXI amžiaus. O apie kandidatavimą į Seimą dar anksti kalbėti, nors pasvarstymų, pasikeitimų nuomonėmis tiek Vilniuje, tiek ir čia, vietoje, tikrai būta.
   - Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos Druskininkų skyriaus atstovai po ketverių metų pertraukos vėl įžengė į Druskininkų politinį olimpą. Esate vietinių konservatorių lyderis – Vokietijoje mokęsis, ekonomikos studijas baigęs, ambicingas, daug vilčių teikiantis politikas. Nebus sunku dirbti aplinkoje, kur beveik penkiolika metų valdo viena partija ir vieno vado tiesa?
   - Lengva nebus. Tapę Europos Sąjungos nariais, mes turime perimti ir Europos politinę kultūrą. Dar vis nuo sovietinių laikų nemažai daliai politikų sunku persiorientuoti, kad rinkėjai tikisi ne ponavimo, bet tarnavimo. Druskininkai yra neapsakomai gražus, žalias, stiprybę teikiantis bei sveikatą gerinantis kurortas, M.K. Čiurlionio, tai yra kūrėjų, miestas. Kiek daug dar turime visko nuveikti, kad tuos visus kurortinės savivaldybės privalumus pajaustų kiekvienas mūsų bendruomenės narys. 

„Druskonio“ inf.

 

