Vijūnėlės dvaro istorijos verdiktas R. Malinauskas
nuteistas, jam skirta 60 tūkst. eurų bauda
Griaunamo Vijūnėlės dvaro sienos ir Ričardas Malinauskas
Alvydo Lukoševičiaus ir 15min nuotr.
Kauno apygardos teismas balandžio 10 d. baudžiamojoje byloje dėl korupcijos teisinėje sistemoje kaltu pripažino Druskininkų merą R. Malinauską, jam skirta 60 tūkst. eurų bauda. Užuot kėlęs atsistatydinimo klausimą, R.Malinauskas viešojoje erdvėje pareiškė kaltės nepripažįstantis ir kovosiantis toliau.
Paskelbė nuosprendį
Kauno apygardos teismas balandžio 10 d. buvusių teisėjų korupcijos byloje kaltu dėl kyšininkavimo pripažino Druskininkų merą R.Malinauską ir skyrė jam 60 tūkst. eurų baudą. R. Malinauskas į nuosprendžio paskelbimą Kaune neatvyko. Nuteistajam taikomas rašytinis pasižadėjimas neišvykti. R.Malinausko bendražygis, buvęs jo patarėjas Aivaras Kadziauskas taip pat pripažintas kaltu, jam skirta 42,6 tūkst. eurų bauda.
Teismas paskelbė kaltais pripažįstantis ir kitus kaltinamuosius tarp jų ir buvusį Lietuvos apeliacinio teismo teisėją Konstantiną Guriną, jam skirta galutinė 14,5 tūkst. bauda. Iš jo bus konfiskuota dalis paimto kyšio 7 tūkst. eurų. Teismas paskelbė, kad anksčiau antstolio padėjėju dirbęs vilnietis Arūnas Blažaitis nuteisiamas trejų metų lygtine laisvės atėmimo bausme ir 18,5 bauda. Iš jo bus konfiskuota 3 tūkst. eurų. Vyras nuteistas Vijūnėlės dvaro epizode.
Kauno apygardos teisme A. Blažaitis anksčiau prisipažino 2018 metų rudenį iš Druskininkų mero R. Malinausko patarėju dirbusio A. Kadziausko paėmęs pinigus, tačiau teigė ne tik nežinojęs jų sumos, bet ir iš viso nesupratęs, kad jam buvo perduoti pinigai. Tuomet antstolės padėjėju dirbęs A. Blažaitis tikino tai padaręs savo senos pažįstamos verslininkės Oksanos Sakalauskienės nurodymu. O. Sakalauskienė taip pat sulaukė nuosprendžio šioje byloje jai teismas skyrė realią ketverių metų laisvės atėmimo bausmę ir skyrė dar 17,5 tūkst. eurų baudą. Moteris kol kas yra laisvėje, jai skirtas 30 tūkst. eurų piniginis užstatas. Valstybės naudai iš moters bus konfiskuota 11 tūkst. eurų. Jos sutuoktiniui Ernestui Sakalauskui skirta 51,6 tūkst. eurų bauda.
Objektyviai įrodyti visi nusikalstami veiksmai
Kaip jau rašyta, kaltinimai R. Malinauskui ir kai kuriems teisėjams susiję su Vijūnėlės dvaro byla. Pareigūnai sako, kad didelę šios baudžiamosios bylos dalį sudaro duomenys apie nusikalstamas veikas, kuriomis 2018 metų vasarą galimai siekta kyšiu paveikti įvairių instancijų teisėjus ir neteisėtai priimtais sprendimais bandyti išsaugoti šiuo metu jau nugriautą statinį Druskininkuose, viešai žinomą Vijūnėlės dvaro pavadinimu.
R. Malinauskas kaltinamas davęs 60 tūkst. eurų kyšį, kad šis dvaras nebūtų nugriautas. Nelegaliu statiniu pripažintas Vijūnėlės dvaras buvo nugriautas 2019 m. rudenį. R. Malinauskas yra pripažinęs, kad Vijūnėlės dvaras statytas jam, nors oficialiai jo savininkas buvo bičiulis verslininkas, iš jo meras ketino baigtą pastatą perpirkti.
Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas esant tiek faktiniam, tiek teisiniam pagrindui, sakė nusprendį paskelbusi Kauno apygardos teismo teisėja D. Giačaitė. Pasak jos, objektyviai įrodyti visi nusikalstami veiksmai.
Teisėja paskelbė, kad R. Malinauskas turėjo tiesioginį suinteresuotumą išsaugoti pastatą. Jis pastatą statė savo lėšomis, byloje nustatyta, kad po to, kai buvo priimti teismų sprendimai, kai įsiteisėjo dėl nugriovimo, buvo priimti teismų sprendimai, Sakalauskienė pasiūlė keisti pastato paskirtį, 2018 metais buvo sprendimai teismuose, jie atmesti. Po to, kai surašytas atskirasis skundas Vilniaus apygardos teismui, prasidėjo Sakalauskienė ėmė ieškoti priežasčių, kreipėsi į Galatiltį, šis supažindino su Zagrecku. Sakalauskienė veikė su Blažaičiu, 60 tūkst. eurų buvo perduoti Malinauskas perdavė Kadziauskui, sakė teisėja, pažymėjusi, kad buvo nustatytas pinigų judėjimas, aplinkybės įrodytos užfiksuotais pokalbiais.
Vilniuje dirbęs advokato padėjėjas Egidijus Galatiltis kaltinamas veikęs Druskininkų mero naudai ir per D. Zagrecką siekęs papirkti teisėją Henrichą Jaglinskį, kad šis paveiktų bylą nagrinėjančius teisėjus. Bylos duomenimis, iš R. Malinausko per A. Kadziauską jis gavo 60 tūkst. eurų. Pusę šios sumos pasidalijo tarpininkai, o 30 tūkst. eurų tuometis advokatas Drąsutis Zagreckas perdavęs H. Jaglinskiui. H. Jaglinskiui skirta galutinė 47 tūkst. eurų bauda.
Buvęs advokatas D. Zagreckas teisėsaugai padėjo atskleisti korupcinius nusikaltimus, jis yra saugomas valstybės. E. Galatiltis pripažintas kaltu dėl prekybos poveikiu ir kyšininkavimo, jam skirta galutinė pustrečių metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant dvejiems metams. Jam taip pat skirta bauda, valstybės naudai konfiskuota 500 eurų.
Prokuratūra taiko laikiną nuosavybės teisių apribojimą mero sklypams, tai daroma siekiant užtikrinti, kad būtų išieškoti pinigai, jeigu teismas priimtų sprendimą dėl pinigų išieškojimo. Anksčiau laikinas nuosavybės teisių apribojimas buvo taikomas ir mero namui, vėliau šis apribojimas buvo panaikintas.
Bausmės buvusiems teisėjams
Tyrimo medžiagoje nurodomos galimai duotų ir priimtų kyšių sumos siekia nuo 3 tūkst. iki 60 tūkst. eurų, kyšiai buvo mokami grynaisiais pinigais. Kaltinimų sulaukė ir į kaltinamųjų suolą sėdo net tik Druskininkų meras R. Malinauskas, bet ir jo buvęs padėjėjas, dabar tarybos narys A. Kadziauskas, taip pat buvęs Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, buvęs Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas Konstantinas Gurinas, nuo 2019 m. laikinai nušalintas Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas Viktoras Kažys, buvęs Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, buvęs Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys, buvęs Aukščiausiojo Teismo padėjėjas, buvusios šio teismo teisėjos sūnus Airingas Kartanas.
