Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Policijos žinios
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija


Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  Atspalviai valstybės Šimtmečiui

Elmos Šturmaitės paveikslas “Išlikimas”


Groja Faustas Pauliukas, akomponuoja Aušra Vilčinskienė

Izabelė ŪSIENĖ

   Šviesiai žiemišką vasario 9-osios popietę rinkomės į druskininkietės Elmos Šturmaitės parodą ,,100 atspalvių Lietuvai“. Gerokai anksčiau, nei paskelbta – vietelės gali ir pritrūkti. Netrukus visa galima erdvė užpildyta. Skubame apžiūrėti paveikslus, dar neprasidėjus renginiui. Mus pasitinka mįslingi, gilūs, naujoviški ir nepametę tradicijų akvarelių darbai– šįkart ir vėl kažkuo kitokie. Tai E.Šturmaitės meninio braižo esmė – kaskart atsinaujinti. 
Man patinka pirmapradžiai įspūdžiai: pirmasis knygos puslapis, muzikinio kūrinio akordai, kino ar spektaklio stebėjimas, nepaskaičius komentarų ar kritikos straipsnių. Juo labiau dailės kūrinių. Skubu pakalbinti žmones, kurie jau nekantraudami apžiūrinėja paveikslus. Su Zita Aleksoniene stabtelim prie paveikslo ,,Rytas mano sodžiuje “. Ji aiškina: ,,Priminė mano mamos austas staltieses. O paukštukas kaip gyvas ir dabar po mano langais Ratnyčioje. Jaukiai priartintas kūrinio erdvėje ryškiausias – ne tik matomas, bet ir girdimas. Melodija kažkaip savaime ištrykšta, ją girdime mintyse ir jausenose. Ne vienas lankytojas sustoja prie ,,Dialogo“. Betgi čia kaktusai. Aiškiai dygliuoti, nuo kažko pasiruošę gintis. O povyzos tai žmonių – vyro ir moters. Jau būrelis lankytojų aptarinėjame: Eglė Sakavičienė, Rūta Jamantienė, Gerardas Šatūnas, Veronika Šatūnienė, paskui prisideda Vytautas Vaikšnoras ir dar keletas. Pažyra interpretacijos. Šiuolaikiniai žmonės – jiems reikia dyglių – ironijos nuo pasaulio apsiginti. O gal ir vienas nuo kito? Šeimos konfliktas. Betgi konfliktas – irgi bendravimo forma. Geriau negu tyla... Eglė kituose paveiksluose tuoj ieško ir randa muzikos – įžiūri vargonus, fortepijono klavišus. Stebime ,,Išlikimo“ ženklus. Susimąstęs Dievulis. Kaip iš pakelės kryžių. Ar Vinco Mykolaičio – Putino eilėraščio ,,Rūpintojėlis“? Jo žvilgsnis byloja: ,,Gyvenimas kaip vėjo dvelksmas“... Kopėčios – stiebimosi aukštyn rodmuo. Parodos lankytojai gyvai šurmuliuoja, stebisi, aiškina savas suvokimo tiesas. Randa ,,savo“ paveikslą - visiems užtenka. Beje, paveikslų pavadinimai daugiaprasmiai: ,,Nebaigta giesmė“, ,,Pilnatis“, ,,Išlikimas“, ,,Rytas mano sodžiuje“, ,,Dialogas“. Čia rasite gamtos, tradicijų, tikėjimo, psichologijos, buities ir būties. Matysite, girdėsite, mąstysite, grožėsitės.
   Bet eikime į oficialų renginį.Ir čia šabloniškų kalbų neišgirdome. Vingri smuiko melodija atveria įspūdžius. Atlieka Faustas Pauliukas, mokytojos Eglės Sakavičienės mokinys. Jam akomponuoja mokytoja Aušra Vilčinskienė. Mažoje salytėje kaip pasakos meškos trobelėje. Čia mūsų daug – visi, be išimties, kažkaip susiję su menu. Nekantriai žengiame į paveikslų ekspoziciją.
   Renginį pradeda ,,Brandumos“ kūrėjai Jonas Tertelis ir Rūta Jamantienė. Klausome Jono eilėraščio ,,Paveikslas“. Eilėmis lyg atrakina duris į parodos erdvę. Jautriai paliečia klausytojus Rūtos poetinės įžvalgos apie vijoklį, kuris moka ropštis, apsivyti ir kartais iškilti aukščiau už patį ąžuolą... Meniniu žodžiu įsiterpia Audronė Padegimaitė. Tarp kitų kalbėtojų Adelbertas Nedzelskis svarbiausias tuo, kad pažįsta Elmą nuo pat jos atvykimo į Druskininkus. Jis išmintingai pastebi: ,,Jei mus matytų Vytautas Kazimieras Jonynas, jis pasakytų: ,,Netušti namai. Gera į juos sugrįžti“. Prasmingas eksponuojamų kūrinių įvardijimas ir kartu talpi metafora apie visą Lietuvą. Sveikintojai džiaugėsi Elmos kūrybos profesionalumu ir atsinaujinimu. Kiekvienoje parodoje sušvyti saviti atspalviai ir atlikimo formos. Šįkart Elmos pamėgtos akvarelės atliktos ant drobės. Juokaudama autorė sako: ,,Nesuduš, nesužeis kaip stiklas“. Kalbėdama ji pasitiki parodos lankytojais ir neskuba aiškinti paveikslų prasmės, įžvalgų – tebūnie tai skirta patiems meno gurmanams. Čia negali būti suvaržymų ar griežtų nuorodų. Pati menininkė nelinkusi atskleisti kelio iki žiūrovų: sumanymo, kūrybinių impulsų, ieškojimų, stabtelėjimų ir pagaliau atsiradimo parodų salėse. Ji lyg pati ištirpsta tarp stebėtojų, palikdama mums susikurti vertinimo kriterijus, atrasti savų įžvalgų – pasidalyti įspūdžiais - kaip krintančia iš dangaus mana. Tylus vaikščiojimas, pašnibždomis tariami žodžiai, pasigrožėjimo atšvaitai žmonių akyse.
   Kažkuo labai mielas ir savas Elmos buvimas čia, tarp mūsų. Tarytum ji yra ne tik su mumis, bet ir mums. Ši moteris – kaip graži, stipri pušis, giliai įleidusi šaknis Dzūkijos žemėje tarp kitų iškilių menininkų. Atkakliai siekia meniškumo. Ir visada randa. Beje, ilgai kruopščiai tobulinusi. Kažkas iš lankytojų pastebi nepaprasto darbštumo ir kruopštumo pėdsakus, matomus šiuose atspalviuose, kuriuos Elma skyrė Lietuvos didžiai šventei – valstybės Šimtmečiui pažymėti. Aš matau didelį talentą, kurį palydi darbas. Pirmiausia talentą, darbą paskui. Jis veda pačią menininkę taip pat ir mus, stebinčiuosius. Spalvos pritraukia, pasako, kad gyvenimas yra visoks – spalvingas, gražus, dygliuotas, šiuolaikiškai įvairus ir senoviškai orus. 
   Švęskime Lietuvą. Ją turime, Ji mus turi. Visų pirma tuos, kurie kantriai brėžia savo gyvenimo liniją. Ieško grožio, nebijo darbo, kaip įnoringą gėlę augina savo talentą.

