Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija


Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  „Visada žaidžiu azartiškai, lyg dvarą praloščiau...“ 


Ramunė KARLONIENĖ

   Poetė, prozininkė, buvusi vertėja, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė 84 metų Elena Rapkauskienė – Gedvilaitė (nuotr.), du trečdalius gyvenimo praleidusi Druskininkuose, kur per 40 metų mokyklose dėstė anglų kalbą, tebegyvena kurorte vieno kambario bute. 
   Likimo pažertų smūgių ne vienas. Seniai Anapilin išėjęs mylimas sutuoktinis Algimantas Rapkauskas - fizikos mokytojas, mokytojo tremtinio sūnus. Šį pasaulį, būdamas vos 33 metų, tragiškai paliko jaunėlis Elenos sūnus Gediminas, kuris, kaip ir motina, kūrė poeziją, taip pat grojo bei dainavo.
   Prieš trejus metus aktyvų gyvenimą mylėjusią moterį užklupusios ligos (infarktas, žarnyno vėžys) ne tik ženkliai pristabdė veiklą – jos veik nebeliko...
   Poetė išgyvena: pati skaityti negali, nes progresuoja glaukoma: moters kambary dažniau „kalba“ iš Amerikos prieš 33 metus parsivežta magnetola. 
   Vis dėlto pozityvų požiūrį į pasaulį ir žmones išlaikiusi buvusi mokytoja, jaunystėje svajojusi tapti aktore, šypsosi atmintinai cituodama savo eiles ir aforizmus „Nepasmerk savęs savo vienatviškos didybės kančiai“ arba „Išlikti dideliam tada, kai virš tavo galvos jau laikoma aureolė, nėra lengviau net tada, kai esi nustumtas į kampą“ . 
   Be kita ko, poetė ir vertėja vis dar žaidžia šachmatais.
   - Kada ir kodėl pradėjote mokytis žaisti šachmatais?
   - Šviesios atminties draugė, buvusi prancūzų kalbos mokytoja Danutė Čepanauskienė dėl to kalta (juokiasi). Su šaškėmis draugauju nuo 7-erių metų, o su šachmatais – nuo 70-ies. Danutė - mano šachmatų mokytoja. Išėjusios į pensiją turėjome laiko, tad daug žaidėme dviese. Pamokė kai kurių gudrybių ir greit tapau jos verta partnere. 
   - Ar Druskininkuose tikrai nėra moters, Jums lygios žaidžiant šachmatais?
   - Deja, šiemet klube jau nelaimėjau 1-osios vietos, o štai prieš 2-3 metus mūsų klube, žaidžiant tiek šachmatais, tiek šaškėmis, man tarp moterų lygių nebuvo.
   - Tikriausiai galima šachmatus vadinti jūsų aistra?
   - Ne. Mano, kaip aš sakau, šventi dalykai kiti: literatūra, vertimas, meninis skaitymas, šokis. Labai mėgstu muziką... Šachmatai ir šaškės - mano hobi.
   - Moteris šachmatininkė verta pagarbos dėl puikios logikos...
   - Baigusi vidurinę ir neturėdama lėšų net nuvažiuoti į Vilnių (nekalbant apie studijas), pradėjau dirbti Užvenčio pradžios mokykloje 4 skyriaus mokytoja ir logikos dėstytoja 12 klasei.
Po to įstojau į užsienio kalbų fakultetą, anglų kalbos specialybę. Labai troškau studijuoti Vilniaus universitete, tačiau 1952 metais ten nebuvo 1-ojo anglų kalbos kurso. Galgi loginis mąstymas nukreipė pasirinkti anglistės kelią dėl galimybės versti. Vertimas, kaip sakiau, yra mano arkliukas. 
Mokantis Vilniaus valstybiniame pedagoginiame institute, labiausiai sekėsi lotynų kalba, filosofija ir anglų fonetika – taigi, manau, neteisūs tie, kurie sako, kad humanitarai negeba logiškai mąstyti. 
  - Ar labiau mėgstate žaisti šaškėmis ar šachmatais?
   - Labiau mėgstu žaisti šachmatais, bet man geriau sekasi šaškėse.
   - Kodėl?
  
