Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija
Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  Kultūros žmonės apie erdvės ir akių taršą 

.  

  

  
Projekto „Miško ekosistemų atsparumo didinimas“ parkelis už „Eglės“ sanatorijos

   Jau senokai feisbuke netyla vietinių kultūros žmonių diskusija apie pastaruoju metu Druskininkų savivaldybės privačiuose miškuose įrenginėjamus parkelius, kurių projektus remia Lietuvos respublika ir Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai „Europa investuoja į kaimo vietoves“. 
   Kaip bereikalingo finansavimo, beprasmės naudos bei prastos drožybos pavyzdžiai pateikiami du tokie parkeliai – vienas už „Eglės“ sanatorijos, kitas – tarp Druskininkų ir Švendubrės kaimo. 
„Iš užrašų informaciniuose stenduose matyti, kad projektai finansuoti ES lėšomis iš Kaimo Plėtros fondo. Jokios informacijos, kas ruošė projektus, kas skulptūrų autoriai, nėra. Matomai kažkam gėda dėl tokių skulptūrų garduose, „reprezentuojančių“ Lietuvos tautinį meną atvykstantiems ilsėtis į Druskininkus. Jos nedaro garbės autoriams ir apskritai - šauniai tradicinei Lietuvos tautodailei. Nejaugi gimsta tautinis kičas? O kokia gi nauda iš to Lietuvos kaimui (pvz. Švendubrei), jeigu neįvykdyti jokie stendų informacijoje nurodyti uždaviniai?!“ – rašo druskininkietis menininkas Gintaras Žilys. Apstu jam pritariančių. „Čia ne Lietuvos tautodailė išsigimsta, čia Europa su savo pinigais - iš niekur į niekur. Tokio „parko“ atsiradimą Veisiejų krašte kažkada sustabdė Linutė, liko tik takai vidury miško, iškloti pjuvenomis, kažkokie stendai ir suoliukai, ant kurių niekada niekas nesėdės. Visais laikais randasi žmonių, kuriems pinigėlis svarbiau už visas tikrąsias vertybes, bet vis pagalvoju, kas finansuoja tai ir kokį turi tikslą,“- teigia V.Ž. „Sunku patikėti... Tai plinta kaip covidas. Tai absoliuti erdvės ir akių tarša. Baisiausia, kad tai mato, stebi ir savo meninį skonį ugdo jaunoji karta. Kaip jiems paaiškinti, kas čia? O tautodailės meninis lygis menkėja, deja, liūdna. Čia gal pradinukų darbai? Nors ne... vaikai gražiau daro - tikrai baisios skulptūros,“ – antrina A.Č. „Ne, ne pradinukų. Tokios paramos teikimo sąlygos ir tvarka nurodomos taisyklėse, kurias rengia Žemės ūkio ministerija. Ir tose taisyklėse NEnustatoma, kokia turi būti paramos lėšomis remiamų objektų estetinė meninė vertė. Toks gautas atsakymas,“ – tęsiasi diskusija.
