Pirmas

NAUJIENA!


NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kultūra
Renginiai
Skelbimai

Druskininkai

Organizacijos
Sanatorijos
Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija


Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  A.Stoncelis: „Tai buvo tokia straipsnio struktūra: biškelį
  patampyti“

   Druskininkų miesto apylinkės teismas spalio 7-ąją toliau tęsė baudžiamosios bylos nagrinėjimą, kurioje R.Malinausko bendražygis, socialdemokratas 59 metų Algimantas Stoncelis privataus kaltinimo tvarka kaltinamas viešai apšmeižęs ir įžeidęs druskininkietį konservatorių Vilių Semešką. Druskininkų savivaldybės tarybos narys, kurorto ligoninės ausų-nosies-gerklės ligų gydytojas A. Stoncelis kaltinamuoju tapo dėl savivaldybės propagandiniame leidinyje išspausdinto jo straipsnio apie V.Semešką, kuriame pastarasis buvo išvadintas šūdvabaliu, rusofobu ir psichinių problemų turinčiu asmeniu. Teisme A.Stoncelis gynėsi įžeidžiančių teiginių bei frazių nerašęs ir jokios ligos V.Semeškai nediagnozavęs. 

Žodžių į vatą nevyniojo

   A.Stoncelis socdemų valdžią nebijančiam viešai kritikuoti konservatoriui V.Semeškai nesirinkdamas žodžių kirto šįmet pavasarį. Po to, kai savaitraštyje „Druskonis“ buvo išspausdintas interviu su V.Semeška „Pasipriešinęs sovietinei okupacijai, namo grįžo su nepriklausomos Lietuvos pasu“, kuriame pasakojama apie V.Semeškos gyvenimą, jaunystę ir veiklą Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo laikotarpiu, aukštąjį medicininį išsilavinimą turintis A.Stoncelis vietos valdžios leidinyje „Mano Druskininkai“ rėžė atsaką minėtam interviu.
Komentuodamas V.Semeškos gyvenimą ir patį politiką, A.Stoncelis žodžių į vatą nevyniojo.
   „Paklausius šnekų, tada, Sausio 13-ąją, prie televizijos bokšto turėjo būti pusė Druskininkų, bet nebuvo. Ir mūsų herojaus ten nebuvo, nes jis tiesiog pabėgo iš Lietuvos, o grįžo, sulaukęs Druskininkų atgimimo.
   Ir kaip tas vabalas skarabėjus (lietuviškai – šūdvabalis) postringauja, remdamasis, manding, marksistų iškreiptu dialektiniu neigimo neigimo dėsniu. <...> Tai kas gi tas mūsų Herojus, kuriam vaidenasi, kad viskas Druskininkuose blogai? Medicininis išsilavinimas ir visagalis internetas siūlo atsakymą.
   Pagrindinė diagnozė: Tarptautinis ligos kodas F30.1 Manija be psichozės simptomų. Nuotaika yra pakili, neatsižvelgiant į aplinkybes, ir gali varijuoti nuo nerūpestingo linksmumo iki beveik nekontroliuojamo susijaudinimo. Pakilumą lydi energijos padidėjimas, dėl kurio atsiranda hiperaktyvumas, kalbos skubumas bei sumažėjęs miego poreikis.
   Dėmesys nekoncentruojamas, dažnai ryškus išsiblaškymas. Būdinga padidėjusi savivertė su didybės idėjomis ir perdėtu pasitikėjimu savimi. Prarandamas normalių socialinių normų jutimas, todėl elgesys gali tapti neapgalvotas, perdėtai rizikingas arba netinkamas ir neadekvatus aplinkybėms. Galiu taip sakyti. Esu medikas“, – savo straipsnyje pareiškė vienas iš Druskininkų savivaldybės tarybos valdančiųjų. 