- Dėl to, kad yra daugiau labiau treniruotų šachmatininkų ir vėlokai pradėjau. Be to, negaliu pasigirti didelėm gudrybėm, nes neišmanau teorijos. Aš tik praktikė.
   - Ar žaidimas nepereina į lošimą?
   - Visada jaučiu nepaprastą norą laimėti. Nesvarbu, su kuo bežaisčiau,- visada žaidžiu azartiškai, lyg dvarą praloščiau. Nors niekada iš jokių pinigų nežaidžiau.
   - Kokių laimėjimų pasiekėte?
   - Nesuskaičiavau, esu gavusi daugybė medalių bei suvenyrų ir už laimėjimą šaškėmis, ir šachmatais Druskininkų savivaldybės varžybose moterų tarpe. Paskutinis mano laimėjimas – praėjusių metų gruodį Druskininkų savivaldybės šaškių pirmenybėse pelnyta 1 vieta.
   - Šiuo metu žaidžiate?
   - Kai turiu su kuo, žaidžiu. O kai neturiu partnerio, žaidžiu viena. 
                                * * *
     Kažkada turėjusi didelių vilčių dėl savo, kaip kylančios poetės, puikios karjeros, o šiandien su ligomis kovojanti Lietuvos šviesuolė (vien vaistams per mėnesį išleidžia 120 eur) geba kukliai pasidžiaugti pačiu mažiausiu gėriu – kad ir atsiradusia proga savo namuose sužaisti partiją šachmatais dviese. Ir... nenustoja šypsotis.
„Labai dėkoju Druskininkų silpnaregių vadovei Lilei Sereikienei už jos neįkainojamą pagalbą mano negalioje, taip pat socialinei darbuotojai Janinai Čepanauskienei už jos nuoširdų darbą mano buityje ir Druskininkų maltiečių vadovei Astai Akromaitei už jos nesavanaudišką pagalbą, už jos pačios ir pagalbininkių paslaugas paprašius,“ – priduria pašnekovė.

 