  Vienpartinės sistemos grėsmės savivaldai

Karolis KAKLYS, 
Druskininkų savivaldybės tarybos narys, liberalas

   Jau daugiau nei 15 metų nepakeičiamas Druskininkų meras šiais savivaldybių tarybų ir merų rinkimais perrinktas dar vienai keturių metų kadencijai vadovauti kurortui. Tačiau šiemet vykusių savivaldos rinkimų naujasis formatas, kuomet meras renkamas tiesiogiai, siunčia pavojaus signalus demokratijai ne tik iš Druskininkų, bet ir iš kitų mažųjų Lietuvos miestų. Jeigu pažvelgtume į rinkimų rezultatus, pamatytume, kad ne tik kurortuose, Palangoje ar Birštone, įsivyravo vienos partijos dauguma taryboje, bet ir tokiuose niekuo neišsiskiriančiuose Lietuvos miestuose kaip Lazdijai, Jonava ar Marijampolė. Ten valdančiųjų koalicijų sudarinėti jau nebus būtina. Po rinkimų tokių savivaldybių ir rajonų per Lietuvą - beveik trečdalis.
   Pažvelgę į rinkimų rezultatus, matome, kad dar nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo laikų nėra buvę ir noriu tikėti nebus, kuomet viena partija didmiestyje turėtų daugumą. Pagrindinis skirtumas rinkimuose tarp didžiųjų Lietuvos miestų ir provincijų yra rinkėjų skaičius, todėl didmiesčiuose už savivaldybės administracinių resursų naudojimą svarbesnį vaidmenį atlieka bendrosios tendencijos, kurias formuoja respublikinės žiniasklaidos priemonės. Kitaip tariant, savivaldybės vadovai nėra pajėgūs administracinių resursų pagalba “sukaustyti” žmonių tarpusavio santykių, o tai vienokia ar kitokia forma dabar vyksta mažesniuose miestuose. Kaip bebūtų, bet didmiesčiuose yra atstovaujama daugiau interesų grupių taryboje ir dažniausiai sprendimai nepriklauso nuo vienos partijos ar vieno asmens.
   Priešinga situacija matoma mažesniuose miestuose, kur savivaldos įtaka gyventojams yra kur kas reikšmingesnė ir jautresnė, kadangi savivalda vaidina ne tik viešojo subjekto kaip administratoriaus vaidmenį, tačiau yra ir darbdavys. Esminis skirtumas nuo didmiesčių yra tas, kad dažnu atveju mažuose miestuose savivaldybė yra didžiausias darbdavys, įskaitant ne tik savivaldybės įstaigas (t.y. mokyklas, darželius, jaunimo, kultūros centrus ir pan.), bet ir savivaldybės įmones. Šioje vietoje negaliu nepaminėti ydingo Druskininkų pavyzdžio, kuomet savivaldybė, būdama šimtaprocentine UAB “Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centras AQUA” akcininkė, užsiima viešbučių, maitinimo, vandens pramogų, sporto klubo ir net naktinio klubo verslu. Tokiomis aplinkybėmis išties formuojama bloga praktika, kuomet viešosios funkcijos sutapatinamos su verslu. Iš kurios pusės bežiūrėtum, tokių įmonių “kardinolai” dažniausiai būna ta pati vietinė valdžia, kuri šiuos resursus gali lengvai naudoti savo įtakai savivaldoje plėsti. Tokių įmonių finansinė veikla viešai nekontroliuojama, nes, įsteigus savivaldybės UAB-ą, už finansinę veiklą savivaldybės tarybai neatsiskaitoma, tiek savivaldybės kontrolierius, tiek Valstybės kontrolė realiai nevykdo tokios įmonės kontrolės.
Šiandien įstatymai neveikia taip kaip turėtų, todėl tam būtina sureguliuoti įstatyminę bazę, aiškiai detalizuojant savivaldybių įmonių, siekiančių pelno, veiklą ir kontrolę. Svarbu užtikrinti, kad, prisidengiant viešųjų paslaugų teikimu, savivaldybės neužsiimtų verslu, o gautas pelnas būtų naudojamas viešiesiems poreikiams tenkinti. Reiktų diskutuoti, jei verslu užsiimti savivaldybėms negalima, tai galbūt tokia juridinė forma kaip uždaroji akcinė bendrovė apskritai neleistina, o apsiriboti reiktų ties viešąja įstaiga ar sukurti naują juridinę formą su aiškia atskaitomybe gyventojams, užtikrinančia skaidrią savivaldybės įmonių veiklą. Ne mažiau svarbus yra ir savivaldybės vykdomosios valdžios santykis su sprendimus priimančia valdžia. Vienpartinėse savivaldybėse administracijos vadovas, kaip politinio pasitikėjimo asmuo, dažniausiai skiriamas tik tas, kuris lojalus partijai. Ir piramidė važiuoja žemyn tuo pačiu principu. Tik nereikia sau meluoti, kad yra kažkas kitaip. Šis “savų” principas realiai veikia ir mes matome, kaip yra skiriami vietos klerkai bei kokiai partijai tie žmonės yra lojalūs. Džiugina tai, kad Vilnius jau pradėjo rodyti pavyzdį Lietuvai, kaip administracijos vadovas gali būti ne partinės nomenklatūros žmogus, o savo srities žinovas.
   Kuomet savivaldybės valdžioje yra tik viena partija, vadinasi, tik laiko klausimas, kada bus ir viena tiesa. Nors Konstitucijoje ir numatyta piliečio teisė laisvai rinktis ir nebūti verčiamam priklausyti kokiai nors politinei jėgai, tačiau dažnas mažos savivaldybės gyventojas, suprasdamas to pasirinkimo pasekmes, nesivadovaus vidiniais savo įsitikinimais, o greičiau rinksis jam parankesnį ir lengvesnį kelią, kuris nebus žalingas jam ar jo aplinkai. Reikia pagaliau pripažinti, kad, gyvenant vienpartinėje santvarkoje, tavo pasirinkimo ir saviraiškos laisvė tampa ribota. 

