Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kriminalai
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija
Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >> Vijūnėlės dvaro ir teisėjų korupcijos byla – finišo tiesiojoje:
 prokurorai R. Malinauskui dėl kyšio davimo prašo skirti 
 60 tūkst. eurų baudą

                                                              Roko Tenio/ELTA nuotr.


                                                                 LNK žinių stop kadras

   Teisėjų korupcijos byloje prokurorai Druskininkų merui R.Malinauskui dėl kyšio davimo prašo skirti 60 tūkst. eurų baudą bei dar 30 tūkst. eurų konfiskavimą, daliai buvusių teisėjų siūlomas realus laisvės atėmimas. Tokias bausmes Kauno apygardos teisme liepos 2 d. prokurorai pasiūlė sakydami baigiamąją kalbą. Žiniasklaidos paviešintuose kadruose iš teismo posėdžio salės tragikomiškai atrodė vaizdelis ant R.Malinausko stalo, priminęs po teismus su Biblija laksčiusį P.Gražulį: lyg maldaknygę priešais save R.Malinauskas buvo pasistatęs jo vardu išleistą knygą „Jau laikas“, pasitikinčiai savimi šypsojosi prieš fotokameras, o po posėdžio jau nebeatrodė toks linksmas ir vėl į šuns dienas dėjo savo politinius oponentus. 

Eksteisėjams prašoma laisvės atėmimo, baudų

   R. Malinauskas teisėjų korupcijos byloje kaltinamas per tarpininkus davęs kyšį, kad civilinėje byloje dėl Vijūnėlės dvaro būtų priimti palankūs sprendimai ir jis nebūtų nugriautas. Generalinė prokuratūra Vijūnėlės dvaro byloje siūlo Druskininkų merą R.Malinauską pripažinti kaltu dėl prekybos poveikiu skiriant 60 tūkst. eurų baudą.
   Byloje taip pat teisiamam buvusiam Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėjui Egidijui Laužikui, kaltinamam už kyšį priėmus palankų sprendimą stabdyti minėto pastato griovimą, prokurorai prašo skirti 10 tūkst. eurų baudą.
   Korupcija kaltinamam buvusiam Apeliacinio teismo teisėjui Viktorui Kažiui siūloma pusketvirtų metų, to paties teismo buvusiam teisėjui Konstantinui Gurinui – pustrečių metų laisvės atėmimo.
   Buvusiam Vilniaus apygardos teismo teisėjui Henrichui Jaglinskiui prašoma skirti trejus metus kalėjimo ir 7,5 tūkst. eurų baudą, buvusiam Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjui Robertui Rainiui – 15 tūkst. eurų baudą.
   Taip pat už korupciją teisiamą buvusį R. Malinausko patarėją, dabartinį Druskininkų tarybos narį Aivarą Kadziauską prokurorai siūlo bausti 60 tūkst. eurų bauda. Iš jo su R. Malinausku prašoma solidariai konfiskuoti ir 30 tūkst. eurų kaip nusikalstamos veikos padarymo priemonės dalį.
   Buvusiam LAT teisėjo padėjėjui Airingui Kartanui siūloma 7,5 tūkst. eurų bauda.
   Likę kaltinamieji yra advokatų klientai, įtariamos korupcijos grandinės tarpininkai, jiems daugiausia prašoma baudų. Griežčiausia atsakomybė gresia tarpininkavimu dėl kyšių kaltinamai Oksanai Sakalauskienei, jai prašoma skirti ketverius metus laisvės atėmimo ir 60 tūkst. eurų baudą.
   Iš viso byloje kaltinimai pateikti 16-ai fizinių asmenų ir bendrovei „VVM Servis“. Juridiniam asmeniui prokuratūra prašo skirti likvidavimą, kadangi įmonei šiuo metu vykdoma bankroto procedūra.
   Prokuroras: daroma žala valstybės institucijoms
Kaip posėdyje sakė prokuroras Aleksandras Kazakovas, kaltinamieji byloje daugiau ar mažiau neigė pinigų perdavimo faktus, kiti neneigė perdavimo fakto, bet neigė, kad tai buvo kyšiai.
   „Perduoti kyšiai nebuvo rasti ir išimti, bet vien tai, kad kyšis nebuvo rastas, neatleidžia nuo atsakomybės taikymo“, – teigė prokuroras.
   „Manau, byloje pavyko nustatyti, kieno nauda ir interesais veikė kaltinamieji. Visi kaltinamieji siekė, kad teisėjai, kuriems inkriminuotas kyšininkavimas, priimtų (…) pageidaujamus sprendimus“, – taip pat pažymėjo A. Kazakovas.
   Jis, baigdamas savo kalbą, tvirtino, jog korupciniai nusikaltimai kaip kyšininkavimas, prekyba poveikiu ir papirkimas pažeidžia valstybės tarnybos principus ir daro žalą valstybei.
   „Padaroma žala normaliam valstybės institucijų funkcionavimui ir veiklai, pažeidžiamas valstybės tarnybos prestižas ir visuomeninis interesas“, – sakė A. Kazakovas.
   Visi 12 šios bylos epizodų susiję su buvusiu advokatu Drąsučiu Zagrecku, tarpininkavusiu kyšininkavimo schemose. Jis atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, nes bendradarbiavo su teisėsauga, jam suteiktas valstybės saugomo liudytojo statusas.
Iš viso duotų arba sutartų kyšių sumos šioje byloje siekia nuo kelių iki keliasdešimties tūkstančių eurų.
   Didelės apimties byla iš esmės pradėta nagrinėti 2022-ųjų gruodį, įrodymų tyrimas baigtas 2024-ųjų gegužę. Proceso dalyvių baigiamųjų kalbų teismas pradėjo klausyti birželio pirmoje pusėje.
Kiti posėdžiai šioje byloje numatyti nuo rugpjūčio 20 dienos, juose baigiamąsias kalbas pradės kaltinamųjų gynėjai. 