  Didžioji gyvenimo mįslė portretuose

Moteris mėlynu šaliku

Zita ALEKSONIENĖ

  Prabangus, bet skoningas nedidelės knygelės apdaras: švelnia smėlio spalva padengta drobė, kurios fone ant titulinės dalies auksu spindintis moters galvos siluetas, įrėmintas augalo karūna, kažkiek primenančia gyvybės medį, šviesiai ruda juostelė, kurioje pavadinimas „Didžioji gyvenimo mįslė“, apačioje autoriaus vardas ir pavardė – taip atrodo šiais metais išleistas dailininko Alfonso Šuliausko darbų katalogas, kuriame jis pristato žmonos Vidos portretus, sukurtus 1965 – 2016 metais. Autorius įžanginiame žodyje šį leidinį apibūdina kaip rodantį pastangas „suprantamiau išreikšti neribotus savo žmogaus išgyvenimus, poelgius, tikėjimą, liūdesį, džiaugsmą ir kitas emocijas, kurios iki galo nesuvoktos nei psichologų, nei gydytojų, nei mano paties“.
   Kai vartai katalogą, pastebi, jog portretai sukurti labai įvairiomis medžiagomis: ant popieriaus ir kartono - pastele, sangvina, anglimi, pieštuku, ant drobės – aliejumi, akrilu, ant medžio – aliejumi. Įvairuoja ir spalvų gama – tai, ko gero, priklauso nuo to, kokią emociją stengiamasi užfiksuoti. O moters išgyvenimų spektras labai platus – kaip ir pats gyvenimas: mąstanti („Susimąsčiusi“, „Mintis“, „Rimtis“, „O kas toliau?“), užklupus liūdesiui („Liūdesys“, „Melancholija“), kupina švelnumo („Švelnumas“), besidžiaugianti poilsio minutėmis („Poilsis“, „Prie jūros“, „Snaudžianti“), mylinti („Apsauga“, „Su dukrelėmis“, „Mano šeimos ikona“, „Visada, kai nelengva“), kenčianti negalavimą („Serganti“, „Danties skausmas“). Įamžinti ir pomėgiai (“Rankdarbiai“, „Mezganti“), ir kasdieninės buities situacijos („Jauna šeimininkė“, „Su obuoliais“), ir profesija („Mokytoja“, „Pedagogė“). O kur dar daugybė situacijų, kuriose savotiškas kodas yra aprangos detalė: „Moteris žieminiais drabužiais“, „Moteris juodais drabužiais“, „Moteris su šaliku“, „Moteris žalia suknele“, „Su raudona kepure“... Visko čia neišskaičiuosi. Pažymėtina, kad yra tik pora darbų, kuriuose šalia pagrindinio portreto kompozicijos elemento – moters - randame ir dailininko autoportretą: „Mano šeimos ikona“, „Visada, kai sunku“. Jie sukomponuoti taip, kad supranti, jog ši moteris – mylimoji, žmona, močiutė – iš tikro tvirtai savo rankose laiko kartas jungiančias gijas ir nėra ta, kurios reikia tik „paduoti stiklinę vandens vaistams užgerti“. Knygelės pristatymą įžangos žodyje A.Šuliauskas baigia tokia pastraipa: „Gyvenimui tirpstant iš likimo taurės meilė ir aistra pasišalina, iškeliaudama į vaikų ir anūkų Laimės rūmus. Lieka pagarba, suvokimo būti kartu džiaugsmas ir nusivylimas, kad taip ir nesugebėjai iki galo suprasti Moters, savo Moters“.
   O gal ir nereikia suprasti. A.Šuliauskas – žinomas portretistas. Svarbiausia sugebėti laiku ir didžiausia Dievo dovana, talentu, pasakyti AČIŪ už buvimą kartu. Tai padaryti padeda ir katalogo talkininkai – vaikaičiai, draugai, kolegos. Manyčiau, svarbūs jaunųjų Šuliauskų giminės atstovų, anūkų, santykį su močiute Vida išreiškiantys piešiniai ir atsiliepimai. Barborai ji – sėkmės amuletas, „didžiausias turtas“, „sauganti uola“. Simonas, kadaise akvarele (mano nuomone, ypač vaikui sunkia technika) sukūręs močiutės portretą, teigia, kad ji jam yra „sielos laivo švyturys“. Mikui močiutė yra parodžiusi tikėjimo galią. Domas aplikacijoje „Grandmother“ džiaugiasi močiutės vaišingumu, ūgtelėjęs akvarelėje įamžino skaitančią močiutę, o eilėraštyje, žavėdamasis jos aktyvumu, palinkėjo: „Lėčiau truputį tu skraidyk“. 
   Knygelė nebūtų pasirodžiusi be gausaus rėmėjų būrio. Vienas iš katalogo pasirodymo „kaltininkų“, ponios Vidos auklėtinis Arūnas, drąsiai galėtų teigti, kad be Motinos dar turėjęs Mokytoją. Meninį knygelės svorį tevertina profesionalai, o paprastam katalogo vartytojui tebus leista gėrėtis portretais, kuriuose dailininkas pavaizdavo savo gyvenimo moterį, kuri, anot dailininkės Rūtos Sauliutės (jos atsiliepimą rasite katalogo pabaigoje), „didžioji atrama, stovinti už nugaros, padėjusi rankas ant pečių visada, kai sunku.“

 


PaieškaKą esate labiau linkę rinktis?
nemokamai dalijamą valdžios propagandą
kompensaciją už "gyvatuko" mokestį
nei vieno iš jų


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui

IŠNUOMOJAMI STATYBINIAI IR FASADINIAI PASTOLIAI, PASTOLIAI MŪRO DARBAMS, BOKŠTELIAI, PAMATINIAI IR PERDANGOS KLOJINIAI.
Tel. (8-612) 40856


IŠNUOMOJA 160 kv. m KOMERCINES PATALPAS Krėvės g. 5, Druskininkuose.
Tinka parduotuvei ir kitokiai įvairiai komercinei veiklai.
Kreiptis tel. 861240856.


Parduoda sausas spygliuočių ir lapuočių malkas, skaldytas ar supjautas kaladėlėmis.
Atvežimas nemokamas.
Tel. 860146179.


Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2013 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Dana M. ir Aurimas A.