   „Na, man tai irgi baisus reikalas, miško gaila. Kažkada, prieš metus, jau dalinomės nuomonėmis tuo keistu “skulptūrų parkeliu” miške prie “Eglės” sanatorijos. Dabar tą vietą reik aplenkt ratu... Jei dar ir prie Švendubrės... Mišką darko baisiau nei lūžusios šakos ir pinigus švaisto,“ – dar vienas feisbukinis atsiliepimas.    „Beskonybė ir nuobodybė absoliuti. Jokių proporcijų, šleiva, padrika ir velniškai nekruopštu. Išdergta tautodailė ir atverta kraujuojanti žaizda tikrų skulptorių, meno žmonių širdyse. Lai paspringsta savo tokiais europiniais pinigais (...), - piktinasi kitas pašnekovas, kuriam pritaria kelios nuomonės „Dovanokit, bet šitie šedevrai tik Joninių laužui tiktų“, „Šios skulptūros įrodo, jog kryždirbystė išsigimsta, pjūklo era viešpataus“.
   Kaip skelbia šių parkelių stendai, įgyvendinant projektą „Miško ekosistemų atsparumo didinimas“ už „Eglės“ sanatorijos numatoma sukurti visuomenei nemokamai prieinamą parką, kuriame lankytojams būtų sudarytos galimybės susipažinti su gamtos vertybėmis joms nepakenkiant, o projektas „Pažintinio tako įkūrimas Švendubrės kaime“ su skulptūrų ansambliu apsaugos miško ekosistemas ir sukurs visuomenei nemokamai prieinamą parką. Kaipmat kyla klausimėliai, su kokiomis gamtos vertybėmis pjuvenomis barstytuose takeliuose galima susipažinti? Kokias vertybes teigia išrikiuoti sukalti gardeliai su atsainiai padrožtomis stovylomis? Tuo turėtų įsitikinti ir nacionalinė mokėjimo agentūra, kuriai susivienijusių vietinių menininkų kreipimąsi perdavė Žemės ūkio ministerija. 
   Sambūrio „Druskininkų atmintis“ pirmininkė Irena Petrauskaitė tuosyk priminė ir Raigardo kraštovaizdžio draustinio prioritetus bandant prie Švendubrės akmens statyti naują medžio skulptūrą. 
„Valstybės saugomų teritorijų pareigūnai galėtų paaiškinti, ar galima prie Švendubrės akmens ką nors dar statyti, nes pats akmuo yra vertybė. Jis - akcentas. Čia nereikia jokių kitų puošmenų. Akmuo, slėnis, natūrali pieva ir tyla yra saugotini. Kad ir didžiausią šedevrą, manau, galima pastatyti kitur, kad praeinančiųjų žvilgsniai glostytų,“ – teigia sambūrio vadovė. 