Buvęs teisėjas E. Laužikas nubaustas 10,4 tūkst. eurų bauda, iš jo valstybės naudai bus konfiskuota 10 tūkst. eurų. A. Kartanui skirta 6,9 tūkst. eurų bauda. Eksteisėjas R. Rainys pripažintas kaltu dėl dviejų kyšininkavimo veikų, jam skirta 15,9 tūkst. eurų bauda. Iš jo valstybės naudai bus konfiskuota 6 tūkst. eurų. Vasilijui Menkovui paskirta bauda 16,9 tūkst. eurų bauda. Tuo metu teisėjas V. Kažys buvo visiškai išteisintas. Jis išteisintas todėl, kad prokuratūra kaltinimus šiam teisėjui grindė vien tik, teismo vertinimu, D. Zagrecko parodymais.
Šis Kauno apygardos teismo nuosprendis nėra galutinis ir dar gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui. R.Malinauskas žiniasklaidai aiškino kaltės nepripažįstantis ir kovosiantis toliau. Aš kovosiu toliau. Ginsiu savo, savo šeimos ir man brangių žmonių garbę bei orumą. Jokios savo kaltės niekada nepripažinau, nes jos niekad nebuvo, paskelbus nuosprendį, netrukus savo
gynybinį pareiškimą feisbuke įkėlė R.Malinauskas. Jame nieko praktiškai naujo nėra: vėl pakartota ta pati R.Malinausko
mantra, neva viską čia užsuko jo buvęs politinis oponentas Valdas Trinkūnas, o Vijūnėlės dvaru pramintas prabangus gyvenamasis namas neva buvo pastatytas pagal visus teisės aktus ir turint visus leidimus.
Statytojo prisipažinimai
Klausimas apie tikrąjį Vijūnėlės dvaro šeimininką ir iš kur toks įžūlumas buvo statyti prabangų gyvenamąjį namą, nors teismas buvo aiškiai uždraudęs šio namo statybas vos prie 36 proc. jo baigtumo, buvo nuolat keliamas žiniasklaidos priemonėse.
Kauno apygardos teismas dar 2023-aisiais posėdžiuose aiškinosi, kas iš tiesų buvo per didžiausius skandalus nuo žemės paviršiaus nušluoto Vijūnėlės dvaro savininkas. Kaip žinia, oficialus šio pastato statytojas buvo pasiturintis kaunietis: visi skundai ir prašymai buvo pasirašyti verslininko Žilvino Povilonio vardu. Prasidėjus tyrimams, Ž.Povilonis vis tik prisipažino, jog dvarą statė ne sau.
O kaip tuomet, kai buvo statomas Vijūnėlės dvaras, R.Malinauskas viešai aiškino, kad jis esą ne prie ko! 2017 m. sausio 31 d. naujienų portale www.alfa.lt publikuotame straipsnyje rašoma, jog sostinėje vykusioje R.Malinausko spaudos konferencijoje R.Malinauskas išsigynė, kad Vijūnėlės dvaras priklauso jam, ir teigė, kad nesiruošia šio pastato įsigyti. Už Vijūnėlės dvarą piestu stojantis R. Malinauskas pagarsėjo ne tik savo pokalbiais su buvusiu premjeru Algirdu Butkevičiumi ir buvusiu aplinkos ministru Kęstučiu Trečioku, bet ir tuo, kad, kaip įtarta, Druskininkų meras gali būti faktinis šio statinio savininkas. Tačiau R. Malinauskas vykusioje spaudos konferencijoje išsigynė, kad Vijūnėlės dvaras priklauso jam, ir teigė, kad nesiruošia šio pastato įsigyti, - rašoma minėtoje 2017 m. www.alfa.lt publikacijoje. Taip pat 2019 m. vietos valdžios propagandoje klusniai paklaustas, kaip žiniasklaida drįsta kelti klausimą, kokie yra tikrieji Druskininkų mero R.Malinausko interesai, jei jis taip aktyviai rūpinosi, kad čia išdygtų dvaras, negerų žurnalistų adresu R.Malinauskas dėjo tokią tiradą:
durneliai jūs durneliai, jei Druskininkuose kas nors įsigyja teisėtą turtą, jį renovuoja ir rekonstruoja, tai mano, kaip mero, uždavinys, kad viskas vyktų teisėtai, sklandžiai. Investuotojai Druskininkuose turi nepajusti jokių nesklandumų.
Tačiau ši plokštelė pasikeitė, kai dėl Vijūnėlės dvaro statybų prasidėjo rimti teisminiai tyrimai.
Ikiteisminio tyrimo metu Ž.Povilonis tuomet nurodė, jog nuo pat pradžių buvo planuota, kad jo vardu statytas prabangus namas ant Vijūnėlės tvenkinio kranto bus R.Malinausko nuosavybė. Kaip 2023-aisiais rašė portalas lrytas.lt, nuotoliniu būdu su teismu bendravęs Ž.Povilonis pasakojo, kad 2014 metais Malinauskas paprašė nupirkti nebaigtą statyti namą, o vėliau žadėjo jį perpirkti. Teismo posėdyje liudytoju apklaustas Ž.Povilonis atskleidė daug šokiruojančių detalių. Ž.Povilonis teigė, kad R.Malinauskas jo vardu buvo atidaręs banko sąskaitą, į ją įnešęs pinigų, bet pats juos ir leidęs. Jis turėjo kodų generatorių, iš tos sąskaitos mokėjo mokesčius. Aš net nežinojau, kas toje sąskaitoje vyksta. Klausydamasis tokių liudijimų Druskininkų meras teisme tik kraipė galvą. Teisėsaugai pradėjus tyrimą dėl galimos korupcijos šios sąskaitos išrašus Ž.Povilonis pateikė Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT), - 2023-aisiais rašė lrytas.lt.
Dvarą įrenginėjo pagal R.Malinausko skonį
Ambicijos bet kokiomis priemonėmis nuo griovimo išsaugoti neteisėtai pastatytą prabangų namą
liejosi per kraštus. Dėl dvarelio reikalų buvo nusibelsta net iki Strasbūro teismo, kur Ž.Povilonis savo pavardę įsiamžino
byloje prieš Lietuvą. 2022 m. balandžio 7 d. paskelbtame Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) nutarime, kuriuo Ž.Povilonio peticija buvo pripažinta nepriimtina dėl piktnaudžiavimo peticijos teise, buvo daug papasakota apie R.Malinausko vaidmenį Vijūnėlės dvaro istorijoje. Šiame nutarime buvo minimi Ž.Povilonio prisipažinimai ikiteisminio tyrimo metu, kur pastarasis nurodė, jog nuo pat pradžių buvo planuota, kad Ž.Povilonio vardu statytas prabangus namas ant Vijūnėlės tvenkinio kranto bus R.Malinausko nuosavybė. Minėtame EŽTT pranešime teigta, kad R.Malinauskas planavo pastatą įsigyti vėliau, o namo statybos metu Ž.Povilonis jį įrenginėjo pagal R.Malinausko skonį.
