Pirmas

NAUJIENA!


NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Policijos žinios
Kultūra
Renginiai
Skelbimai

Druskininkai

Organizacijos
Sanatorijos
Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija


Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  Bandymas nuteisti R.Malinausko kritiką baigėsi nuostoliais
  valstybei

Teisininkas Saulius Vaikšnoras

   Prieš ketverius metus Druskininkų policija buvo iškėlusi baudžiamąją bylą asociacijos „Druskininkų gynimo frontas“ prezidentui Sauliui Vaikšnorui dėl Druskininkų mero R.Malinausko įžeidimo. Ikiteisminio tyrimo pagrindu tuomet tapo druskininkiečiams išplatinta popierinė skrajutė “Gelbėkite Druskininkų miesto pirtį ir Druskininkus“ ir joje išsakyti žodžiai apie R.Malinauską. Apkaltinti S.Vaikšnorą Druskininkų mero, kaip valstybės tarnautojo, įžeidimu nepavyko. Asociacijos „Druskininkų gynimo frontas“ prezidentas Saulius Vaišnoras iš valstybės ką tik prisiteisė 300 litų, įrodęs, kad ikiteisminis tyrimas jo atžvilgiu truko pernelyg ilgai. 

Audringa reakcija 

   Prieš ketverius metus, 2010-ųjų lapkričio 3-ąją, Druskininkuose buvo išplatinta nedidelė spalvota skrajutė „Gelbėkite Druskininkų miesto pirtį ir Druskininkus“: viešas kreipimasis į miesto gyventojus savo turiniu tuomet prilygo politinei bombai. Tai buvo bene pirmas viešas pareiškimas apie Druskininkų merą per visą jo valdymo dešimtmetį, kuriame jis buvo šitaip atvirai išdėtas į šuns dienas. Prieš ketverius metus viešai išsišokti prieš R.Malinauską ir dar šitokiais žodžiais buvo neregėtas skandalas. Kas ir kaip drįso Druskininkų gelbėtoją išvadinti šitokiais žodžiais? Kovinį lapelį primenančią skrajutę, lyg spaudos draudimo laikais, žmonės tądien slapta perdavinėjo iš rankų į rankas: „Ar matei? Ar skaitei?“. Į pašto dėžutes išmėtyto lankstinuko tekstas buvo neanoniminis. Kreipimosi į gyventojus pabaigoje buvo parašyta: „Asociacijos „profesionalūs pirtininkai“ ir asociacijos „Druskininkų gynimo frontas“ prezidentas Saulius Vaikšnoras“. Skaitant šio pareiškimo tekstą, tada kaito žandai visiems: dabar tai bus, sakė ne vienas.
   Reakcija į lankstinuką tuomet buvo išties labai audringa: jau tą pačią dieną dėl R.Malinauską įžeidusios skrajutės ant kojų buvo sukelta Druskininkų policija. Tą pačią dieną kurorto policijos komisariate, kuriam tuomet vadovavo R.Malinausko pavaldinės – dabartinės Druskininkų savivaldybės administracijos direktorės Vilmos Jurgelevičienės vyras Alvydas Jurgelevičius, buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal požymius nusikalstamos veikos, numatytos LR Baudžiamojo kodekso 290 str. – dėl valstybės tarnautojo įžeidimo. 

Kliuvo ir dėl karsto

   Asociacijos „Druskininkų gynimo frontas“ prezidentui buvo pareikšti įtarimai dėl R.Malinausko įžeidimo: kaip rašoma tyrimo medžiagoje, S.Vaikšnoras įtariamas tuo, jog, „surašęs kreipimosi į Druskininkų miesto gyventojus “Gelbėkite Druskininkų miesto pirtį ir Druskininkus“ tekstą bei atspausdinęs jį 1 tūkst. 700 vienetų tiražu, ir jame žeminančiais ir įžeidžiančiais žodžiais bei frazėmis vadindamas Druskininkų savivaldybės merą R.Malinauską „skandalingai pagarsėjusiu“, „paleistuviu“, „aferistu“, „oligarchu“, „korumpuotu“, „norinčiu sužlugdyti vienintelę turbūt geriausią išlikusią viešą pirtį Lietuvoje, t.y. Druskininkų miesto pirtį“, „nevertu būti miesto meru“, „Malina“ („Malinos“ kracho pradžia“) – įžeidė savo pareigas einantį valstybės tarnautoją – Druskininkų savivaldybės merą R.Malinauską“. 
   S.Vaikšnorui bandyta prisiūti dar vieną nuodėmę, kad šis, praėjus metams po garsiosios skrajutės, 2011 m. gruodžio 1 d. ryte prie Druskininkų savivaldybės administracijos pastato, nerinkdamas žodžių, tiesiai šviesiai pasakė, ką galvoja apie R.Malinauską. 
   Turbūt daugelis prisimena plačiai visoje Lietuvoje nuskambėjusią istoriją, kuomet S.Vaikšnoras prie Druskininkų savivaldybės administracijos laiptų pastatyto ir vantomis apkaišyto karsto rėžė ugningą kalbą dėl kurorto pirties likimo. Anot tyrimo medžiagos, „S.Vaikšnoras įtariamas tuo, kad prie savivaldybės pastato „garsiai viešai šaukdamas: „Meras bailys“, „Malinauskas korumpuotas“, įžeidė savo pareigas einantį valstybės tarnautoją – Druskininkų savivaldybės merą R.Malinauską“. 
   Prasidėjo ilgas tyrimo procesas. Parodymus policijoje turėjo duoti kone visi S.Vaikšnoro įmonės darbuotojai, spaudos platinimo tarnybos atstovai ir net laiškanešiai. Negana to, ikiteisminio tyrimo metu buvo taikytos ir procesinės prievartos priemonės: atliktos kratos S.Vaikšnoro bendrovės patalpose bei jo namuose. Asociacijos „Druskininkų gynimo frontas“ prezidentui buvo apribota net ir judėjimo laisvė: jis turėjo pasirašyti rašytinį pasižadėjimą neišvykti. 