 

  Konservatoriai ir liberalai paskelbė opozicines frakcijas
   Naujojoje savivaldybės taryboje dirbs dvi opozicinės – Liberalų sąjūdžio ir Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos. 
   Į Liberalų sąjūdžio frakciją susivienijo savivaldybės tarybos nariai, liberalai Juozas Šarkus, Valdas Trinkūnas, Romualdas Domarkas ir Karolis Kaklys. Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakciją sudaro konservatoriai Vilius Semeška, Andrius Mosiejus ir Gražutė Kuneikienė. Apie tai informuota jau 1-ajame savivaldybės tarybos posėdyje balandžio 15 d. 
   „Reikalausime visų Druskininkų savivaldybės tarybai teikiamų sprendimų skaidrumo, teisinio pagrįstumo, ekonominio ir socialinio efektyvumo pagrindimo; informuosime Tarybą ir bendruomenę apie įstatymų pažeidimus savivaldybėje ir savivaldybės sprendimuose; informuosime Tarybą ir bendruomenę apie kylančias dėl savivaldybės sprendimų grėsmes viešajam interesui bei savivaldybės gyventojų gyvenimo kokybei; reikalausime iš aukščiausių savivaldybės pareigūnų bei administracijos tinkamo pareigų vykdymo; teiksime Tarybai išvadas ir siūlymus dėl savivaldybės turto ir lėšų naudojimo teisėtumo, tikslingumo ir efektyvumo; stebėsime, kaip savivaldybėje laikomasi įstatymų, Valstybės politikų elgesio kodekso, reglamento, kitų teisės aktų reikalavimų, - teigiama viešame konservatorių frakcijos pareiškime. - Visokeriopai palaikysime ir remsime tinkamai parengtus valstybės, savivaldybės ir jos gyventojų interesus atitinkančius savivaldybės sprendimus bei veiksmus, inicijuosime juos patys; analizuosime ir vertinsime savivaldybės sprendimų pasekmes savivaldybės žmonių buičiai ir būčiai” ir kt. TS-LKD frakcijai vadovaus V. Semeška, jo pavaduoju paskirtas A.Mosiejus.
Liberalų sąjūdžio frakcija akcentuoja tokias savo veiklos kryptis: „Tikros savivaldos įgyvendinimas, tariantis su bendruomenės nariais, o ne jiems nurodinėjant. Savivaldybės taryba ir administracija turi tarnauti žmonėms, o ne žmonės jiems; efektyvus ir skaidrus visų savivaldybės biudžeto lėšų naudojimas pagal tiesioginę paskirtį tik bendruomenės narių poreikių tenkinimui; valstybės, savivaldybės bei ES lėšomis vykdomų investicijų savivaldybėje efektyvumas, pasireiškiantis tikrų bendruomenės narių interesų įvertinimu bei vietos bendruomenės narių ekonominės ir socialinės gerovės kėlimu, naujų darbo vietų kūrimu ir bedarbystės mažinimu. Ypatingas dėmesys - vietos verslininkų veiklos skatinimui, tam tikslui žymiai padidinant savivaldybės skiriamas šiam tikslui fondo lėšas. Nesuderinamos su savivaldybės funkcijomis viešųjų paslaugų teikime veiklos savivaldybės įmonėse nutraukimas; kaimo vietovių bendruomenių rėmimas ir stiprinimas; permainos savivaldybės kultūriniame gyvenime; jaunimo iniciatyvų skatinimas kurti verslą tiek mieste, tiek kaime. Finansavimo didinimas jaunimo organizacijų projektinei veiklai ir jaunimo užimtumo programai; centralizuotai teikiamų šildymo paslaugų kainų mažinimas, komunalinių paslaugų kokybės gerinimas; efektyvi kova su korupcija visuose savivaldybės valdžios institucijose bei savivaldybės įstaigose ir įmonėse“ ir kt. Liberalų sąjūdžio frakcijos vadovu išrinktas J.Šarkus, pavaduotoju – K.Kaklys. 

„Druskonio“ inf. 