Kaltės nepripažįsta

   „Į Druskininkus 2011 metais grįžau kaip į savo gimtinę, vaikystės miestą, įgijęs gyvenimo patirties, atitinkamą išsilavinimą, daug keliavęs, dirbęs vadovaujantį darbą tarptautinėse bendrovėse. Stebėdamas Druskininkų valdžios darbo stilių, kurorto vystymosi perspektyvas, viešai išdėsčiau savo nuomonę“, - teisme apie save pasakojo V.Semeška. „Ir štai vieną dieną skambina sunerimę tėvai, sako, ar skaitei, sūnau, straipsnį? Tėvai labai pergyveno dėl manęs, - apie artimų žmonių savijautą, pasirodžius jį įžeidusiai publikacijai, pasakojo V.Semeška. - Straipsnį pasirašė gydytojas A.Stoncelis, kad jų sūnus yra psichiškai nesveikas, aprašoma diagnozė ir dar patvirtinama, kad kaip gydytojas jis turintis teisę ar galimybę tai patvirtinti. Taip pat jų sūnus išvadinamas rusofobu. Jaučiuosi apšmeižtas. Įžeistas tuo, kad esu pavadintas šūdvabaliu“. 
   Iškart po A.Stoncelio straipsnio savivaldybės leidinyje V.Semeška kreipėsi į medikus. „Buvo pateiktos psichologų išvados, jog esu visiškai sveikas ir niekada gyvenime nesu turėjęs problemų su psichikos ligomis, - akcentavo V.Semeška. - Esu TS-LKD partijos Druskininkų skyriaus pirmininkės pavaduotojas, šio sąrašo lyderis kitąmet pavasarį vyksiančiuose savivaldos rinkimuose, kandidatuosiu tiesioginiuose mero rinkimuose. Neabejotinai A.Stoncelio straipsnis pakenkė ir mano dalykinei reputacijai“.
   „Savo kaltės nepripažįstu, todėl man nėra ko čia taikytis“, – dar taikinamajame posėdyje pareiškė A.Stoncelis. Savo straipsnį jis pavadino grožinės literatūros kūriniu, kuriuo neva tiesiog bandęs pristabdyti jauną politiką. 
   V.Semeška iš A.Stoncelio reikalauja viešo atsiprašymo ir 20 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimo. Konservatorius teigė, jog priteistą žalos atlyginimą skirtų labdarai.

Gynėsi įžeidžiančių frazių nerašęs

   Spalio 7 d. Druskininkų teismas tęsė bylos nagrinėjimą. Šalims pateikus įrodymus bei išklausius liudytojus, parodymus davė ir kaltinamuoju tapęs Druskininkų ligoninės gydytojas A.Stoncelis. Save pristatęs didelę patirtį turinčiu politiku, publicistikos mėgėju bei savito rašymo stiliaus straipsnių autoriumi, A.Stoncelis gynėsi įžeidžiančių teiginių bei frazių nerašęs ir jokios ligos V.Semeškai nediagnozavęs. Savo gynybai jis rėmėsi ne tik tarptautinių žodžių išaiškinimais, istorijos žiniomis, bet ir tautosaka. 
   Teismo posėdžių salėje atsistojęs duoti paaiškinimų, A.Stoncelis sakė kalbėsiantis trumpai. „Druskininkų spaudoje esu parašęs ne vieną politinį straipsnį apie oponentų veiklą. Šis straipsnis taip pat buvo reakcija į visus mano oponento rašinius. Tačiau, kaip galima sakyti, toks aštrokas, nes jis (V.Semeška) man labai buvo didvyriškas. Aš net pats nežinau, kiek esu parašęs tų straipsnių, esu publicistikos mėgėjas. Mėgstu rašyti įvairiomis temomis, - apie save pasakojo A.Stoncelis. - Mano noras buvo nieko nei įžeisti, nei pažeminti, tiesiog tam tikrą esamą politinę būklę įvertinti kaip politikui. Iš kitos pusės, kadangi esu medikas – su tam tikromis savo samprotavimo išvadomis. Toks buvo straipsnis, be jokių piktų kėslų“. 
   „Kas nulėmė tokią jūsų reakciją, kodėl jūs parašėte šį straipsnį?“, - paklausė V.Semeškos advokatas.
„Skaičiau spaudoje, internete gal kiek mažiau, tai, ką rašė mano oponentas. Pradžioje mane labai nustebino toks staigus ir agresyvus pasirodymas spaudoje vien iš neigiamos pusės. Ir šis paskutinis straipsnis galbūt, kaip liaudis sako, šiek tiek įdūrė man į širdį, kad žmogus, nieko nenuveikęs Druskininkams, tampa didvyriu“. 
  „Gal galėtumėte plačiau paaiškinti, kas, kaip sakote, jums įdūrė, kas konkrečiai?“.„Būtent tokia išraiška – Pasipriešinęs... Kaip ten tas straipsnio pavadinimas? „Pasipriešinęs sovietų okupacijai“. Aš tą suprantu visiškai kitaip ir žinau, kaip žmonės priešinasi, ką jie daro“, - aiškino A.Stoncelis.