„Druskonio“ inf.
Projekto „Pažintinio tako įkūrimas Švendubrės kaime“ drožiniai

 

 

  Nemuno ir Ratnyčios santakoje turėjusi iškilti skulptūra
  nebeturi rankų


Monumentali skulptūra „Legenda-Lietuva“ turėjo stovėti prie Nemuno ir Ratnyčios santakos, ant aukšto kranto Druskininkuose 

   Neseniai „Lietuvos ryto“ žurnale „Savaitgalis“ paskelbtas Dalios Gudavičiūtės straipsnis „Mėtyta ir vėtyta „Legenda“ neteko 4 rankų“ apie skandalingą atvejį, kai Niujorke gyvenusio skulptoriaus Eimonto Bronzini (Stankevičiaus) sukurta milžiniška skulptūra po 30 metų klajonių pagaliau turėjo iškilti Druskininkuose, Nemuno ir Ratnyčios santakoje, tačiau atvykę pervežėjai pamatė, kad ji nebeturi rankų. Skulptoriaus E. Bronzini našlė tapytoja Lolita Bronzini šiol tebėra priblokšta neregėtos vagystės Vilniuje. 800 kilogramų sveriančios bronzinės rankos, kurios turėjo būti pritvirtintos jau pastačius skulptūrą, išvakarėse dingo. Sostinės Minsko plente esančioje statybinių medžiagų sandėliavimo aikštelėje policija rado dvi nulaužtas spynas nuo konteinerio, kuriame rankos buvo užrakintos, taip pat aptiko sunkių daiktų vilkimo pėdsakų ir automobilio padangų žymes. Vagių padarytą nuostolį policija nustatė pagal 800 kilogramų bronzos kainą metalo supirktuvėse – 4820 eurų. Naujas rankas nulieti skulptoriai sutiko už 20 tūkstančių eurų. 7,9 metro aukščio skulptūra keturiomis rankomis turėjo virš galvos laikyti bronzinį ratą. „Lietuva-Legenda“ buvo išlieta Sankt Peterburgo (Leningrado) liejykloje „Monument skulptura“ 1991 metais, jai prireikė 10 tonų bronzos. Tačiau atvežta į Lietuvą ji taip ir nebuvo pastatyta. Skulptoriaus šeima buvo sudariusi sutartį dėl skulptūros saugojimo vietos, bet ji savavališkai buvo perkelta į aikštelę Minsko plente. Jeigu policija neras rankų, ketinama kreiptis į teismą dėl patirtos žalos. 
   Ši skulptūra E.Bronzini gyvenime buvo lemtinga. 2018-ųjų birželį, išgirdęs, jog Vilniaus miesto savivaldybė nepritarė, kad monumentali skulptūra „Lietuva-Legenda“ būtų pastatyta prie Televizijos bokšto, nors anksčiau tai planavo, skulptorius mirė savo naujuose namuose Pensilvanijoje, likus mėnesiui iki 60-mečio. Ant lietuvio kapo pastatytas akmeninis angelas, kurį jis iškalė Lietuvoje būdamas vos devyniolikos.
   E.Bronzini niekada nenorėjo išvežti skulptūros iš Vilniaus. Buvo galvojama apie Kalnų parką, apie Santariškių transporto žiedą, galiausiai Vilniaus savivaldybė pasiūlė visai neblogą vietą – šalia Televizijos bokšto, tačiau kažkokia komisija pasakė, kad pritrūko... motyvacijos. Po vyro mirties L.Bronzini supratusi, kad bent kelerius metus Vilnius skulptūros nestatys, todėl ją apsispręsta statyti kitur. O Druskininkuose atsirado graži vieta – prie Nemuno ir Ratnyčios santakos, ant aukšto kranto. „Manau, ji ten tiktų,“ - sako L.Bronzini. Straipsnyje menininkas Gitenis Umbrasas, E.Bronzini bendramokslis, pastebi: „Aš tos skulptūros nevadinčiau sovietine. Bet monumentalus kūrinys kuriamas konkrečiai vietai. Todėl mintis apie „Lietuvos-Legendos“ pastatymą Nemuno ir Ratnyčios santakoje man visai gražiai skamba. O rankas galima išlieti iš naujo“. Labdaros ir paramos fondo „Legenda-Lietuva“ steigėjas Eugenijus Šaltis pasakoja: „Kai važiuodamas išgabenti skulptūros į Druskininkus supratau, dėl ko iškviesta policija, pasijutau taip, lyg kas mano paties ranką būtų nupjovęs“. Kai autorius mirė nesulaukęs, kol Vilniuje pastatys jo skulptūrą, E. Šaltis jo žmonai Lolitai pažadėjo, kad skulptūrą „Lietuva-Legenda“ pastatys kitoje vietoje. Atvyko pas Druskininkų merą Ričardą Malinauską, pasiūlė ir per 15 minučių susitarė. „Bet dabar sėdžiu nežinioje. Pinigai skulptūrai paskirti, o jos negalime pastatyti. Susisiekiau su Kijevu, kalbėjausi su ukrainiečiais skulptoriais, kurie išliejo „Laisvės karį“ Kaunui. Jie pasakė, kad visą tokią skulptūrą nulieti iš bronzos dabar kainuotų 260 tūkstančių eurų,“ – pasakoja E.Šaltis straipsnyje „Mėtyta ir vėtyta „Legenda“ neteko 4 rankų“. 

„Druskonio“ inf.

 

 