 

 Seimo narei išsprūdo, kad R.Malinauskas - valdovas
   1-asis naujos kadencijos savivaldybės tarybos posėdis balandžio 15 d. prasidėjo tradicine politikų priesaika, tarybos nario pažymėjimų įteikimu ir vicemero bei savivaldybės administracijos direktoriaus rinkimais. Permainų R.Malinausko komandoje nėra: vicemeru lieka L.Urmanavičius, savivaldybės administracijos direktore vėl išrinkta V.Jurgelevičienė.Į šventinį – 1-ąjį naujosios savivaldybės tarybos posėdį susirinkę politikai sulaukė daug sveikinimų ir linkėjimų. Tačiau mūsų apygardoje išrinktos seimūnės K.Miškinienės kalbą visi turbūt prisimins ilgiausiai. Buvusi Druskininkų vicemerė, savo pasisakymą pradėjusi nuo liaupsių Druskininkų valdžiai ir sveikindama merą su pergale tiesioginiuose rinkimuose, R.Malinauską pavadino valdovu. Tiesa, politikė iškart pasitaisė, norėjusi pasakyti „vadovą“. K.Miškinienė emocingai prabilo, jog „po atkaklios kovos mes turime savivaldybės valdovą, vadovą, jis pelnė didžiulį mūsų žmonių pasitikėjimą“. Pasigirdus juokui salėje, Seimo narė dar kartą pasitaisė: „Aš kažkaip aš čia... Vadovą, savivaldybės vadovą“. Ir toliau tęsė padėkos kalbą R.Malinauskui. 
   Naujosios savivaldybės tarybos nariai, pasibaigus 1-ajam posėdžiui, nebuvo pakviesti bendrai nuotraukai, nors salėje su fotoaparatais sukiojosi bent kelios valdžios atstovės. Įamžinti naujai išrinktus Druskininkų politikus, kad šiuos kadrus būtų galima rasti archyvuose, panaudoti metraščiuose, pagaliau išsaugoti savivaldos istorijai, - tokia tradicija būdavo visose ankstesnėse savivaldybės tarybos kadencijose. Kodėl šįkart atsisakyta visus tarybos narius pakviesti bendrai nuotraukai, atsakymą numano daugelis. „Dirbau ne vienoje kadencijoje, bet tokių dalykų niekada nebuvo. Tiesiog nesuvokiama“, - kalbėjo liberalų sąjūdžio atstovas, savivaldybės tarybos narys dr. J.Šarkus. Ar, pasibaigus iškilmingam posėdžiui, bent kavos puodeliui buvo pakviesti visi tarybos nariai? „Ne, mūsų niekas niekur nekvietė“, - sakė Druskininkų konservatorių lyderis V.Semeška.

„Druskonio“ inf. 

 

  Svetingumo egzaminą išlaikėme sėkmingai
Jonas VALSKYS, 
III amžiaus universiteto rektorius 

