Pirmas

NAUJIENA!


NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Policijos žinios
Kultūra
Renginiai
Skelbimai

Druskininkai

Sanatorijos
Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija


Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  Mes kartais praeitį atgal susigrąžinam, atsiremiam į ją, 
  kur ji gera

Nusipelnęs Lietuvos mokytojas, 82 metų Antanas Zabotka yra 4 metodinių leidinių bei daugiau nei 100 publicistinių straipsnių pedagoginėmis temomis autorius. Knygos ,,Pokalbiai su kurorto senbuviais” sudarytojas, redaktorius ir korektorius. Visus straipsnius ir knygas jis parašė Druskininkuose, kur atvyko dirbti 1965 m. ir nuo to laiko mūsų mieste tebegyvena. 

Antanas ZABOTKA 

   Po tokio nestandartinio pavadinimo – iš karto du klausimai: ,,Koks poetas išdrįso taip prabilti, dar sovietmečiui nepasibaigus? Kam šis pavadinimas taikomas? Į pirmą gal atsakysite kiek pamąstę, o į antrą atsakau pats ir nedelsdamas: visą straipsnį skiriu pirmiausia paaugliams ir jaunimui – penkiolikos, septyniolikos, dvidešimties metų, gal ir dar vyresniems skaitytojams. Juk ir jie su patirtimi, juk ir jiems už nugaros jau praeitis, tad kaip tą praeitį nugyveno, ar nenuėjo klystkeliais, ar dorai, pelnytai tėvų duoną valgė? Straipsnyje ir bandysiu ,,atgal sugrąžinti“ savo praeitį, tikėdamas, kad jaunasis skaitytojas suras čia bent žiupsnelį svarių patarimų, kaip žmogui gyventi. Ydingų ar kokių apriorinių receptų nesiūlysiu: žmogui, įkopusiam į devintą dešimtį, tinkamiausias išminties antrininkas – santūrumas.
   Beje, kodėl renkuosi būtent šitaip formuluotą antraštę? Ogi todėl, kad ji ir be pabrėžtinai ,,apnuoginto“ politinio pamato idealiai ,,įtinka“, lieka miela ir prasminga. Juk rengiuosi čia prabilti apie buitišką, kasdienišką, įprastiną praeitį, kurią išgyveno VISI, VISUR ir VISADA.
   O pradėti noriu nuo tokio, rodos, paprastučio klausimo: ,,Ar tu, jaunas žmogau, nors kartelę esi pamąstęs, kokį poveikį tau gali turėti artimo, pažįstamo žmogaus ŽVILGSNIS! Gal dar niekados nekilo mintis pačiam įdėmiau pažvelgti, kokiomis akimis pažiūrėjo į tave ar mama (kai per vėlai sugrįžai), ar tėvelis (kai dienorašty parnešei trejetą), ar pagaliau auklėtoja (kai koridoriuje apstumdei ar apšmeižei bendraklasį)? Ir jei nepažvelgei – praradai, manding, nemažai: ir savikritikos pojūtį, ir gebėjimą skaudžiai išgyventi artimųjų širdgėlą, ir mokytojo tikėjimą, kad išaugsi dėmesingas ir nuovokus.
   Ne itin malonių situacijų teko patirti ir man. Štai viena.
Seniai seniai, kai tebebuvau vos aštuonerių, vieną liepos vidurdienį sugriebiau kaimyno Sakalausko dukrelei Irenai už rankos:
   - Lekiam prie Barupės, pasimaudysime!
   Ir nulėkėm. Ta mano Renė dar jaunesnė, nė septynerių nesulaukusi, joks gėdos jausmas mums nė motais, tai abu, nusimetę palaikes drapanėles, likę nuogut nuogutėliai, sušokom į gaivią upeliūkščio tėkmę. Pliuškenamės, krykščiame, tik žiū – atmina nuo pakilumėlės dviratį Irenos aštuoniolikmetis brolis Povilas. Nusėdęs nuo dviračio, akimirksniu įsigręžė žvilgsniu į mane. Ir šiandien negaliu pasakyti, koks tai buvo žvilgsnis. Ledinis? Svilinantis? Smaugiantis gerklę? Nežinau. Tik atmenu, kad Povilas taip žiūrėjo į mane ilgai. Ir su tokiu (turbūt) įtūžiu, kad ėmė linkti kojos. Galiausiai po šios nebylios scenos praėjus gal visai minutei, išgirdau vienintelius tąkart Povilo žodžius:
   - Ak jūs, besarmačiai nuogaliai!
   Vėl ant dviračio ir nuriedėjo savais keliais. Po šio ,,nuotykio“ nulingavo jau pusaštunto dešimtmečio, bet neužmiršau nei tų maudynių Barupėje, nei vėlesnių pasekmių. Juk dar tą pačią savaitę ėmiau įkyriai maldauti mamą, kad pasiūtų man maudymosi kelnaites. Iš pradžių mama nereagavo, nes tuo metu (apie 1940 metus) net ir patogioje maudyklėje prie Nevėžio pliuškendavosi būreliai nuogišių. Ir niekas tuo nesistebėjo. Bet mama pagaliau nusileido. Pati siūti nemokėjo, tai kreipėsi į tos pačios Irenos giminaitę, toji ir pasiuvo man ,,triusikus“. Taigi viešas maudymasis penktame dešimtmetyje darėsi labiau civilizuotas. Gal čia ir mano prisidėta?
   Beje, Sakalauskų Poviliukas, taip mane įgąsdinęs savo žudančiu žvilgsniu, vėliau turbūt suprato perlenkęs lazdą: rudeniop, grėbstydamas ražienas arkliniu grėbliu, pasišaukė mane, pasisodino vaikui pritaikytoje sėdynėje, ilgokai vežiojo ir draugiškai šnekino, tarsi atsiprašyti panūdęs. O mane po anų vaikystės dienų vis ima kartais ir sudomina KERINTI ŽVILGSNIO GALIA. 
   (Bus daugiau)  Vaikų Velykos ir Velykėlės


   Kaip informavo Viečiūnų pagr. mokyklos mokytoja Angelė Krištopaitienė, šios mokyklos pradinukai prieš šv. Velykas aiškinosi mūsų senolių ilgus šimtmečius kurtų ornamentų, margučių raštų, spalvų reikšmę, marginimo būdus. Raštus kopijavo, kūrė savus, komponavo, derino spalvas ant trafaretų, kiaušinių. Pradinukai dalyvauja ir tradiciniame Naisių vasaros organizuojamame konkurse ,,Vaikų Velykėlės 2015“. Jie paruošė didžiojo margučio muliažą, ant kurio piešė, aplikavo marginimo raštus. Po atostogų vaikai mokykloje tęsė margučių šventę. Iš visų atsineštų į parodą margučių, dažytų vašku, skutinėtų, dekoruotų žolynais, komisija išrinko pačius gražiausius ir įdomiausius, kurie buvo apdovanoti. Mokyklos kieme vaikai išbandė savo judrumą lenktyniaudami, ridendami margučius, žaisdami. Šventės dalyviai buvo pamaloninti saldumynais.

PaieškaKas, jūsų spėjimu, gyvens garsioje pilyje ant Vijūnėlio tvenkinio kranto?
Statytojas alytiškis A.Baranauskas
Kurorto meras R.Malinauskas
Princesė ant žirnio
Ten bus senelių prieglauda
Manęs tai nedomina


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui

Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2013 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Dana M. ir Aurimas A.