Pirmas

NAUJIENA!


NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Policijos žinios
Kultūra
Renginiai
Skelbimai

Druskininkai

Organizacijos
Sanatorijos
Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija


Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  Kada šiukšles skaičiuosim ne kvadratiniais metrais, 
  o kilogramais?
   Ko gero, artėja laikai, kai už šiukšlių išvežimą pradėsime mokėti, kaip sakoma, normaliai – ne pagal būsto, kuriame gyvename, kvadratūrą, o priklausomai nuo to, kiek iš tiesų atliekų pas mus susidaro. “Juk šiukšlina ne būsto kvadratiniai metrai, o ten gyvenantys žmonės!”, - ne kartą teko girdėti stebintis druskininkiečius. Tačiau kada tokie laikai išauš? O kai ir išauš, ar nepaaiškės, kad valdininkai vėl sugalvojo, kaip mokesčius padidinti, o mes ne tik kad nesutaupome, bet mokame kur kas daugiau?

Pirmieji - lazdijiečiai

  
Druskininkuose dėl atliekų išvežimo susidariusi keistų keisčiausia situacija. Už šiukšlių išvežimą mes visi iki vieno pinigus mokame savivaldybei, surenka ir išgabena atliekas komunalininkai, o visus šiuos veiksmus administruoja ir sąskaitas gyventojams išrašo Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras. Tai kokia čia gali būti teisybė? 
   Tiesa, Alytaus regione jau klojami pamatai diferencijuotai atliekų rinkliavai įvesti. Tik pirmoji pagal naująją tvarką pradės dirbti Lazdijų savivaldybė.
   Alytaus regione pereinama prie naujos atsiskaitymo už mišrių komunalinių atliekų surinkimą tvarkos: atliekų surinkėjams nebebus mokama už surinktų atliekų kiekį. Su jais bus atsiskaitoma taikant dvinarę sistemą, mokant pastoviąją ir kintamąją dalį. Pastaroji priklausys nuo išvežimui ištrauktų ir vežėjų išpylimui iki šiukšliavežės mašinos pakeltų konteinerių skaičiaus.
   „Iki šiol paslaugų tiekėjas neturėjo paskatos surinkti mažiau komunalinių atliekų, nors realiai jų kiekiai mažėjo. Dabar šis mažėjimas yra įvertintas ir tai nesukelia rizikos paslaugų tiekėjui“, - sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) direktorius Algirdas Reipas. 
   Anot jo, atsiskaitymas su atliekų surinkėjais ne pagal surinktų atliekų kiekį, o pagal pakeltų konteinerių skaičių, tampa įmanomas tik tuomet, kai yra sudarytos galimybės rūšiuoti atliekas. Alytaus regione ši sąlyga jau įvykdyta – rūšiavimo konteineriais aprūpinti kone visi atliekų turėtojai.

Kaip viskas vyks?

   Pirmoji pagal naująją tvarką pradės dirbti Lazdijų rajono savivaldybė, jau pasirašiusi mišrių komunalinių atliekų surinkimo ir jų vežimo į apdorojimo įrenginius paslaugų sutartį su bendrove „Komunalinių įmonių kombinatas“.
   Ši įmonė prie mišrių komunalinių atliekų konteinerių, kurių Lazdijų rajono savivaldybės teritorijoje yra apie 10 tūkstančių, turės pritvirtinti specialius žymeklius. Juose bus nurodytas unikalus konteinerio numeris, atliekų turėtojo pavardė, adresas, koordinatės. Vis žymekliai bus sužymėti specialioje vežėjų sistemoje, kuri fiksuos, ar konteineris buvo ištrauktas išvežimui, ar buvo pakeltas iki mašinos išpylimui.
   Atliekų vežėjai, nustatę, kad konteinerio turinys neatitinka reikalavimų: į jį primesta netinkamų, neišrūšiuotų atliekų, pakuočių, jo neišpylinės, tačiau ir nepatirs nuostolių, nes sistema fiksuos, kad iki konteinerio buvo atvažiuota ir jis buvo pakeltas iki automobilio.
   Atliekų turėtojai, neištraukę savo konteinerio išvežimui ar primetę į jį netinkamų atliekų, negalės reikšti pretenzijų, kad jų atliekos nebuvo išvežtos. „Neišvežti atliekų nebus jokio tikslo, nes prie kiekvieno konteinerio vis tiek reikės atvažiuoti ir jį pakelti“, - sakė bendrovės „Komunalinių įmonių kombinatas“ gen. direktorius A.Barinovas.