Po posėdžio nuotaika pasikeitė

   R. Malinauskas, paklaustas, kaip nuotaika prieš posėdį, liepos 2 d. Kauno apygardos teisme aiškino taip: „Pasakiška. Po 12 metų ši diena kaip išsvajota“.
   „Inkriminuota yra 60 tūkst. kyšio suma, prašoma skirti 1200 MGL dydžio baudą, kas atitinka 60 tūkst. eurų sumą“, – žiniasklaidai aiškino Generalinės prokuratūros prokurorė Vilma Vidugirienė. Taip pat siūloma skirti dar 30 tūkst. eurų konfiskavimą.    Subendrinta bausmė Druskininkų merui siektų 90 tūkst. eurų. „30 tūkst. eurų, kaip nusikalstamos priemonės dalis, kuri grįžo pas interesantą ir prašoma konfiskuoti“, – teigė Generalinės prokuratūros prokurorė.
   Išgirdus siūlomą bausmę, R. Malinausko nuotaika buvo nebe tokia pozityvi. „Man ir penki eurai yra pinigai, ar jūs įsivaizduojat, ar įmanoma nupirkti žmogų, kurio tu nepažįsti, nežinai, kad jis išvis egzistuoja ant šio balto svieto? Apie Zagrecką aš sužinojau tik šitoje salėje, kad toks žmogus egzistuoja Lietuvoje, apie ką mes čia kalbame? Jeigu prokurorams liepia, o jiems reikia perspektyvų karjeros, tai jie ir kalba“, – žurnalistams po posėdžio susierzinęs aiškino R. Malinauskas.
   Jis neslėpė, kad prokurorų siūloma bausmė jį supykdė. „Kaip nors mes susitvarkysim, ir ne jums ir ne prokurorams nuspręsti, kas bus Druskininkų meras. Kai žmonės manęs nerinks, tada aš eisiu šunim šėko pjauti, o dabar jūs man dantų neužkalbinėsit. Atleiskit, bet kažkiek pikta ir obidna“, – pasitelkdamas ir rusišką leksikoną, savo jausmus reiškė R.Malinauskas, žurnalistų paklaustas, kokios bus jo galimybės eiti mero pareigas, jeigu jis būtų pripažintas kaltu ir nuteistas.