   Malonu prisiminti Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) veiklos etapus, kai Rumunijoje, Slovakijoje, Turkijoje ir Portugalijoje dalijomės patirties džiaugsmais su vietiniais senjorais. Dalyvavimas partnerystės mainų projekte pagal „Mokymosi visą gyvenimą programą“ vykdomame Grundvig projekte „Suteik džiaugsmą kitam ir pats būsi laimingas“ yra sėkmingas Druskininkų TAU. 
  Priėmėme svečius ir Lietuvoje, mūsų kurorte. Praėjus porai savaičių po susitikimo Druskininkuose ir viską gerai apmąsčius, atrodo, kad šį egzaminą išlaikėme sėkmingai. Viešnagėn atvyko gausus būrys mielų svečių - net 45 dalyviai. Tai projekto partneriai iš Lenkijos, Slovakijos, Portugalijos, Rumunijos ir Turkijos. Gausiausiai sulaukėme lenkų – net 17 dalyvių. Nors ankstyvo pavasario kaprizingas oras nelepino, bet svečius iš karto nustebino mūsų kurorto grožis, ypač kompaktiškumas, spalvingumas, infrastruktūros gausumas ir jos patogumas.
   Pirmąją programos dieną svečius sutikome „Dainavos“ centro salėje. Atvykėlius nepaprastai pradžiugino lietuviški tautiniai papročiai. TAU studentai, apsirengę tautiniais drabužiais, kiekvieną atvykusį sveikino, praleisdami pro tautines juostas, o sutikimas su duona ir druska nuteikė draugiškam bendravimui, nes pažįstami veidai, nuoširdžios šypsenos šildė mus visus. Žinoma, negalėjo mūsų šokėjos nepasveikinti svečių tradicine „Kepurine“. Buvo žavu! Džiaugsmas liejosi per kraštus.Gerą nuotaiką palaikė kiekvienos komandos prisistatymas. Pagal mūsų programą tai buvo namų užduotis svečiams. Labai išradingai, spalvingai prisistatė lenkų delegacija – mini nacionaliniu dainų ir šokių ansambliu. Turkijos vyrai pašoko savo tautinį šokį, slovakai ir portugalai linksmino dainomis. Pagaliau lietuviai užtraukė „Atskrend sakalėlis“. Po trumpos pertraukėlės vyko programinė užduotis - kiekvienos šalies kalbos pamoka. Z.Gaižauskienė kartu su L.Radiniene vedė nuotaikingą inscenizuotą lietuvių kalbos pamoką. Malonu, kad nemaža dalis svečių, net išvažiuodami, nepamiršo išmoktų žodžių. Didelio susidomėjimo sulaukė viktorina „Ką žinai apie Lietuvą?“. Visi dalyviai buvo suskirstyti į 7 komandas, ir tarptautinės grupės, bendraudamos anglų kalba, stengėsi atsakyti į pateiktus klausimus. Malonu pažymėti, kad svečiai buvo gana išsamiai pasiruošę, nes turėjo net konspektus apie Lietuvos geografiją, kultūrą, sportą, gamtą.
   Popietinis laikas buvo skirtas susipažinti su kurortu. Mūsų gidai pateikė svečiams žinių apie kurorto istorinę praeitį, gydomųjų šaltinių poveikį sveikatai ir jų taikymą, gydant įvairius lėtinius susirgimus. Svečiai lankėsi gydyklose, mineralinio vandens buvetėse, vandens parke, „Grand Spa Lietuva“.
   Kita darbo diena prasidėjo Švietimo centro kompiuterių klasėse. Vykdėme programinę užduotį, testuodami kiekvieno dalyvio individualius gebėjimus. Dalyviai buvo susodinti prie 26 kompiuterių po 2 ir atliko praktines užduotis. Kiekvienas turėjo surasti, kaip nusipirkti lėktuvo bilietus grįžimui namo ar į kitus miestus. Visi dalyviai sėkmingai atliko užduotis, surado pigiausius skrydžius pagal duotas kryptis. Pasirodo, senjorai gali laisvai keliauti po pasaulį. Vyko susitikimas su meru R.Malinausku. Meras supažindino su kurorto praeitimi, dabartimi ir ateities planais bei projektais, ypač pabrėždamas pasiektus laimėjimus per 15 metų, padedant ES pagalbos fondams. 