  Dar nežinia, kur bus iškeldintos skulptūros iš Vilniaus
  alėjos 

   Neseniai savivaldybė paviešino kurorto centre esančios Vilniaus alėjos rekonstrukcijos pirmuosius galimus sprendinius. 
   Projektavimo darbus atliekantys sostinėje registruotos UAB „Ademo grupė“ atstovai savivaldybės pareigūnams pristatė sprendinius apie galimas funkcinių zonų išdėstymo vietas, pėsčiųjų ir dviračių eismo reguliavimą, žaliųjų zonų formavimą, prekybai skirtų vietų įrengimą. Kaip skelbia savivaldybė, susitikime aptartas ir M. K. Čiurlionio Zodiako ženklų ciklo skulptūrų alėjoje įrengimas, kad druskininkiečiai ir kurorto svečiai galėtų prie jų patogiai prieiti, nusifotografuoti. Aptarta ir Vilniaus alėjoje esanti Pramogų aikštė, kur projektuotojai planuoja atnaujinti želdynus, konfigūruoti aplinką, kad ji būtų patogi ir renginių dalyviams, ir prekeiviams. „Atkreiptas dėmesys, kad projektuotojai turi įvertinti dabar esančias žaliąsias zonas – medžių būklę, jų atnaujinimo ir priderinimo prie aplinkos galimybes,“ – pagal savivaldybės pranešimo sakinį panašu, jog Vilniaus alėjoje galim prarasti senųjų medžių pavėsį. 
   Kadangi paviešintuose pirmuosiuose Vilniaus alėjos rekonstrukcijos sprendiniuose neužsiminta apie didžiausią šios gatvės vertybę – žymaus dailininko, scenografo, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Jono Arčikausko keramikines skulptūras ir jų likimą, paklausėm savivaldybės pareigūnų, kur jas ketinama iškeldinti?
   „Atsakydami į pateiktą klausimą informuojame, kad dabar Vilniaus alėjoje esančias druskininkiečių ir miesto svečių pamėgtas skulptūras planuojama pastatyti kitose kurorto erdvėse. Kol kas dar nėra tiksliai nuspręsta, kur galėtų stovėti skulptūros,“ – gavome savivaldybės atsakymą. Tiek savivaldybės pareigūnams, tiek projektuotojams verta priminti praėjusių metų spalį „Druskonyje“ šnekinto J.Arčikausko principingą atkirtį, jog šias skulptūras „perkelti į kitą vietą – reiškia sunaikinti“. Pokalbyje su „Druskoniu“ žymus menininkas priminė, jog Vilniaus alėjoje 1987 m. suręstų skulptūrų pirminis sumanymas buvo žibintai-fontanai, prie kurių jaukiame medžių pavėsyje galima ramiai prisėsti, pamąstyti, pasišnekučiuoti, atsipalaiduoti. Trumpai tariant, patirti kurortinės ramybės terapiją. Tačiau laikas vis labiau įsibėgėjo. Tolydžio šie ramiai čiurlenančio vandens žibintai vietinių gėlininkystės žinovų buvo apsodinti gėlėmis ir prieš autoriaus valią tapo vazonais. Galiausiai įsismaginom tiek, jog netrukus žibintai-fontanai iškeliaus nežinia kur, o vietoje jų klegės prekeiviai, šou renginių dalyviai ar praeiviai, ieškodami savo Zodiako ženklų pagal Čiurlionį. Smagiau nebūna!

“Druskonio” inf.


PaieškaKą esate labiau linkę rinktis?
nemokamai dalijamą valdžios propagandą
kompensaciją už "gyvatuko" mokestį
nei vieno iš jų


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui

T-shit
onita.lt

Darbo skelbimai

Prekyba lauko durimis

Vadovų paieška

IŠNUOMOJAMI STATYBINIAI IR FASADINIAI PASTOLIAI, PASTOLIAI MŪRO DARBAMS, BOKŠTELIAI, PAMATINIAI IR PERDANGOS KLOJINIAI.
Tel. (8-612) 40856


Svetainių kūrimas

Ieškomi skrajučių platintojai Druskininkų mieste.
Darbo pobūdis: Reklaminės medžiagos (skrajučių, lankstinukų) platinimas į daugiabučių namų pašto dėžutes.
Darbas būtų papildomas, derinant prie pagrindinio darbo.
Darbo patirtis būtų privalumas.
Susisiekti galite
el. paštu:
personalas@avaneta.lt arba
tel.+370 694 09040
.


Paminklai ir akmens
gaminiai


Parduoda sausas spygliuočių ir lapuočių malkas, skaldytas ar supjautas kaladėlėmis.
Atvežimas nemokamas.
Tel. 860146179.


Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2020 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Aurimas A.