„Pasilazdavojimas“

   „Ar tuo galima suprasti, kad jūsų straipsnis iš esmės buvo reakcija ne į daugelį V.Semeškos publikacijų?“. „Į daugelį straipsnių, į visus: viskas neigiama, ir staiga - pasipriešinęs sugrįžo ir dabar jis viską padarys gerai, nes viskas Druskininkuose yra daroma blogai“, - dėstė A.Stoncelis.
   „Gal galite plačiau paaiškinti savo teiginį, kad buvo pasirinkta satyra, feljetonas kaip išraiškos priemonė. Kodėl?“. „Paprastai tokios priemonės ir naudojamos. Jeigu vyksta kažkokie tai, kaip sako: susišaudymas visuomeninėje (veikloje), kažkoks tai pasikandžiojimas, kaip cikri dzūkai sako, pasilazdavojimas, žmogui turi kažkur tai kažkiek tai bakstelti, kad sureaguotų“, - aiškinosi A.Stoncelis. 
   „Jūs dabar sakote – pasišaudymas, pasilazdavojimas. Ar V.Semeška iki tos publikacijos kokių nors santykių su jumis turėjo, ką nors apie jus rašė, ar ką nors kur nors apie jus blogo yra sakęs?“. „Šiuo atveju aš save vertinu kaip dabartinės vadovaujančios daugumos Druskininkuose atstovą. Kiekvienas jo straipsnis šalutinai lietė ir mane kaipo politiką, žmogų, 34 metus savo sveikatą ir kitą veiklą atidavusį šiam miestui. Ir tarp jų beveik 10 metų politikai“, - dėstė A.Stoncelis. 
   „Jūs sakėte, kad „Druskonyje“ publikuotame straipsnyje apie V.Semešką jus įžeidė pavadinimas, kad, jūsų vertinimu, jis nebuvo pasipriešinęs okupantams ir t.t. Kaip tai siejasi su jūsų straipsnyje nurodytomis frazėmis ir citatomis apie diagnozę, kurioje nurodyta manija be psichozės simptomų, taip pat apie rusofobiją, pavadinate pareiškėją šūdvabaliu?“, - klausė V.Semeškos advokatas. 
   „Nei vienas iš tų trijų teiginių nebuvo mano konstatuotas. Pasakysiu dėl skarabėjaus. Lietuvių tautosakoje ne žmogus lyginamas su vabalu, o elgesys su kažkuo tai: „Gudrus kaip zuikis“, „Drąsus kaip liūtas“. Apie vabalus minėjot – „Darbšti kaip bitutė“. O šiuo atveju aš panaudojau retą palyginimą – „Savanaudis kaip skarabėjus“. Žinot, koks skarabėjus yra, koks jo elgesys – atėjau, pasiėmiau, pasidėjau ir ten turiu kitą pasaulį. Pasiėmiau mėšlo gabalėlį, ten gyvenu ir kuriu kitą pasaulį, neigdamas tą krūvelę, iš kurios pasiėmiau. Tuo pačiu būdu atplėšdamas gabalėlį kažkas tai sugriovė jo namelius, galbūt išsinešė jo kiaušinėlius. Toks yra šito dievo padaro gyvenimo būdas. Nežiūrint, kad tai, jei nežinot, yra labai stebuklingas padaras, kad žmogus, delfinas, paukščiai ir tik skarabėjus gali orientuotis ne tik pagal saulę, bet ir pagal žvaigždes. Kaip žinote, ir įstaigos yra pavadintos tokiu pavadinimu. Ir jis yra šventas vabalas. Faraonai buvo laidojami, dedant jiems šiuos vabalus ant krūtinės. Tai, sakau, nėra joks įžeidimas. Tai tiesiog palyginimas su tam tikro padaro veikla. Įžeisti aš tuo nenorėjau“, - pasitelkęs tautosaką, istoriją ir gamtos mokslus, savo poziciją įrodinėjo A.Stoncelis. 