Žada, kad lyg ir nebrangs

   Lazdijų rajono savivaldybė bus pirmoji ne tik regione, bet ir Lietuvoje, kuriai jo vadovaujama bendrovė teiks paslaugą pagal naująją atsiskaitymo tvarką. Artimiausiu metu, įvykdžius viešųjų pirkimų procedūras, sutartis dėl analogiškų paslaugų teikimo planuojama pasirašyti Prienų, Birštono ir Druskininkų savivaldybėse.
   „Būti pirmuoju visuomet yra sunkiausia, bet mes pereiname į kokybiškai naują etapą ir džiaugiamės, kad kokybiškesnė paslauga bus teikiama už ne didesnę kainą nei iki šiol“, - sakė Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktorius G.Salatka.
   Ir anksčiau atliekų surinkimo paslaugas Lazdijų rajone teikusi bendrovė „Komunalinių įmonių kombinatas“ dirbti pagal naująją sutartį pradės per 3 mėnesius nuo sutarties pasirašymo pradžios. Kitų metų pradžioje atliekas Lazdijų rajone pradės surinkinėti du nauji bendrovės automobiliai.
   Anot ARATC direktoriaus A.Reipo, įdiegta nauja atliekų surinkimo ir atsiskaitymo sistema, turint galimybę nustatyti pakeltų konteinerių skaičių, sudarys technines prielaidas ir diferencijuotai rinkliavai už atliekų tvarkymą įvesti. Apie tokią dvinarę, iš pastoviosios ir kintamosios dalies susidedančią, rinkliavą jau seniai diskutuojama visuomenėje, ji numatyta ir naujose Atliekų tvarkymo įstatymo pataisose.

Pigiau tikrai nebus

  - Norėjom sužinoti apie naują mokėjimo už atliekas tvarką, kurią netrukus pradės naudoti Lazdijų savivaldybė. Kodėl Alytaus regione prie naujos tvarkos pirmoji pereis būtent ji? Kas taip nusprendė? Kodėl pirmieji bus ne Druskininkai ar Varėna?, - “Druskonis” paklausė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktoriaus pavaduotoją gamybai Romualdą Dimšą.
   - Pirmiausia skelbiamas konkursas šitai paslaugai, nes pasibaigė anksčiau buvęs kontraktas Lazdijuose. Jeigu tenka skelbti konkursą, tai logiška jį daryti pagal naują tvarką. Tiesiog Lazdijuose atėjo tam laikas.
   - Ir jie jaučiasi tam pasiruošę?
   - Pasiruošimui yra skirti terminai – nuo sutarties pasirašymo, jei neklystų, yra trys mėnesiai paslaugas teikiančiai įmonei pasiruošti, kad galėtų dirbti pagal naują tvarką. 
   - O kada druskininkiečiai gali tikėtis šios naujovės įvedimo – mokėti už atliekas ne pagal namo kvadratūrą, o pagal išvežtų konteinerių kiekį?
   - Mano žiniomis, dabar rengiami pirkimo dokumentai, nes kitais metais baigiasi ir dabartinė druskininkiečių sutartis dėl atliekų išvežimo. Tą sutartį administruoja Druskininkų savivaldybė. 
   - O gal Druskininkų savivaldybei neapsimoka pereiti prie naujos tvarkos? Juk dabar pinigus iš žmonių ji surenka pagal jų gyvenamojo būsto kvadratūrą, o atliekų surinkėjams ir išvežėjams sumoka už susidariusį šiukšlių kiekį?
   - Tai šiuo metu taip vyksta. Ar neapsimoka imtis naujovės? Ne... Kaip jūs ir paminėjote, šiukšlių mokestis gyventojams priklauso nuo gyvenamojo ploto, o savivaldybė surinkėjams sumoka už atvežtą atliekų kiekį, tai dabar bus mokama ne pagal atvežtų šiukšlių kiekį, o už pakeltų konteinerių skaičių. O čia, sakyčiau, kad adekvatu, galima teigti, taip? 
   - Ką reiškia “pakelti konteineriai”? Konteineriai, pakelti nuo žemės ir išpilti į specialią mašiną?
   - Taip, tikrai. Dabartinė sistema labai aiškiai identifikuos konteinerius, fiksuos. Nebus progų įtarinėti, kad kažkas ką nors klastoja. Klastotės bus eliminuotos.
   - Neseniai buvo skelbta, kad mokestis už atliekų surinkimą sudaro vieną iš didesniųjų Druskininkų savivaldybės pajamų šaltinių. Ar girdėjot tokį dalyką?
  - Negaliu pasakyti. Atliekų tvarkymas yra pakankamai daug sąnaudų reikalaujantis ir pakankamai sudėtingas procesas. 
   - O pagal naują tvarką ar turės būsto kvadratūra įtakos mokesčiui už atliekų išvežimą, ar ne?
   - Tai startas dvinarei apmokestinimo sistemai. Žmogaus mokesčius už atliekų tvarkymą sudarys dvi dalys - pastovioji ir kintamoji. Tai va, kintamoji dalis bus apskaičiuojama pagal tų konteinerių pakėlimų skaičių, dar bus vertinama ir konteinerio talpa. O pastovioji dalis priklausys nuo gyventojo būsto ploto. 
   - Tai gal mokesčių už atliekų išvežimą apskaičiavimo sistema taps nors kiek teisingesnė?
   - Kažkiek – taip. Nes, matot, viskas nemažai kainuoja. Jeigu taip žiūrint, galima diskutuoti, ar man mokėti mokestį kaip ir dabar, priklausantį nuo būsto kvadratūros, ar, kaip pasakyti, mokėti brangiau, bet teisingiau? Nes atliekas išmatuoti, pasverti automobiliuose reikalinga atitinkama įranga, besikeičiančio rinkliavos mokesčio administravimas pabrangsta. Įsivaizduokit, kiekvieną mėnesį mes su jumis, kaip atliekų turėtojai, kaskart gausime skirtingas sąskaitas. O tas sąskaitas kažkas turės apskaičiuoti ir išrašyti. Kiekvieną mėnesį bus skirtingi kiekvieno gyventojo atliekų kiekiai, juos kaskart reikės išmatuoti, tad administravimas brangs. 
   - Supratau, kad šios naujovės praktiškai liečia tik nuosavuose namuose gyvenančius ir individualius atliekų konteinerius turinčius žmones. O kaip naujoji tvarka palies daugiabučiuose butus turinčius ir bendrais šiukšlių konteineriais besinaudojančius gyventojus?
   - Dėl daugiabučių, kiek aš žinau, dar nėra apsispręsta. Matyt, kad kol kas liks taip, kaip yra ir dabar, nes sunkiai įsivaizduojama ir niekas negali pasakyti, kaip fiziškai išmatuoti kiekvieno buto į bendrą konteinerį išmetamų šiukšlių kiekį. Yra minčių priskirti konteinerių aikšteles atitinkamam skaičiui namų, tuose namuose yra atitinkamas skaičius butų, ir išvežtą šiukšlių kiekį pasverti ir mokestį išdalinti kiekvienam butui proporcingai. Bet čia tik mintys. Tai būtų pakankamai sudėtinga, nes aikštelės turėtų būti uždaros, aptvertos, rakinamos, kad kaimynai nepiktnaudžiautų ir norėdami sutaupyti neneštų atliekų į svetimas aikšteles. Tad kaip bus su daugiabučių gyventojais – dar tik diskusijų objektas.