„Pranešė gyventojai“

   Ikiteisminio tyrimo metu nukentėjusiuoju pripažintas R.Malinauskas aiškino, kad „į jį 2010 m. lapkričio pradžioje kreipėsi pasipiktinę Druskininkų miesto gyventojai, kurie pranešė, kad Druskininkų mieste yra išplatinta įžeidžianti jį, kaip Druskininkų savivaldybės merą, informacija“. Esą gyventojai į mero priimamąjį atnešė skrajutę, kurios pavadinimas buvo „Kreipimasis į Druskininkų miesto gyventojus“, „Gelbėkite Druskininkų miesto pirtį ir Druskininkus“. Apklaustas liudytoju, R.Malinauskas nurodė, kad „šiame tekste jis vadinamas „skandalingai pagarsėjusiu“, o tai jį žeidžia, kadangi už savo darbus jis yra apdovanotas prezidento, vyriausybės ir kitų asmenų už darbo rezultatus, atgaivinant Druskininkų miestą, be to, skrajutėje jis vadinamas korumpuotu, oligarchu, paleistuviu, aferistu, šie žodžiai taip pat jį žeidžia. Taip pat tekste parašytas žodis „malina“ iškraipo jo pavardę, o šiuo kreipimusi į Druskininkų miesto gyventojus S.Vaikšnoras siekia jį pažeminti, suformuoti neigiamą nuomonę apie jį“.
   Kaip matyti iš tyrimo medžiagos, R.Malinauskas pasijuto labai įžeistas ir dėl 2011-ųjų gruodį prie jo darbovietės slenksčio vykusio piketo „Dėl laidojamos viešosios miesto pirties“ metu apie jį pasakytų žodžių. Šio piketo filmuotą medžiagą R.Malinauskas teigė peržiūrėjęs interneto tinklapyje „Youtube“. 

Dėl piketo sumokėjo baudą

   Procesiniuose dokumentuose nurodoma, jog „Youtube“ portale patalpintame „vaizdo įraše matosi Druskininkų savivaldybės pastatas, ant jo laiptų priešais įėjimo duris stovi rudos spalvos karstas, ant kurio viršaus padėta vantų. Šio vaizdo fone pasigirsta vyriškas balsas, kuris šaukia: „Mere, išeik, Malinauskai, išeik, Malinauskai pasirodyk!“. Po šių žodžių matosi ant laiptų stovintis įtariamasis Saulius Vaišnoras, kuris du kartus iš eilės sušunka „meras bailys“. Vaizdo pabaigoje S.Vaikšnoras prie Druskininkų savivaldybės pastato sako žodžius: „Laidojame Druskininkų pirtį, geriausia pirtis Lietuvoje. Malinauskas korumpuotas, galimai meras pirtį nori sužlugdyti“. 
   Policijai pradėjus ikiteisminį tyrimą, įtariamuoju tapęs asociacijos „Druskininkų gynimo frontas“ prezidentas, teisininkas pagal išsilavinimą S.Vaikšnoras visiškai nepasimetė ir atgailauti nepuolė. Savo kaltės jis nepripažino, nurodydamas, kad jokių nusikalstamų veikų dėl skrajutės išplatinimo ir teksto surašymo jis neatliko, nes šiuo klausimu reikėtų aiškintis pas jo buvusią pavaduotoją. Deja, ši moteris mirė, praėjus vos mėnesiui nuo viešo kreipimosi į Druskininkų žmones. S.Vaikšnoras teigė esąs be pagrindo tąsomas ir dėl piketo su karstu prie savivaldybės rūmų, kuriame jis viešai šaukė „Meras bailys“ ir „Malinauskas korumpuotas“, kadangi dėl šio atvejo jam jau buvo surašytas administracinės teisės pažeidimo protokolas ir skirta 1 tūkst. litų bauda, o žmogaus negalima bausti ir administracine, ir baudžiamąja tvarka. 