Vėl – girdėta plokštelė apie oponentą

   Net jei R.Malinauskas gautų teistumą, galimai nebūtų apribota teisė toliau būti politiku. Esą ši korupcijos byla skiriasi nuo, pavyzdžiui, čekiukų skandalo tuo, kad R. Malinauskas galimai papirkinėjo žmones būdamas privatus asmuo, o ne meras.
„Ši veika padaryta nesinaudojant valstybės tarnybos privilegijomis ar pareigomis, tokių duomenų nebuvo gauta, šiuo atveju R. Malinauskas kaltinamas veikęs kaip privatus asmuo, tokiam asmeniui nėra taikoma tokia poveikio priemonė“, – aiškino prokurorė V.Vidugirienė.
   R. Malinauskas po posėdžio dar spėjo ir pasišaipyti iš prokurorų siūlomos bausmės. „Tikrai tikėjausi iki gyvos galvos“, – taip aiškino R.Malinauskas. Prieš televizijos kameras jis vėl apkaltino savo tuometį politinį oponentą, sveikatingumo centro SPA Vilnius savininką Valdą Trinkūną. „Žinant, kiek Valdas Trinkūnas įdėjo pastangų užsakant šią melodiją, kuri trunka jau 12 metų, prokurorai turėjo pasiūlyti iki gyvos galvos. Matyt, tie prokurorai neturi nieko, jeigu sugebėjo pasiūlyti tik kažkokias baudas“, – po teismo posėdžio dėstė R.Malinauskas.
   Vienas iš kaltinamųjų advokatų minėjo, kad byla, kuri trunka jau dvejus metus, tikėtina, dar greitai nesibaigs, nes koks nuosprendis bebūtų, vienas ar kita pusė vis tiek skųs. „Žinoma, skundų bus – ar vienu, ar kitu atveju, ar viena, ar kita pusė tikrai skųsis“, – sakė advokatas Adomas Liutvinskas.

Dvaro istorija – ne mažiau šokiruojanti

   Nelegaliu pripažintas Vijūnėlės dvaras, kaip žinia, buvo nugriautas 2019-ųjų spalį, po Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimo. Druskininkų valdžia dėjo nežmoniškas pastangas, kad pastatas būtų išsaugotas.
   Pradėjus į dienos šviesą lįsti visoms Vijūnėlės dvaro statybos aplinkybėms, R.Malinauskas pagaliau patvirtino, kad vadinamasis Vijūnėlės dvaras buvo statytas jam, nors oficialiai jo savininkas buvo bičiulis verslininkas Žilvinas Povilonis. Ž.Povilonio vardas švietė ir Europos Žmogaus Teisių Teisme, kuriam, bandant gelbėti Vijūnėlės dvarą, netgi buvo įteikta peticija prieš Lietuvą.
   EŽTT Vijūnėlės dvaro statytojo peticiją prieš dvejus metus pripažino nepriimtina dėl piktnaudžiavimo peticijos teise. Šiame nutarime buvo paviešinti Ž.Povilonio prisipažinimai ikiteisminio tyrimo metu, kur pastarasis nurodė, jog nuo pat pradžių buvo planuota, kad Ž.Povilonio vardu statytas prabangus namas ant Vijūnėlės tvenkinio kranto bus R.Malinausko nuosavybė:  R.Malinauskas planavo pastatą įsigyti vėliau, o namo statybos metu Ž.Povilonis jį įrenginėjo pagal R.Malinausko skonį. Kaip buvo minėta EŽTT nutarime, Ž.Povilonis taip pat prisipažino, jog jis su žmona turėjo surašyti testamentą, kad vadinamąjį Vijūnėlės dvarą paveldės R.Malinausko nurodytas asmuo, kurį Ž.Povilonis tikino matęs gal tris kartus gyvenime.
   Vijūnėlės dvaro statybos istorija visą Lietuvą buvo sukrėtusi savo įžūlumu. Dėl šio neteisėtai pastatyto namo, reikalaujant jį griauti, daugiau kaip penkerius metus vyko sunkiai besuskaičiuojami teismų procesai (neregėtas atvejis, jog dvaro byla net Aukščiausiajame Teisme buvo nagrinėta du kartus!), liepsnojo skandalas dėl „telefoninių zadanijų“, į kurias buvo įsivėlęs tuometinis aplinkos ministras K.Trečiokas. Vilniuje buvo organizuojamos dvaro gynimo spaudos konferencijos, kuriose pirmu smuiku griežęs R.Malinauskas į šuns dienas dėjo tariamus užsakymus vykdančius prokurorus ir jo posto neva besigviešiančius politinius oponentus. Dėl dvaro išsaugojimo buvo šokdinamas Seimas, raštais atakuojama Vyriausybė ir Prezidentas. Nekalbant jau apie klausimą, kiek teismuose Druskininkų savivaldybę atstovavusiems ir dvarą gynusiems advokatams buvo išleista mokesčių mokėtojų pinigų, apie protu sunkiai suvokiamas administracines sąnaudas – kiek Vijūnėlės dvaro gynybai buvo išeikvota savivaldybės tarnautojų darbo laiko?

„Druskonio“ inf.


Paieška