„Aš nediagnozavau“

   Pasisakydamas dėl straipsnyje minimos diagnozės, gydytojas A.Stoncelis rėžė štai tokį paaiškinimą: „Dėl manijos. Vėl galiu teigti, kad nebuvo nieko konstatuota ir nebuvo diagnozuota. Ten buvo pateikta TLK (tarptautinio ligų klasifikatoriaus) kodo citata, bet vėl galiu papasakoti tokį dalyką. Yra aistringi žmonės: vieni aistringai žuvauja, kiti aistringai renka pinigus, aistringai nardo, kiti aistringai rašo neigiamus straipsnius. Aistra. Ir vėl mes grįžtame prie tarptautinių žodžių. Aistra graikiškai yra manija. Ir ne kiekviena manija yra liga. Būtent šitas mano sakinys buvo tam tikra prasme provokuojantis, suteikiantis kiekvienam: siūlau, pasitikrinkite savo simptomus. Didžioji dauguma simptomų toje citatoje mano oponentui netinka. Ir nė jokiais būdais negalima diagnozuoti, aš galbūt sau daugiau pritaikyčiau tų simptomų. Ir aš nediagnozavau. Turiu 34 metų gydytojo darbo praktiką, visuomeninę, gyvenimo praktiką. Ir vis dėlto tam tikri simptomai - neadekvatiškas elgesys, užtikrintumas, kelia tokį, kaip sako... Bet aš nediagnozavau ir negalėjau diagnozuoti, nes aš jo nepažįstu, negydžiau, juo labiau, aš ne tos specialybės. Tai buvo tokia straipsnio struktūra – va, tokia va biškelį patampyti, - dėstė A.Stoncelis. - Paskaitykit ir kitus mano straipsnius. Nėra tokio straipsnio, kad yra „tas tas ir tas“. Tai yra tokia rašymo forma. Tai yra feljetonai“.
  „Aš čia pareiškiau savo nuomonę kaip žmogaus. O kad po publikacija yra pasirašyta – gydytojas: kaip ir ponas Semeška – tai lyderis, tai kandidatas, tai druskininkietis, prisistatyt aš galiu kuo noriu. Aš irgi galiu prisistatyti – lazdijokas. Čia buvo tiesiog toks straipsnis, aštrokas straipsnis. Juk ne vaiko knygutėj parašyta, politinis pagrindas“, - aiškino A.Stoncelis. 
   Į klausimą, kodėl straipsnyje apie V.Semešką jis rašė absoliučiai visus ligos - manija be psichozės simptomų, požymius, A.Stoncelis aiškino, jog ten buvo pateikta visa tos ligos TLK sąrašo citata: „Jeigu ji būtų su mintim, kad kiekvienas galite pasitikslinti. Ir dar kartą kartoju, kad pono Semeškos didžioji dauguma simptomų neatitinka. Jeigu aš būčiau norėjęs parašyti, kad taip yra, aš taip ir parašyčiau, bet aš niekad taip nerašyčiau, nes aš to žmogaus nesu gydęs. Kaip jis sakė, gal vaikystėje kokią ausį ir esu žiūrėjęs“. 
„Tai jei neatitinka dauguma simptomų, kodėl visus rašėte?“, – stebėjosi V.Semeškos advokatas.
   „Jeigu yra citata, tam tikras kodas, kodėl aš turėčiau tik vieną pusę parašyti? Siūlau – yra tokia liga, egzistuoja, paskaitykit. Netinka ji V.Semeškai jokiais būdais. Bet yra daugelis žmonių, kiekvienas galėjo pasitikrinti, oi, mama mija, gal aš kažką perlenkiau, gal reikia sustoti, gal reikia persigalvoti. Mano tikslas toks buvo. Šiek tiek pristabdyti poną Semešką. Nu toks jau skubėjimas…“, - dėstė A.Stoncelis.
   „Dėl rusofobijos – fobija reiškia bijoti. Fobiją versti į neapykantą yra neteisybė. Ir mano niekur nebuvo konstatuota, kad ponas Semeška yra rusofobas, - toliau gynėsi socialdemokratas. - Ten (straipsnyje) yra paklausta: iš kur ta rusofobija? Rufosobija nėra neapykanta, čia tik patys rusai yra susigalvoję ir sau prisitaikę. Aš esu skaitęs rusų literatūroje, patys rusai nesutinka su tokiu šito žodžio traktavimu. Vengimas: nu, nenorėčiau, kad čia tie rusai būtų pas mus, tegul jie važiuoja kur nors toliau, tik ne pas mus. Tiktai toks mano supratimas“, - aiškino A.Stoncelis. 