Tyrimas pavirto į epopėją

   Pasiraitoję rankoves, pareigūnai kibo į darbą, tačiau pasodinti į cypę S.Vaikšnoro taip niekam ir nepavyko. Prie bylos pareigūnai dirbo labai ilgai - beveik trejus metus. Per tą laiką ikiteisminis tyrimas buvo net tris kartus nutrauktas, du kartus atnaujintas ir t.t. 
Praėjus pusantrų metų nuo spalvotosios skrajutės pasirodymo, 2012-ųjų gegužės 31 d., bylą kuravusios Varėnos prokuratūros prokuroro nutarimu ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas, motyvuojant tuo, jog nesurinkta pakankamai duomenų, pagrindžiančių S.Vaikšnoro kaltę. 
   Po dviejų mėnesių Kauno apygardos prokuratūra šį nutarimą panaikino ir tyrimą atnaujino. Po pusmečio, 2013-ųjų vasario 5 d., S.Vaikšnoras sulaukė gerų žinių jau iš Alytaus apylinkės prokuratūros, patvirtinusios tą patį, kad nutarta ikiteisminį tyrimą nutraukti, jo metu nesurinkus pakankamai duomenų, pagrindžiančių S.Vaikšnoro kaltę dėl jam inkriminuojamų nusikalstamų veikų padarymo.
   „Ikiteisminio tyrimo metu nesurinkta duomenų, patvirtinančių, kad būtent įtariamasis S.Vaikšnoras sukūrė šį tekstą, inicijavo jo atspausdinimą ir išplatinimą Druskininkų miesto gyventojams. Apžiūrint lankstinuką su tekstu, matyti, kad jis pasibaigia žodžiais: „Asociacijos „Profesionalūs pirtininkai“ ir asociacijos „Druskininkų gynimo frontas“ prezidentas Saulius Vaišnoras“. Tačiau šis tekstas nepatvirtintas parašu. Grįsti S.Vaikšnoro kaltę tik tuo, kad ant šio lankstinuko pabaigoje parašyta jo vardas ir pavardė, taip pat asociacijų pavadinimai, kurioms jis vadovauja, nepakanka, o daugiau tiesioginių duomenų nėra“, - rašoma Alytaus apylinkės prokuratūros nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą. 
   Prokurorai S.Vaikšnoro naudai pasisakė ir dėl piketo su vantomis puoštu karstu ant Druskininkų savivaldybės administracijos laiptų: „Vertinant S.Vaikšnoro veiksmus bei išsakytus žodžius piketo metu „meras bailys“, „meras korumpuotas“, reikia atsižvelgti į kitas aplinkybes. LR BK 290 str. (valstybės tarnautojo įžeidimas) paskirtis – sudaryti galimybes valstybės tarnautojams vykdyti savo pareigas ir taip užtikrinti normalią pareigas einančio valstybės tarnautojo veiklą. Kaip matyti iš ikiteisminio tyrimo duomenų, R.Malinausko parodymų, 2012 m. gruodžio 1 d. piketo metu jis (meras) buvo Druskininkų savivaldybės pastato viduje ir piketo metu jis negirdėjo jo dalyvių išsakytų teiginių, taip pat nematė veiksmų. Tik vėliau apie tai sužinojo, peržiūrėjęs interneto tinklapyje „Youtube“ patalpintą filmuotą medžiagą. Piketo metu S.Vaikšnoro išsakyti žodžiai R.Malinausko atžvilgiu negali būti vertinami kaip veika, užtraukianti baudžiamąją atsakomybę, kadangi jų pasakymą reikia vertinti bendrame kontekste. Žodžiai nebuvo vartojami ilgą laiką, nebuvo intensyvūs, jų negalima vertinti kaip keiksmažodžių ar nepadorių išsireiškimų valstybės tarnautojo atžvilgiu. Taigi S.Vaikšnoro veika nesiekia BK 290 str. numatytos veikos pavojingumo laipsnio“. 