Kaip rašoma minėtame EŽTT nutarime, Ž.Povilonis taip pat prisipažino, jog jis su žmona netgi turėjo surašyti testamentą, kad vadinamąjį Vijūnėlės dvarą paveldės R.Malinausko nurodytas asmuo, kurį Ž.Povilonis tikino matęs gal tris kartus gyvenime.
Duodamas parodymus ikiteisminiame tyrime dėl galimo papirkimo, siekiant paveikti teismų sprendimus, susijusius su Vijūnėlės dvaro nugriovimu, Ž.Povilonis teigė, kad sutiko sudaryti apsimestinį sandorį su R.Malinausku ir niekada neketino pasilikti turto savo reikmėms.
Kiek buvo išleista pinigų advokatams?
Ši teisėjų korupcijos byla į dienos šviesą vėl buvo iškėlusi skandalingojo Vijūnėlės dvaro statybos istoriją, visą Lietuvą sukrėtusią savo įžūlumu. Dėl šio namo daugiau kaip penkerius metus vyko sunkiai besuskaičiuojami teismų procesai (neregėtas atvejis, jog dvaro byla net Aukščiausiajame Teisme buvo nagrinėta du kartus!). Vilniuje buvo organizuojamos dvaro gynimo spaudos konferencijos, kuriose pirmu smuiku griežęs R.Malinauskas
į šuns dienas išdėjo tariamus užsakymus vykdančius prokurorus ir jo posto neva besigviešiančius politinius oponentus. Dėl dvaro išsaugojimo buvo šokdinamas Seimas, raštais atakuojama Vyriausybė ir Prezidentas. Nekalbant jau apie klausimą, kiek teismuose Druskininkų savivaldybei atstovavusiems ir dvarą gynusiems advokatams buvo išleista mokesčių mokėtojų pinigų, apie protu sunkiai suvokiamas administracines sąnaudas kiek Vijūnėlės dvaro gynybai buvo išeikvota savivaldybės tarnautojų darbo laiko?
Kaip jau rašyta, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2017 metų birželį priėmė sprendimą, kad Vijūnėlės dvaras turi būti nugriautas. Byloje buvo nustatyta, kad fizinis asmuo, įsigijęs valčių nuomos punktą Druskininkuose, taip pat įsigijo teisę nuomotis žemės sklypą, kuris priklausė valstybei. 2010 m. valčių nuomos punktas sudegė. 2011 m. Druskininkų savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sujungus valčių nuomos punktą su kitais sklypais į vieną, buvo patvirtintas detalusis planas. Jo patvirtinimu buvo pakeistas ginčo žemės sklypo naudojimo būdas ir pobūdis, iš rekreacinės teritorijos, ilgalaikio (stacionaraus) poilsio pastatų statybos, į gyvenamąją teritoriją. Kasacinio teismo nutartyje pažymėta, kad ginčo sklypas pagal naudojimo būdą buvo rekreacinė teritorija, todėl pagal įstatymus jo naudojimo būdas negalėjo būti pakeistas į gyvenamosios teritorijos. Teisėjų kolegija konstatavo, kad Druskininkuose pastatytas pastatas prieštarauja saugomų teritorijų apsaugos ir žemės nuomos teisės aktų reikalavimams, todėl būtina pašalinti neteisėtos statybos padarinius, atkuriant buvusią iki statybos darbų padėtį, ir sutvarkyti statybvietę.
Dvarą įvardijo nugriau- tu korupcijos simboliu
Daugiau kaip dešimt metų siekianti Vijūnėlės dvaro istorija (prabangus namas ant Vijūnėlės tvenkinio kranto buvo pradėtas statyti 2013 m. vasarą, o nugriautas 2019 m. rudenį), kaip žinia, pateko ir į svarbiausių įvykių Lietuvoje sąvadus. Kaip vieną iš svarbiausių 2019 m. įvykių Lietuvoje naujienų portalas www.15min.lt įvardino nugriautą korupcijos simboliu tapusį Vijūnėlės dvarą. Žiniasklaida ne kartą kėlė klausimus, kodėl Druskininkų valdžia šio neteisėtai statyto privataus namo gelbėjimui skyrė šitokio masto administracinius resursus, kiek Druskininkų biudžetui kainavo advokatai, samdyti dvaro gynimui ne vienerius metus trukusiuose teismuose?
Kad dėl neteisėtai pastatyto namo, dėl privataus intereso šitaip draskytųsi savivaldybės valdžia, lakstytų po visas institucijas, išnaudotų šitiek administracinių resursų ir biudžeto lėšų - sveiku protu nesuvokiama ir nepaaiškinama, dar 2019 m. rudenį nuomonę išsakė savivaldybės tarybos narys Antanas Balkė, kai, Aukščiausiajam Teismui priėmus galutinį sprendimą griauti Vijūnėlės dvarą, R.Malinausko bendražygiai vis dar beviltiškai blaškėsi su dvaro gelbėjimo popieriais po Generalinę prokuratūrą, nesėkmingai bandydami
įsiūlyti kažkokią taikos sutartį. - Kartu tai yra įrodymas kiek yra išsigimęs autoritarinės valdžios mąstymas ir veikimas siekiant primityvaus tikslo bet kokia kaina, nors tokia situacija tik dar labiau apnuogina veikiančių asmenų tikruosius interesus. Nebeveikia jokie moraliniai ar gėdos stabdžiai, veikiama įžūliai ignoruojant teisinės valstybės principus, viešuosius interesus, dangstomasi propagandiniais štampais, tikintis, kad dar nemaža dalis piliečių bus apkvailinti ir tikės valdžios tiesomis.
ELTA, Druskonio inf.
Per dešimtmetį gyventojų mūsų savivaldybėje sumažėjo
daugiau kaip dviem tūkstančiais
Registrų centro duomenimis, 2025 m. sausio 1 d. Lietuvoje gyveno 3,05 mln. gyventojų. Dešimčia metų anksčiau, 2015 m. sausio 1 d., Lietuvoje gyveno 3,20 mln. gyventojų. Tad per dešimtmetį gyventojų skaičius Lietuvoje sumažėjo maždaug 150-čia tūkstančių, arba maždaug 4,5 proc.
Iš pirmo žvilgsnio pokytis neatrodo didelis. Tačiau situaciją reikšmingai pagerina didieji miestai, visų pirma Vilnius. Mažesnių miestų savivaldybėse gyventojų skaičius beveik visur mažėjo, o kai kur 20152025 m. laikotarpiu sumažėjo netgi ketvirtadaliu. Druskininkų savivaldybėje per dešimt metų gyventojų skaičius susitraukė 9-iais proc.
Tiek Vilniaus mieste, tiek rajone gyventojų skaičius 20152025 m. išaugo, o, imant kartu, Vilniaus miesto ir rajono gyventojų skaičius per dešimtmetį padidėjo net 80-čia tūkstančių. 2015 m. Vilniaus mieste gyveno maždaug 568,7 tūkst. gyventojų, 2025 m. gyvena apie 632,4 tūkst. Vilniaus rajone prieš dešimtmetį gyveno 101,4 tūkst. gyventojų, dabar gyvena 118,4 tūkst. Kauno miesto ir Kauno rajono gyventojų skaičius kartu paėmus 20152025 m. šiek tiek išaugo. Kauno mieste gyventojų skaičius sumažėjo 11,7 tūkst., bet Kauno rajone gyventojų skaičius išaugo 23,6 tūkst., tad bendras miesto ir rajono gyventojų skaičius išaugo maždaug 11 tūkst.