   Vienas iš šio projekto tikslų yra žmonių pomėgių išaiškinimas, jų ugdymas ir realizavimas. Šį kartą norėjome savo mieste surasti žmogų, kuris, realizuodamas savo pomėgius, garsėja ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Tai Druskininkų garbės pilietis, agrarinių mokslų daktaras, miškininkas inžinierius A.Valavičius. Visi sugužėjome į kurorto urėdijos muziejų „Girios aidas“, kur mus pasitiko jo įkūrėjas ir puoselėtojas A.Valavičius. Jis papasakojo, kaip jam sekėsi įgyvendinti savo sumanymą, parinkti ekspozicijas ir kasmet jas gausinti. A.Valavičius apgailestavo, kad pirmas muziejaus variantas sudegė, bet ryžtas jį atstatyti buvo toks didelis, kad prikeltas pastatas tapo žymiai didesnis. Susižavėję iškilaus žmogaus išmintimi bei jo kūrybiškumu, dėkojome autoriui ir įsiamžinome bendroje nuotraukoje.
   Įdomi praktinė veikla vyko A.ir T.Česnulevičių sodyboje, kur „Druskos pamokoje“ dalyviai sužinojo, kaip druską galima panaudoti kūryboje. Išsiaiškinome, kas sieja Druskininkus su druska, mineraliniais šaltiniais. Kiekvienas svečias iš druskos pasigamino sau suvenyrą.Kad svečiai iš tolimų kraštų susipažintų su Lietuva, parodėme ir mūsų istorinį paveldą, lankėmės Trakuose ir sostinėjeVilniuje. Paskutinę dieną Sporto centre organizavome rytmetį „Mano laimės akimirkos tobulinant kūną ir sielą“. Nuotaikinga rytinė mankšta, liaudies šokiai ir sportinės varžybos tarp partnerių komandų nutiesė naujus bendravimo tiltus kitiems susitikimams. Pasagėlės mėtymo (po 2 iš kiekvienos šalies), baudų metimo, tarptautinės krepšinio varžybos sukvietė sporto entuziastus.
   Po pietų su devizu - „Naujų kultūrų pažinimas mus daro dvasiškai turtingus ir laimingus“ – pabuvojome M.K.Čiurlionio muziejaus nameliuose. 
   Laikas praėjo nepastebimai greitai. Galime pasidžiaugti, kad partnerių susitikimas mūsų mieste praėjo labai sklandžiai. Tą patį išsakė ir svečiai. Suprantama, TAU senjorai ruošėsi kruopščiai ir atsakingai, o patirties įgijome lankydamiesi svečiose šalyse.  Atsisveikinimo vakaras kavinėje „Kolonada“ suartino visus.   Dalyvaujančių šalių nacionalinių gėrimų degustacija, susitikimas su „Slaptu draugu“, sertifikatų ir apdovanojimų už sportinius ir viktorinos laimėjimus įteikimas nuteikė naujiems darbams ir paskutiniam susitikimui Liubske, Lenkijoje. Melodingos „Mikučio“ ansamblio melodijos vis kvietė į bendrą ratą ir atsisveikinti iki kito karto. Norime padėkoti rėmėjams: mokymo centro „Dainava“ direktoriui Z.Streikui, Švietimo centrui, Miškų urėdijai, Sporto centrui, viešbučiams „Credo“ ir „Pušynas“, A. ir T.Česnulevičiams, M.K.Čiurlionio muziejui. Taip pat organizacinei grupei: už dainas ir šokius - Z.Jančiauskienei, už veiklų organizavimą ir pravedimą - Z.Gaižauskienei, L.Radinienei, O.Malaškevičienei, už sportinius renginius – G.Grigeliui ir J.Burokui, už ekskursijų pravedimą, spausdinimo ir viešinimo darbus - A.Lankeliui, už maitinimo organizavimą - J.Šarkuvienei, mentoriams - D.Petrauskienei, J.Žibūdienei, vertėjui D.Valskiui.