Lingvistinė ekspertizė

   „Kaip jaustųsi jūsų vaikai, ir ką, galvojate, išgyveno mano vaikai mokyklos bibliotekoje, perskaitę gydytojo poziciją švietimui skirtame leidinyje, jog jų tėtis yra rusofobas, šūdvabalis ir dar sergantis psichine liga? Ar garbingo amžiaus tėvai, perskaitę tokią jūsų poziciją savivaldybės švietimo centro leidinyje, kuomet jų vaikui gydytojas diagnozuoja ligą, viešai išvadina šūdvabaliu ir rusofobu, nesusijaudintų, nepatirtų įtampos ar sveikatos pablogėjimo? Ką, galvojate, turėjo patirti mano žmona, dirbanti meno mokykloje mokytoja, perskaičiusi jūsų, gydytojo, poziciją švietimui skirtame leidinyje, atsakinėdama į kolegų mokytojų ir mokinių klausimus dėl savo vyro menamos ligos ir išvadinimų rusofobu, šūdvabaliu? Kaip manote, ar verslo partneriai, visuomeninių organizacijų vadovai ir kolegos, kaimynai, laikraštyje ar internete perskaitę tokią jūsų poziciją, įgautų daugiau pasitikėjimo asmeniu, kuriam gydytojas diagnozuoja psichinę ligą, paskelbia rusofobu ir išvadina šūdvabaliu?“ – į šiuos V. Semeškos užduotus klausimus teismo posėdžio metu A.Stoncelis pareiškė neatsakysiantis. 
   Bylos baigties data kol kas neaiški. Teismas savo iniciatyva nusprendė skirti lingvistinę ekspertizę ir dėl jos kreiptis į Teismo medicinos institutą. Šalys iki spalio 20 dienos turi pateikti teismui savo klausimus, kurie bus perduoti ekspertui. 

„Druskonio“ inf.


PaieškaKas, jūsų spėjimu, gyvens garsioje pilyje ant Vijūnėlio tvenkinio kranto?
Statytojas alytiškis A.Baranauskas
Kurorto meras R.Malinauskas
Princesė ant žirnio
Ten bus senelių prieglauda
Manęs tai nedomina


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2013 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Dana M. ir Aurimas A.