Klaipėdoje situacija panaši: Klaipėdos miesto gyventojų skaičius sumažėjo 6,7 tūkst., bet rajono gyventojų skaičius išaugo net 19,3 tūkst. Tad ir bendras gyventojų skaičius išaugo maždaug 12,5tūkst. Šiaulių miesto gyventojų skaičius per dešimtmetį išaugo maždaug 6 tūkst., rajono gyventojų skaičius sumažėjo 2,7 tūkst., tad bendras miesto ir rajono gyventojų skaičius išaugo maždaug 3 tūkst.
Be kol kas išvardintų, Lietuvoje yra dar 4 savivaldybės, kuriose 2015-2025 m. gyventojų skaičius augo: Palangos (nuo 17,7 tūkst. iki 19,9 tūkst.), Neringos (nuo 4,5 tūkst. iki 5,4 tūkst.), Elektrėnų (nuo 26,6 tūkst. iki 27 tūkst.) ir Trakų rajono (nuo 35,8 tūkst. iki 38,1 tūkst.).
Visose likusiose Lietuvos savivaldybėse gyventojų skaičius mažėjo. Labiausiai net 25,8 proc. gyventojų skaičius sumažėjo Pagėgių rajono savivaldybėje. 2015 m. šioje savivaldybėje gyveno 10,5 tūkst. gyventojų, 2025 m. beliko 7,8 tūkst. gyventojų. Antroje vietoje Ignalinos rajono savivaldybė, kur gyventojų skaičius sumažėjo 23,4 proc. Iš 18,7 tūkst. gyventojų šioje savivaldybėje beliko 14,35 tūkst. Trečioje vietoje Skuodo rajono savivaldybė, kur gyventojų skaičius sumažėjo 23,1 proc. Prieš dešimtmetį, 2015 m., šioje savivaldybėje gyveno 21,4 tūkst. gyventojų, dabar gyvena 16,5 tūkst. Ketvirtoje vietoje Kelmės rajono savivaldybė, kur gyventojų skaičius sumažėjo 22,95 proc. Prieš 10 metų šioje savivaldybėje gyveno 33,2 tūkst. gyventojų, dabar gyvena 25,6 tūkst. Penktoje vietoje Pasvalio rajono savivaldybė, kur gyventojų skaičius sumažėjo 22,2 proc. Prieš 10 metų, 2015 m., joje gyveno 29,6 tūkst. gyventojų, dabar gyvena 23 tūkst.
Šeštoje vietoje mūsų kaimynė Lazdijų rajono savivaldybė. Čia gyventojų skaičius sumažėjo 22 proc. Prieš dešimtmetį Lazdijų rajono savivaldybėje gyveno 23,2 tūkst. gyventojų, dabar gyvena 18,1 tūkst. Septintoje vietoje Biržų rajono savivaldybė. Čia gyventojų skaičius sumažėjo 21,9 proc.: 2015 m.
šioje savivaldybėje gyveno 30,1 tūkst. gyventojų, dabar gyvena 23,5 tūkst. Aštuntoje vietoje Pakruojo rajono savivaldybė. Nuo 23,6 tūkst. gyventojų 2015 m. šioje savivaldybėje gyventojų skaičius sumažėjo iki 18,5 tūkst. 2025 m., tai yra 21,7 proc. sumažėjimas. Devintoje vietoje Šilalės rajono savivaldybė. Čia gyventojų skaičius sumažėjo 21,58 proc. Prieš dešimtmetį Šilalės rajone gyveno 27,9 tūkst. gyventojų, dabar gyvena 21,9 tūkst. Dešimtoje vietoje Kupiškio rajonas, kur gyventojų skaičius sumažėjo labai panašiai, 21,57 proc. Prieš dešimtmetį šioje savivaldybėje gyveno 20,7 tūkst. gyventojų, dabar gyvena 16,2 tūkst. Iš statistikos matyti, kad visos į pirmąjį dešimtuką patekusios savivaldybės turi bendrų bruožų. Visos jos yra palyginti nedidelės, toli nuo Vilniaus ir Kauno, dažnu atveju netoli Lietuvos sienos.
Netoli nuo dešimtuko liko Zarasų rajono savivaldybė (gyventojų 2015-2025 m. sumažėjo 21,2 proc.), Šakių rajono savivaldybė (gyventojų sumažėjo 21 proc.), Joniškio rajono savivaldybė (gyventojų sumažėjo 20,9 proc.) ir kt. Likusiose Lietuvos savivaldybėse gyventojų skaičius sumažėjo mažiau negu penktadaliu.
Druskininkų savivaldybėje gyventojų skaičius per dešimt metų susitraukė 9-iais proc. 2015 m. mūsų savivaldybė turėjo 23 tūkst. 391 gyventoją, o 2025 m. jau tik 21 tūkst.280 žmonių, t.y. per dešimtmetį prarado 2 tūkst. 111 vietinių.
Pagal 2025 m. sausio 1 d. duomenis iš 21 tūkst. 280 Druskininkų savivaldybės gyventojų vyrų yra mažiau nei pusė 9 tūkst. 844 (46 proc.), moterų 11 tūkst. 436 (54 proc.). Didžiausią gyventojų dalį sudaro amžiaus grupė nuo 50 iki 59 metų 3 tūkst.356, toliau seka gyventojai nuo 65 iki 74 metų 2 tūkst. 889, trečioje vietoje amžiaus grupė nuo 30 iki 39 metų 2 tūkst. 855. Gyventojų nuo 85 metų mūsų savivaldybėje yra 744.
Higienos instituto duomenimis, vidutinė gyvenimo trukmė 2023 m. Druskininkų savivaldybėje buvo 76,8 metai (Lietuvoje 77,5 metai). Dažniausios mirties priežastys mūsų savivaldybėje piktybiniai navikai, cukrinis diabetas, psichikos ir elgesio sutrikimai, kraujotakos ligos ir kt.
Druskonio inf.
Vieši pabaksnojimai
Druskonio skaitytojai, aktyvesnieji vietinės bendruomenės nariai, vis pastebi tai, ko, jų manymu, neturėtumėm toleruoti.
Prieš šiemetines Velykas redakcijos el.paštu gavome laišką, pavadintą Druskininkų valdžios velykiniai siurprizai, su žemėlapiu Eismo ribojimai šventiniu laikotarpiu Narcizų žydėjimo šventės ir ART Velykų metu balandžio 18-27. Laiške piktinamasi eismo draudimais ir keliamas klausimas, kaip sunkiai vaikštančiam žmogui tokioj situacijoj pasiekti bažnyčią? Laiško autoriaus nuomone, matyt, švenčių rengėjai su vietine valdžia nusprendė, kad velykiniu laikotarpiu mugės ir pramogos yra svarbesni renginiai nei bažnyčios lankymas. Šaltuoju metų laiku senjorai skundėsi įrėmintais metalo vamzdžiais suoliukais naujose miesto autobusų stotelėse. Ant tokių suoliukų atsisėdus sėdynės netrunka prišalti.
Įsisiautėjus karui Ukrainoje, sulaukėme druskininkiečių pasipiktinimų rusiškais užrašais, pavyzdžiui, ant šiukšlių ir atliekų konteinerių. Kai kam dviprasmiškų įtarimų sukėlė vienoje miesto gatvėje raudonai įrėmintas namo numeris (žr.
nuotraukoje). Berods mieste galioja vieninga tvarka įrėminti pastato numerį žaliu apvadu, priminė druskininkietis.