Pasiūlė bylinėtis privačiai

   Tačiau tokia prokuratūros išvada R.Malinausko netenkino. Jis šį nutarimą apskundė. 2013 m. kovo 8 d. Alytaus apylinkės vyr.prokuroro nutarimu ikiteisminis tyrimas vėl buvo atnaujintas. 2013 m. gegužės 27 d. Alytaus apylinkės prokuratūra priėmė dar vieną nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą, „kai dėl šmeižimo nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių, nes išsireiškimas „Meras korumpuotas“ vertinant pasakymo kontekste negali užtraukti baudžiamosios atsakomybės“. R.Malinauskas šį prokuratūros verdiktą vėl apskundė. Tuomet 2013 m. birželio 27 d. Alytaus apylinkės vyr.prokuroras S.Kasiulis priėmė nutarimą tenkinti skundą iš dalies. Išanalizavęs viešai ir atvirai pasakytą frazę „Meras korumpuotas“, vyr.prokuroras dėl galimo šmeižimo R.Malinauskui pasiūlė kreiptis į teismą pačiam ir ten su S.Vaikšnoru aiškintis privataus kaltinimo tvarka. 
  Kaip aiškėja iš bylos dokumentų, prokuratūra nesutiko įsitraukti į šią istoriją valstybiniu kaltintoju ir atsisakė teisme ginti Druskininkų merą nuo šmeižimo, pasiūliusi R.Malinauskui dėl šmeižto su S.Vaikšnoru teisme bylinėtis privačiai. „Skundo argumentai, kad tik palaikant valstybinį kaltinimą, bus apginta teisė įgyvendinti savivaldos teisę, nėra pagrįsta. (...) Politikas neišvengiamai ir sąmoningai atsiveria nuodugniai kiekvieno savo žodžio bei darbo kontrolei – tiek žurnalistų, tiek plačiosios visuomenės, ir jis turi rodyti daugiau tolerancijos, todėl valstybinio kaltinimo palaikymas, ginant politiką nuo šmeižimo, iš esmės prieštarautų Europos žmogaus teisių teismo praktikai“, - teigiama 2013 m. birželio 13 d. prokuratūros nutarime, kuriame R.Malinauskui buvo išaiškinta, kad dėl galimo šmeižimo jis turi teisę kreiptis į teismą privataus kaltinimo tvarka. 
   S.Vaikšnoras teigia iš R.Malinausko daugiau jokių žinių dėl šios istorijos negavęs. 

Prisiteisė neturtinę žalą

  Pusantrų metų vykęs ikiteisminis tyrimas ir dar tiek pat laiko trukę skundų nagrinėjimai tuo ir baigėsi. Apkaltinti S.Vaikšnorą Druskininkų mero, kaip valstybės tarnautojo, įžeidimu nepavyko. O tada jau asociacijos „Druskininkų gynimo frontas“ prezidentas padavė į teismą Lietuvos valstybę dėl vilkinto ir pernelyg ilgo ikiteisminio tyrimo, pažeidusio nustatytą maksimalų šešių mėnesių terminą. Už patirtą pažeminimą ir dvasinius išgyvenimus S.Vaikšnoras iš valstybės pareikalavo atlyginti neturtinę žalą.   Valstybei teisme atstovavęs Policijos departamentas bandė gintis argumentais, jog tyrimas dėl R.Malinauską įžeidusios skrajutės ir laidotuvių simboliais išgarsėjusio piketo ant savivaldybės laiptų „buvo didelės apimties ir pakankamai sudėtingas“. Kurgi ne – tyrimo metu pareigūnams „buvo būtina apklausti daug asmenų, atlikti kratas, išreikalauti duomenis apie telekomunikacinius įvykius, banko paslaptį sudarančią informaciją, gauti informaciją iš didelio skaičiaus valstybės institucijų ir privačių asmenų“. 
   Šįmet, spalio 14 d., Vilniaus apygardos teismas, išnagrinėjęs S.Vaikšnoro ieškinį, pripažino, kad „papildomi ikiteisminio tyrimo veiksmai terminų prasme nebuvo proporcingi reiškiamo kaltinimo svoriui, susidarė betikslis laikas, kurio metu tyrimo veiksmai iš esmės nebuvo atliekami, tačiau tuo metu ieškovui (S.Vaikšnorui) buvo paskirta kardomoji priemonė ir jo atžvilgiu ikiteisminis tyrimas be pagrįstų priežasčių užsitęsė per ilgai“. S.Vaikšnoro ieškinys buvo patenkintas iš dalies. Jo naudai priteista 300 litų neturtinės žalos atlyginimo už pernelyg ilgą ikiteisminį tyrimą baudžiamojoje byloje. 

„Druskonio“ inf.PaieškaKas, jūsų spėjimu, gyvens garsioje pilyje ant Vijūnėlio tvenkinio kranto?
Statytojas alytiškis A.Baranauskas
Kurorto meras R.Malinauskas
Princesė ant žirnio
Ten bus senelių prieglauda
Manęs tai nedomina


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui

Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2013 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Dana M. ir Aurimas A.