 

  Poilsiaus „moškės“?
   Kurorte sustojo turistų srautai iš Rusijos, tačiau miestas tuščias neliks: mokslininkai perspėja dėl „moškių“ antplūžio. Druskininkų valdžia, besigirianti, kiek daug surenka kurortinės rinkliavos, kemšanti visiems dykai į pašto dėžutes savo propagandą, kainuojančią po pusę milijono litų kasmet, kovai su kraujasiurbiais mašalais pinigų ieško Finansų bei Aplinkos ministerijose ir skundžiasi, kad šios mašalų naikinimui lėšų neskiria. 
   Mokslininkai perspėja, jog mašalai šįmet puls aktyviau. „Atšilę orai visai nedžiugina druskininkiečių, nes jie žino, kad netrukus juos pradės pulti kraujasiurbiai mašalai. Jų lervos Nemune jau ketverius metus nenaikinamos. Tam lėšų neskirta ir šiais metais, - apie įkyriąsias kurorto moškes praėjusią savaitę pranešė www.lrytas.lt. - 2010 metais panaikinus apskričių administracijas, nebeliko kam rūpintis kraujasiurbiais mašalais. Anksčiau pinigų jiems naikinti būdavo skiriama iš Alytaus apskrities biudžeto.    Nustatyta, kad dvejus metus nenaudojant biologinio preparato „VectoBac 12AC“, kuris suardydavo prie vandens augalų prikibusių lervų žarnyną ir neleisdavo išsivystyti vabzdžiams, mašalų tankis išaugo 3 kartus. Jei toks jų augimo greitis nusistovės, pavojingas mašalų skaičius vėl bus pasiektas per dvejus trejus metus. Upiniai mašalai (Simulium maculatum) Dzūkijoje prilygsta stichinei nelaimei: skaudžiai žmones ir gyvulius kandantys parazitai kelia pavojų sveikatai. Mašalų antplūdį buvo pavykę per kelerius metus beveik 100 kartų sumažinti, kai 1999 metais lervos ir lėliukės buvo naikinamos biologiniu preparatu.
   Nelygu meteorologinės sąlygos, tai būdavo atliekama gegužės mėnesį. Remdamiesi 2010 metų pavyzdžiu, kai 2580 litrų biologinio preparato pastarąjį kartą buvo išpilta į Nemuną Varviškės kaime (Lazdijų r.), prie valstybinės sienos, ir srovė per kelias dienas jį nunešė iki Prienų, mokslininkai teigė, kad net nedideli preparato kiekiai leidžia gerokai sumažinti mašalų skaičių. Toliau tik savo iniciatyva ir už savo lėšas balandžio mėnesį bent kartą Nemune prie Merkinės šių mašalų lervas ir lėliukes ant vandens augalų skaičiuojanti Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto docentė Rasa Bernotienė patvirtino, jog jų gausėja. Druskininkų savivaldybė kasmet siunčia Aplinkos ir Finansų ministerijoms prašymus skirti iš valstybės biudžeto lėšų mašalų populiacijai įvertinti, biologiniam preparatui įsigyti. „Bijau, kad iš žmonių vėl bus atimtas normalus gyvenimas. Keliolika metų trukusi mašalų naikinimo programa sustabdyta, nes lėšų tam neskiriama. Ne tik mūsų kurorto, bet ir viso Pietų Lietuvos regiono gyventojai, svečiai vėl negalės kelias birželio savaites normaliai gyventi ir poilsiauti“, – sakė Druskininkų meras Ričardas Malinauskas. Finansų viceministras Edmundas Žilevičius pasiteisino, jog ministerija neturi pinigų, ir nurodė jų prašyti Aplinkos ministerijos iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos. Aplinkos viceministras Linas Jonauskas atsakė, kad ministerija tokiai programai niekada nebuvo skyrusi lėšų ir net neturi galimybių to daryti, nes to nenumato Aplinkos apsaugos rėmimo programos įstatymas“.
   Šią www.lrytas.lt informaciją dalis komentatorių įvertino taip: „Argi negali Malinauskas nusivežti savo partijos draugą Butkevičių į Druskininkus ir palaikyti visą dieną lauke, neleisdamas pasislėpti restorane ar kitose patalpose? Tą pačią dieną pinigai atsirastų. Vėl ir žmones, ir gyvulius kankins. Neranda biudžete tiesiog juokingai mažos sumos preparatui nupirkti. Žaidimai tarp ministerijų...“; „Tai kodėl pati Druskininkų savivaldybė tuo nepasirūpina? Juk turi tokį iškilų merą. Kodėl Druskininkų ir apylinkių problemą turi spręsti visa Lietuva? Ar ne per daug pripratome, kad mumis turi pasirūpinti kažkas kitas, o ne mes patys?“.

„Druskonio“ inf.


PaieškaKas, jūsų spėjimu, gyvens garsioje pilyje ant Vijūnėlio tvenkinio kranto?
Statytojas alytiškis A.Baranauskas
Kurorto meras R.Malinauskas
Princesė ant žirnio
Ten bus senelių prieglauda
Manęs tai nedomina


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui

Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2013 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Dana M. ir Aurimas A.