Druskonio inf.
Užmojai iškelti druskininkiečių pamėgtas skulptūras
nudžiugino ne visus
Rūta RIBAČIAUSKIENĖ, Margarita ALPER,
LRT TV naujienų tarnyba
Druskininkų centre rekonstruojant Vilniaus alėją, planuojama iškelti prieš beveik 4-turis dešimtmečius brolių Jono ir Bernardo Arčikauskų sukurtas skulptūras. Jas pakeistų kitų menininkų sukurtos naujos, pagal Čiurlionio Zodiako ženklus. Tačiau dalis gyventojų tam prieštarauja.
Druskininkų Vilniaus alėjos rekonstrukcija planuota nuo 2018-ųjų, darbai pradėti tik šiemet, gavus finansavimą. Bus pakeista alėjos apšvietimas, danga, vandens nuotekų tinklai ir kita.
Dangos turėtų būti šįsyk jau ne betono trinkelės, bet klinkerio trinkelės, išskiriant atskirai dviračių juostą, kad jie važiuotų saugiai, nesipainiotų su pėsčiaisiais, LRT televizijai sako Druskininkų savivaldybės Architektūros skyriaus vedėja Joana Verbickienė.
Tačiau dalis druskininkiečių nepatenkinti savivaldybės planais iš alėjos iškelti prieš trisdešimt aštuonerius metus šiai alėjai brolių Jono ir Bernardo Arčikauskų sukurtas septynias skulptūras.
Užaugome su šita alėja, galbūt galima praėjimą keisti, tvarkyti, bet skulptūras turėtų palikti, teigia druskininkietė Sandra Žilionytė.
Ne laiku, jau čia turėjo jubiliejui sutvarkyta, tikina kitas vietos gyventojas Saulius Dalis.
Druskininkų savivaldybės planuose nusidėvėjusias skulptūras restauruoti ir perkelti į Gydyklų parką, prie Nemuno. Vienas iš autorių Jonas Arčikauskas sako nesipriešinantis skulptūrų perkėlimui, tik primena, kad jos kurtos specialiai Vilniaus alėjai.
Scenarijus keičiasi, reikia pergalvoti tvarką, seką, tos vietos man pasirodė neblogos, gražesnės romantiškesnės, man patinka, kad atsiranda fone tarsi ką reiškia vanduo, upės tėkmė, teigia jis.
Dalis vietinių sako pasigedę viešų diskusijų su bendruomene. Viešieji menai, skulptūros vertinamos kaip nekilnojamasis turtas. Nekilnojamasis menas, nes tai yra pririšimas prie gamtos, tam tikra sintezė tarp architektūros, gamtos ir meninio objekto, įsitikinęs skulptorius Antanas Balkė.
Vietoje iškeltų skulptūrų savivaldybė planuoja pastatyti dvylika naujų. Susietų su Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūryba, minint menininko 150-ąsias gimimo metines.
Vyksta dar konkursas skulptūrų sukūrimo, idėjos konkursas, dar nesam atsiplėšę vokų. Interpretuojant arba netgi ne interpretuojant, pajutus čiurlionišką įtaką Čiurlionio paveikslų Zodiakas tema, aiškina J. Verbickienė.
Ruošiasi ten zodiakus daryti, tai tikrai nesuprantu, nesu linkęs net suprasti, žiūriu į tai kaip į normalų buitinį idiotizmą, nes džiaukimės Čiurlioniu ir jojo zodiakais, bet nedarykim tokio Palmiros pranašysčių, kalba J. Arčikauskas.
Po restauracijos į alėją grąžint Arčikauskų skulptūras reikalauja ir per 800 žmonių, jau pasirašiusių peticiją internete Už senųjų skulptūrų išsaugojimą originalioje vietoje. Parašai renkami iki birželio.
Druskininkai Lietuvos kultūros sostinė 2025 / LRT PLIUS laidos Kultūros diena stop
kadras
Gausi dešimtuką nupirksim žaislą?
Žaislų verslo strategė įspėja apie pavojų motyvacijai
Žaislų prekės ženklo Lapute.lt įkūrėja Lina Janulevičienė
L. Janulevičienė su šeima
Alinos Leminskaitės nuotraukos
Nerijus ŽERONAS
Europos šalims vis labiau griežtinant mobiliųjų telefonų naudojimą mokyklose, Lietuvoje netylant diskusijoms apie telefonų draudimą pamokų metu, visuomenės žmonių akys nukrypsta į asmeninį vaikų laiką. Žaislų prekės ženklo Lapute.lt įkūrėja Lina Janulevičienė teigia: tyrimai rodo, jog tam, kad vaikas jaustųsi mylimas ir reikalingas, jam reikia 1020 minučių nepertraukiamo dėmesio per dieną tokio dėmesio, kuris skirtas tik vaikui: be telefono pertraukėlių, be minčių apie vakarienę ir pan. Žinau, kad mums, tėvams, dienoje būna tikrai sunku surasti laiko, todėl rekomenduoju susikurti dienotvarkę, pavyzdžiui, skiriate 15 nepertraukiamų minučių vaikui po vakarienės. Jei vaikas žinos, kad kasdien tuo pačiu metu turės ypatingą laiką su tėvais, jis kantriai jo lauks, sako L. Janulevičienė.
Tėvai pirkdami žaislus bando kompensuoti savo kaltę prieš vaikus
Žaislų verslo strategė pastebi: tėvai, jausdami kaltę dėl to, kad per mažai laiko skiria savo vaikui, bando prarastą laiką kompensuoti nauju, dažnu atveju brangiu, žaislu. Taip vaiko kambarys, pilnas įvairių žaislų, tampa žaidimų oaze, kur vaikas susiduria su iššūkiu kuriai priemonei skirti dėmesio. Matau dvi rimtas problemas, susijusias tiek su tėvais, tiek su vaikais. Pirma, dažnai girdžiu tėtį ar mamą sakant: Aš neskiriu tiek laiko, kiek norėčiau, bet bent jau duodu jam viską, ko jis nori. Deja, ši kompensacija skirta ne vaikui, ji ramina pačius tėvus, tarsi išperkančius savo kaltę. Antra, vaikui, turinčiam žaislų
perteklių, vis gaunančiam naujų pirkinių, žaidimai bei dovanojimas praranda prasmę. Be to, kai vaikas turi per daug žaislų savo kambaryje, jo dėmesys nuolat blaškomas jis lekia nuo vieno prie kito daikto, nekurdamas ilgalaikio žaidimo, sako žaislų verslo strategė.
Tai kiek žaislų turi turėti vaikas? Kada jis nepasimes gausiame jų pasirinkime? Ir kada namai netaps žaislų chaosu? Žaislų prekės ženklo įkūrėja L. Janulevičienė atsako: vienu metu rekomenduojama turėti apie 1020 žaislų. Ji siūlo laikas nuo laiko išbandyti žaislų rotaciją. Vietoj to, kad mažyliui vienu metu suteiktumėte visus namuose esančius žaislus, pabandykite juos rotuoti suskirstykite į mažesnes grupes ir reguliariai keiskite. Lina rekomenduoja atrinkti 15 žaislų bei žaidimų ir laukti vaiko reakcijos. Jei po savaitės ar dviejų pastebite, jog kažkurie žaislai tapo mažiau įdomūs, pakeiskite juos kitais, kuriuos pradžioje paslėpėte. Taip žaislai ilgiau išliks patrauklūs, teigia L. Janulevičienė.