“Druskonio” inf.

 

  Kodėl komunalininkai mus apleido?


   Rugpjūčio 11-ąją, pirmadienį, ėjau išmesti šiukšlių prie savo namo Neravų g. 39 c ir atkreipiau dėmesį, kad buitinių atliekų konteineris buvo beveik pilnas. Mintyse pagalvojau, kad būtų puiku, jei rytoj atvažiuotų šiukšlių mašina ir surinktų atliekas iš šio konteinerio. Atėjo antradienis, trečiadienis, o šiukšlių taip nieks ir neveža. Prasidėjo šiukšlių kaupimas prie konteinerio. Ketvirtadienio rytą neapsikenčiau, paskambinau į Druskininkų komunalinį ūkį ir paklausiau, kokiu grafiku turi būti išvežamos buitinės atliekos iš mūsų rajono, kuris yra Druskininkų miesto teritorija. Vyriškas balsas informavo, kad atliekos surenkamos kas 2-3 dienas. Taip pat vyriškis pažadėjo, kad atsiųs mašiną atliekoms surinkti. Deja, bet pažadas buvo neištesėtas, ir Neravų g. 39 b ir c namų gyventojai buvo palikti ilgąjį Žolinių savaitgalį švęsti su vis didėjančiais buitinių atliekų kalnais. Nuotraukos, kurias pridedu, darytos praėjusio sekmadienio, rugpjūčio 17-osios, popietę. 
   Spėju, bent 10 dienų į mūsų kiemą jokia atliekų mašina nebuvo užsukusi. Tai už ką aš moku šiukšlių surinkėjams? Kodėl aplink konteinerius nevaloma teritorija? Komunalinio ūkio darbuotojai visai netvarko teritorijos aplink šiuos konteinerius. Jei dirbtų visi savo darbus, tai komunalininkų skirtas valytojas būtų tikrai informavęs savo kolegas, kad reikia susikaupusias atliekas skubiai išgabenti, bet kadangi komunalininkai sąžiningai neatlieka savo pareigų, tai gyventojams tenka skambinėti ir maldauti, kad juos išvaduotų nuo sąvartyno vaizdų prie gyvenamųjų namų.
   Štai taip atrodo mano mylimi Druskininkai, nuo kurių prasideda Lietuva.

Kurorto gyventojas


  Policijos žinios
VAGYSTĖS
Druskininkų PK gautas 58 metų L.R. pranešimas, kad iš jos buto pavogta dėžutė su juvelyriniais dirbiniais. Nuostolis – 11 tūkst. 410 Lt. Rugpjūčio 7 d. G.A. iš parduotuvės pavogė penkis butelius viskio „Ballantine‘s“. Nuostolis – 217,20 Lt. Rugpjūčio 18 d. gautas 67 metų L.P. pareiškimas, kad apie 9.15 val. parduotuvėje M. K. Čiurlionio g. iš jos rankinės pavogta piniginė su pinigais, mob.telefonas su dėklu. Nuostolis – 620,80 Lt.

PaieškaKas, jūsų spėjimu, gyvens garsioje pilyje ant Vijūnėlio tvenkinio kranto?
Statytojas alytiškis A.Baranauskas
Kurorto meras R.Malinauskas
Princesė ant žirnio
Ten bus senelių prieglauda
Manęs tai nedomina


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2013 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Dana M. ir Aurimas A.