 

  Holivudo dievaitis, susijęs su Druskininkais 

Čarlzas Bronsonas
   Jau ir mūsų gidai, vardindami pasaulines įžymybes, susijusias su Druskininkais, kartu su menininkais Žaku Lipšicu ir M.K.Čiurlioniu, maršalu Juzefu Pilsudskiu, užsimena ir apie garsų aktorių, Holivudo žvaigždę Čarlzą Bronsoną (Karolį Bučinską), lietuvį, kurio tėvas kilęs iš Druskininkų. Vieni šaltiniai liudija, kad jis mokėjo lietuvių kalbą, kiti – kad jo tėvas kilęs iš vietinių totorių, gaminusių Druskininkų poilsiautojams kumysą. 
   Č. Bronsonas gimė 1921 m. Pensilvanijoje (JAV), neturtintoje ir gausioje angliakasio šeimoje. Jo mama Mary Valinsky užaugo JAV, lietuvių šeimoje, o tėtis Valteris Bučinskis buvo emigrantas iš Druskininkų. Aktorius nusifilmavo beveik 100 filmų, kuriuose dažnai atliko pagrindinius vaidmenis.
   1943 m. Č.Bronsonas buvo paskirtas į sausumos pajėgoms priklausiusias karines oro pajėgas.
   Pradžioje vaidino teatre, o nuo 1950 m. pradėjo filmuotis. Ypač išpopuliarėjo 7-ajame dešimtmetyje, vaidindamas šaltakraujus banditus – psichologinių trilerių herojus. Kai kurie filmai buvo kuriami specialiai jam. Filmai su Č.Bronsonu buvo labai populiarūs ir Europoje. Jis yra vienas iš dviejų lietuvių, kurių įspaudai palikti Holivudo aktorių šlovės alėjoje. 
   Č.Bronsonas, dažniausiai vaidinęs mažakalbius veiksmo filmų herojus, 1972 m. buvo paskelbtas daugiausia uždirbančiu Holivude aktoriumi, o 1979 m. gavo “Auksinės žvaigždės” apdovanojimą kaip didžiausia tarptautinė kino industrijos žvaigždė. Iš padilbų žvelgiantys Č.Bronsono herojai, kurių vien povyza sukelia tvyrančios grėsmės pojūtį, padėjo jam pelnyti tarptautinę šlovę. Ypač didelio pasisekimo sulaukė tokie filmai, kaip “Šaunusis septynetukas”, „Vienąkart laukiniuose Vakaruose“, “Didysis pabėgimas”, “Purvinasis tuzinas”, „Ponas Medžestikas”, “Mirties troškimas”. Keliolikoje filmų Č.Bronsonas vaidino drauge su savo antrąja žmona garsia aktore Jill Ireland, kuri 1990 m. mirė nuo vėžio. 
   Sulaukęs 81-erių metų aktorius mirė 2003 m. Los Andžele, palikęs žmoną, 4 vaikus, 2 įvaikius bei 2 vaikaičius. Palaidotas Braunsvilio miestelyje Vermonto valstijoje.

„Druskonio“ inf.


PaieškaKą esate labiau linkę rinktis?
nemokamai dalijamą valdžios propagandą
kompensaciją už "gyvatuko" mokestį
nei vieno iš jų


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui
Vadovų paieška

IŠNUOMOJAMI STATYBINIAI IR FASADINIAI PASTOLIAI, PASTOLIAI MŪRO DARBAMS, BOKŠTELIAI, PAMATINIAI IR PERDANGOS KLOJINIAI.
Tel. (8-612) 40856


Svetainių kūrimas

IŠNUOMOJA 160 kv. m KOMERCINES PATALPAS Krėvės g. 5, Druskininkuose.
Tinka parduotuvei ir kitokiai įvairiai komercinei veiklai.
Kreiptis tel. 861240856.


Parduoda sausas spygliuočių ir lapuočių malkas, skaldytas ar supjautas kaladėlėmis.
Atvežimas nemokamas.
Tel. 860146179.


Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2013 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Dana M. ir Aurimas A.