Be to, kai žaislų kiekis mažesnis, vaikui lengviau pamatyti visus savo turimus žaislus ir sugalvoti naujų veiklų su jais. Žaislų verslo strategė rekomenduoja ne tik kontroliuoti žaislų kiekį, bet ir juos laikyti taip, jog vaikas juos aiškiai matytų atvirose lentynose, skaidriose dėžėse ir pan. Dauguma tėvų yra pastebėję, kaip dažniausiai žaislai, įvairios priemonės laikomi mokymosi įstaigose jie gerai matomi. Tuo tarpu namuose esame linkę viską sudėti į nepermatomas dėžes, maišus arba spinteles.
Mažesnis žaislų kiekis padeda lavinti kūrybiškumą
Be abejo, esant mažesniam žaislų kiekiui lavinamas ne tik kūrybiškumas, bet ir problemų sprendimo įgūdžiai, kai vaikas turi išspręsti problemą, kuo pakeisti trūkstamą objektą ar detalę. Taip pat mažieji išmoksta greitai nenusivilti ir nenuleisti rankų iškilus kliūtims tai itin svarbu emocinei savireguliacijai
Meilės išraiškos vaikui būtinos, tačiau meilė nėra matuojama žaislų kiekiu. Vaikai meilę jaučia per bendrą laiką, žodžius, jų išklausymą, fizinį kontaktą. Be šių meilės išraiškų vaikas nesupras, kad yra mylimas net jei jo kambarys pilnas žaislų. Vaikui svarbu emocinė reikšmė. Daug didesnę vertę gali turėti mielas raštelis, piešinys, o daiktai turėtų būti susiję su emocija. Pavyzdžiui, kepurė su mylimiausio vaiko herojumi meškiuku arba dinozauru. Tokia dovana vaikui pasakys, kad tėvai galvoja apie juos, pažįsta ir gerai supranta, ką jis nori gauti, sako L. Janulevičienė.
Gausi dešimtuką, nupirksim žaislą
Lina turi tiek elektroninę, tiek fizinę parduotuvę Druskininkuose, tad dažnai susiduria su vaikais ir jų tėvais. Ji pastebi, kad kartais tėvai ateina išrinkti žaislą už tam tikrą pasiekimą. Pavyzdžiui, tėtis ar mama sako: jeigu gausi dešimtuką, nupirksiu norimą žaislą. Arba jei lankysi muzikos ar sporto mokyklą, gausi brangų žaidimą. To neturėtų būti, tokiu atveju vaikas praranda savimotyvaciją mokytis ar atlikti namų ruošos darbus, o juk noras turėtų kilti iš jo paties. Žadėdami žaislą mes skatiname vaiką siekti žaislo. Atėjus paauglystei, paauglys nebenorės mokytis, stengtis, o žaislus keis didesni pirkiniai, tokie kaip kompiuteris, brangūs išmanūs įrenginiai, tuomet ką darys tėvai? O vaikas susidurs su krize kam stengtis, jei viską gali turėti, pasakoja L. Janulevičienė.
Technologijos (ne)pakeis įprastų žaislų?
Dažnai pasigirsta svarstymų, ar dirbtinis intelektas, technologijos, išmanieji įrenginiai pakeis įprastus žaislus? Sausio pabaigoje Vokietijoje vyko didelė žaislų paroda, kurioje vienas iš pranešėjų kalbėjo, jog klasikiniai žaislai nekinta jau šimtmečius. Kaladėlės, lėlės, arkliukai ir daugybė kitų priemonių, žaislų bei žaidimų vyrauja pasaulyje. Pasak Linos, žaidimas egzistavo nuo žmonijos pradžios, juk archeologai rado tūkstančių metų senumo molinių lėlių, kaulinių arkliukų, primityvių konstruktorių ir netgi stalo žaidimų. Vaikai visose kultūrose ir visais laikais žaidžia su labai panašiais žaislais, atitinkančiais jų natūralų mokymosi ir raidos procesą. Nors šiandien daug kalbama apie technologijas, klasikiniai žaislai niekur nedingsta ir, manau, nedings, nes jie atitinka esminius vaiko raidos poreikius. Jie leidžia vaikui būti kūrėju, o ne tik pasyviu vartotoju todėl kaladėlės, lėlės, bokštai, vaidmenų žaidimai ir kiti žaislai išliks svarbūs dar daugybę metų, sako žaislų prekės ženklo įkūrėja.
Popiežius išvyko kiek jo mumyse liko?
Su popiežiumi Pranciškumi atsisveikiname, primindami druskininkiečių piligrimų susitikimą su šv.
Tėvu jo viešnagės metu Lietuvoje 2018-aisiais metais
Izabelė ŪSIENĖ
Ankstų rugsėjo 23-ios dienos rytą susirinko Ratnyčios Šv. Apaštalo Baltramiejaus piligrimai, keliaujantys į Popiežiaus Pranciškaus aukojamas Šv. Mišias Kauno Santakos parke. Minutės tikslumu klebonas Žydrūnas įlipo į autobusą, džiugiai pasilabino, kartu pasimeldėme, palaimino mūsų kelionę. Toks jau mūsų klebonas visada ramus, neskubantis, bet visur spėjantis laiku atlikti svarbias ganytojo priedermes. Su juo ir prie jo žmonės pajunta maldos reikmę, svarbą ir dvasinę paramą sielai ir kūnui. Ne tik palinkėjo viską iš anksto aptarėme, iš vakaro dalyvavome susitaikymo pamaldose, dar anksčiau susipažinome su Popiežiaus gyvenimu pamatėme filmą. Mus sujaudino atrinkti biografijos faktai, patvirtinantys šio popiežiaus išskirtinumą. Tarytum Šventasis Tėvas dangaus siųstas mūsų laikmečiui, kuriame tiek daug visko: nerimo, blaškymosi, nedarnos. Važiuojame kupini vilties pamatyti Popiežių iš arti, išgirsti jo žodžius Lietuvai, pajusti savo tikėjimo gelmes ir seklumas, pabūti toje minioje, kurios didumo iš pradžių ir nenumanėme.
Ir štai mes jau kelyje. Vadovė ir organizatorė Alvyra Grėbliūnienė rūpestingai visus apžvelgia, suskaičiuoja, palinki kuo gražiausių dvasinių potyrių. Važiuodami sukalbėjome Rožinį. Bendra malda padėjo susikaupti, pamąstyti ir susitelkti ties būties dalykais, kuriuos neretai užgožia kasdieniai rūpesčiai. Dar primena, kad mumis rūpinsis Rimas Janukevičius, kai pati vadovė ir keli parapijos šviesuoliai atsiskirs nuo mūsų grupės.
Kelias neprailgsta, išlipame iš autobuso ir iškart panyrame į daugiatūkstantinę minią dar Santakos parko prieigose. Tuoj pat pajuntame, kad mumis rūpinamasi Rimui išradingai talkina Saulius, sugalvojęs grupės regimąjį ženklą - nešė kaip vėliavą, aukštai iškėlęs, kad visi matytume. Regis, tai tik buitinis potyris, bet kaip gera pajusti žmonių bendrumą.
Kaunas kitoks tekanti žmonių upė iš didmiesčio paverčia jį visiškai kitokiu dariniu. Ieškojau palyginimų ir ne iš karto suradau. Einame tolyn Santakos parkas vėlgi kitoks suskirstytos erdvės atgyja. Čia turėsime sutilpti. Dalyvaujame patikrinimo procedūroje, surandame mums skirtą vietą - A6 erdvę. Dar tik po 6-ių ryto, o laukimo programa jau prasidėjusi. Įsitaisome jaukiai ir patogiai prisėdame ant atsineštų sulankstomų kėdžių. Vyksta svarbūs žmonių gyvenimo liudijimai, kalbamos maldos ir giedamos giesmės. Kaip sakė organizatoriai: ,,Parepetuokime maldas ir giesmes. Daugybė savanorių ištirpsta minioje. Jie pamato, pagelbsti, pasako ir nurodo. Negaliu atplėšti akių nuo minios. Kiek tų žmonių susirinko ir kada būta panašaus sambrūzdžio? Pažvelgiu į popierinę apyrankę, kurią gavau prie įėjimo ten skaičius 093861. Taip sumaniai buvome suskaičiuoti. Įsijungdama į bendrą maldą, vartau dovanotą maldynėlį, kuriame pažymėta XXV EILINIS SEKMADIENIS. Šv. Mišių maldos atspausdintos lotyniškai ir lietuviškai. Giesmės su gaidomis. Gražiai viskuo pasirūpinta. Atmintyje iškyla didinga minia prie Vilniaus Arkikatedros. Kadaise iš visos Lietuvos važiavome pamatyti to ypatingo virsmo Paveikslų galerija tapo tuo, kuo ir turėjo būti - šventove tikėjimo namais. Dar prisimenu tuos laikus, kaip pilnėjo bažnyčios jaunimu, kaip jos atgijo... Vėliau šis entuziazmas atlėgo. Šiandien mačiau daugybę žmonių, klausiau maldų ir giesmių. Popiežiaus laukimas virsta realybe. Tuoj jį pamatysime visi ir iš arti. Nejaugi taip gali būti? Taip ir yra. Nurodytas erdves (A1,A2 ir t.t.) skyrė platūs takai. Jais važinėjo Popiežius su palyda. Pasaulio ganytojų Ganytojas. Žmogus, skleidžiantis kuklumą, ramybę ir nuoširdumą. Tą ypatingą aurą, kuri prasiskverbia pro oficialumo kaukes. Savo fizine ir dvasine būties esme užkliudo, paliečia ir paveikia žmones. Mačiau, kaip ilgaamžė moteris atsiklaupusi meldėsi ir laukė popiežiaus. Egoistiškai ( turbūt ne tik aš...) pagalvojau: ,,Ar pagausiu šio didžio žmogaus žvilgsnį, ar atsisuks į mūsų būrelį prie pat tvoros A6 flange? Tik staiga pasigirdo džiugūs šūksniai:
,,Viva Prncisko, viva! Drąsiai, kažkaip nevaržomai ir džiaugsmingai skandavo kitataučiai. Iš veido spalvos sprendžiau, kad galėjo būti italai, ispanai, galbūt Lotynų Amerikos žmonės. Kodėl mes taip nemokame? Popiežius pasikreipė į juos ir šypsodamasis laimino. Paskui žiūrėjome, kaip jo papamobilis važinėjo visais takeliais. Kaip gerai sugalvota! Mes nuo aukštėliau prie tvoros gerai matėme tą judėjimą - buvimą tarp žmonių. Net nekilo mintis, kad galėtų būti kokia grėsmė ar pasirodytų kokie piktavaliai. Taikus susikaupimas ir džiugi ramybė.
Prasidėjo mišios. Ramiu balsu aukojo mišias Šventasis Tėvas. Tarp mūsų ir mums. Jam talkino 300 - ių žmonių choras. Darnus ir mielas buvo tas girdėjimas ir dalyvių pritarimas, dovanotų maldynėlių vartomų lapų šlamesys. Nutolo buities rūpesčiai. Iš pradžių nerimastingai žvelgę į dangų, liovėmės tikėti sinoptikais skaisčiai švietė saulė. Netgi pasirodė vaivorykštė. ,,Gamtos stebuklas, dovanotas popiežiui, - perėjo bendra mintis ir tylūs žodžiai. Lietuvių sakmėje vaivorykštė tai Vaivos juosta. Mat Perkūno žmona Vaiva savo juosta danguje paskleidžia grožį, kad sušvelnintų savo vyro Perkūno pyktį, liejamą žaibais ir griaustiniu. Vaivorykštė Biblijoje yra Dievo Sandoros ir Jo Gailestingumo ženklas. Tik kai baigėsi Šv. Mišios, dangus apsiniaukė, ir iškrito stambūs lietaus lašai, bet greitai ir tie liovėsi. Popiežius prabilo lietuviškai labai paprastais žodžiais: ,,Gražaus sekmadienio ir skanių pietų. Nuvilnijo juokas ir pasigirdo plojimai.
Mus visur lydėjo ramūs organizatorių pastebėjimai, nė karto neišgirdome reiklaus, įsakmaus tono. ,,Neskubėkite, išeikite ramiai ir neskubiai, dar pabūkite kitame renginyje. Minia skirstėsi palengva, nekilo spūsčių. Vėl prisipildė gatvės. Dabar žvelgėme į savo palydovus, stengėmės nepasiklysti šitoje vilnijančioje žmonių jūroje. Ir nepasiklydome. Tada stabtelėjome prie Vyčio paminklo, kurį išmintingai priglobė Kaunas. Dabar čia didelė traukos jėga. Iš arti apžiūrėjome itin jauną raitelio veidą. Nekilo abejonių, kad galėjo būti kitaip. Padarėme nuotraukėlę kaip prisiminimą, kad buvome kartu šią jau istorija tampančią dieną, kurią paženklino Popiežiaus vizitas Lietuvoje.
Pasiekę oro uostą, kur mūsų laukė autobusas, suskatome ropštis į jį. Tiesa, kažkuo buvome kitokie. Kiekvienas mintijome savaip. Radosi dėkingumo žodžiai vieni kitiems, vadovams: Alvyrai, Rimui, sumaniam Sauliui,
,,daktarėliui Jonui, šmaikščiam humoristui Stasiui. Šie vyrai jautėsi atsakingi. Už mus moteris, kaip ir turėtų būti. Alvyra visiems padėkojo ir pasidžiaugė vyriausios keliauninkės Kastutės savijauta ir džiaugsmo žiburėliais jos akyse. Ji nepavargo, su visais suspėjo, dargi anksčiau atėjo į sutartą vietą.
Parapijos ,,Džiugučiai su vadovėmis ir keliais tėveliais, sugrįžę iš Vilniaus, vienbalsiai teigė, kad pajuto dėkingumą Popiežiui, kuris tiek dėmesio skyrė vaikams ir jaunimui. Grįžo tikrai džiugesni.
Keturi žmonės iš mūsų parapijos dalyvavo abi dienas. Jų įspūdžiai tiesiog nepamatuojami, neišblės ir padės gyventi. Vienas jų Popiežių išlydėjo ir antradienio rytą. Dviejų žmonių įspūdžius
perteiksiu pažodžiui. Ieva Dovidauskienė liudija: Atvyko. Pagaliau atvyko mūsų taip lauktas Prančiškus. Jis tikrai mūsų. Toks artimas ir kartu labai savitas, mylimas ir mylintis. Laukiau popiežiaus vizito ne mažiau negu daugelis mano tautos žmonių. Pranciškus tikrai yra nuostabus. Vieni tai nešiojosi širdyje dar prieš jam atvykstant, kiti pažino atėję su juo susitikti, treti bandydami pabėgti nuo šurmulio, o gal iš baimės pamatyti save kitaip - savaitgalį leido toliau nuo didmiesčių. O baimė ir man nesvetima. Tik šįkart bijojau, nes buvau atsakinga už mudvi su Agota. Tėtį juk išleidome
savanoriauti. Atvykus į Vilnių baimė blėso, aplinkui penki šimtai raudonais marškinėliais pasipuošusių žmonių. Savanoriai Dievo žmonės, kurie visuomet gelbėja. Tiesa, Popiežiaus vizitas buvo mano pirma stotelė, kur buvau ne savanorė, kaip man įprasta, bet dalyvė. Labai gerai žinau, kiek daug didelių darbų nuveikia tarnaujantys žmonės, kad atvykusieji jaustųsi saugiai ir kad pats renginys įvyktų sklandžiai. Esu dėkinga savanoriams ir organizatoriams, kad mano susitikimas įvyko. Įvyko labiau nei tikėjausi. Daugelis skeptikų niekaip nesupranta, kodėl mes taip laukėme šios galimybės, juk Popiežius - tik žmogus. Taip, tiesa, žmogus. Man labai patiko, kai vienas žurnalistas paklausė Popiežiaus, kaip jis jaučiasi, kai minios žmonių susirenka dėl jo. Daugelio troškimas pamatyti, prisiliesti, minios skanduoja vardą, ploja, organizuoja milžiniškus renginius. Popiežius išliko paprastas ir atsakė, kad būtų tikrai kvaila, jeigu asilėlis, ant kurio Jėzus jojo Verbų sekmadienį, būtų manęs, kad visi sveikinimai ir dėmesys yra skirta jam. Paprastumas. Mūsų Popiežius yra toks paprastas ir toks tikras, nuolankus ir dėmesingas, ypač mažiausiems. Štai kaip aš regiu žmogų, kuris savo gyvenimu liudija Evangeliją. Tikiu, kad daugelis buvo įkvėpti Popiežiaus išsakytų minčių, akcentuotos mūsų istorijos, šiandien jo citatos puošia daugelį žiniasklaidos portalų naujienų. Linkiu, kad neblėstų troškimas ne tik keisti, bet ir keistis. Prančiškus tikrai yra įkvėpimas!
Jos liudijimą tęsia Marius Dovidauskas: ,,Mano pažintis su savanoryste prasidėjo 2013 m. Vyko Lietuvos jaunimo dienos (LJD) Kaune, ir tai buvo pirmasis krikščioniškasis renginys, kuriame savanoriavau. Toliau sekė 2014 m. krikščioniškos muzikos festivalis ,,Sielos, 2015 m. - LJD Alytuje, 2016 m. - ,,Sielos Alytuje, 2017 m. - LJD Vilniuje.
O 2018 metai mano savanorystės kelionėje turbūt dar ilgai išliks ypatingi. Labai džiaugiausi, kai gavau patvirtinimą, kad buvau atrinktas savanoriauti Popiežiaus vizite, kadangi norinčių buvo išties nemažai, o vietų vos 1000. Kita vertus, mano galimybės išvykti į 4 dienų savanorystę buvo labai ribotos, kadangi dirbu keliuose darbuose ir dar šiais metais tapau šeimos tėvu, tačiau viską pavyko suderinti. Savanorystė priklausomai nuo gautų pareigų gali būti ir fiziškai sunki, ir kai kas per pasiruošimo dienas patiria emocinį išsekimą. Tačiau kiekvienam renginyje yra kulminacija, kurios patyrimas atperka bet kokį nuovargį ar nesklandumus. Popiežių iš arti man pavyko pamatyti 4 kartus. Popiežius Pranciškus yra sakęs, kad jam patinka sutikti žmogaus žvilgsnį, o ne telefonų ar fotoaparatų objektyvus. Todėl nusprendžiau nebandyti užfiksuoti jo nuotraukose, bet bandyti sutikti jo akis. Ir kaip tyčia pirmuosius tris kartus to nepavyko padaryti. Tačiau jau būdamas Druskininkuose sulaukiau skambučio iš organizatorių, kurie turėjo man džiugių naujienų - antradienio rytą esu kviečiamas į Popiežiaus išlydėjimą oro uoste. Ir tai buvo ketvirtasis kartas. Kartas, kai popiežius buvo vos per porą metrų nuo manęs, kartas, kai man pagaliau pavyko pagauti jo žvilgsnį. Ir tą akimirką užplūdo neapsakoma šiluma, nes tai buvo žvilgsnis žmogaus, kuris spinduliuoja neįtikėtina Dievo meile, jo akyse galima įžvelgti viltį, kurią teikia Kristus. Po to mūsų susitikimo pasimiršo viskas neišmiegotos naktys, kiaurai peršlapę rūbai, nuvargusių kojų skausmas. Tada galvoje tik ir skambėjo popiežiaus Pranciškaus žodžiai: ,,Kristus Jėzus - mūsų viltis.
Gyvenimas grįžta į įprastas vėžes. Jau išvyko Popiežius. Liko įspūdžiai, prisiminimai, asmeniniai potyriai Vilniuje arba Kaune. Sąmonėje vis iškyla girdėta, pasakyta ar perskaityta popiežiaus mintis.
Popiežius mus užkalbina nepaprastu paprastumu. Jo žodžiai skirti kiekvienam žmogui, ištroškusiam tikėjimo tiesos, meilės, vilties. Gerbiamam skaitytojui skiriu keletą citatų, kurias atrinkau iš naujausios Popiežiaus Pranciškaus enciklikos, pasirodžiusios visai neseniai šių metų balandžio mėnesį.
,,Gaudeate et exsulate (,,Būkite linksmi ir džiūgaukite).
Nebijok šventumo. Jis neatims iš tavęs nė lašo veiklumo, gyvumo ir džiaugsmo.
Mokėti verkti su kitais tai šventumas.
Atsidėti teisingumui to alkstant bei trokštant štai šventumas.
Žvelgti ir elgtis kupinam gailestingumo štai šventumas.
Saugoti širdį nuo visko, kas suteršia meilę štai šventumas.
Sėti taiką aplink save štai šventumas.
Bažnyčiai reikia ne daug biurokratų ir funkcionierių, bet karštų misionierių, kuriuos pasiglemžia užsidegimas pasidalyti tikruoju gyvenimu.
Pabaigoje pridedu sakinį, kurį gavau kaip dovaną, savanorių rankomis rūpestingai užrašytą ant geltono popieriaus. Šis sakinys labai pasaulietiškas ir tinka absoliučiai kiekvienam žmogui:
,,Išsivaduoti iš negatyvių dalykų yra sveika (Popiežius Pranciškus).
Popiežius išvyko kiek Jo mumyse liko?
Druskininkiečiai piligrimai Kauno Santakos parke ir Vilniaus arkikatedros aikštėje, kur 2018 metais vyko susitikimai su Popiežiumi Pranciškumi