Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kriminalai
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija
Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >> Baltarusijoje sulaikyta druskininkietė dalyvavo rinkimuose
 R.Malinausko sąraše
   Prieš kelias savaites žiniasklaidoje pasirodė informacija apie 59 metų druskininkietę Eleną Ramanauskienę – gerai žinomą veidą kurorte. Kalbos apie druskininkietės sulaikymą Baltarusijoje jau daugiau kaip pusmetis kurorte buvo tapusios vieša paslaptimi. E.Ramanauskienė 2023 metais R.Malinausko sąraše kandidatavo į savivaldybės tarybą, tačiau rinkimų kartelės tuomet neįveikė. „Belorus“ sanatorijoje marketingo skyriaus vadove dirbusi druskininkietė dažnai buvo kalbinama žiniasklaidoje, ypač tuo metu, kai sanatorijai buvo pritaikytos ES sankcijos. 

Procesas - uždaras

   Opozicijos Baltarusijos leidinys „Naša Niva“ prieš dvi savaites paskelbė, kad Minsko teisme bus nagrinėjama šnipinėjimu kaltinamos Elenos Ramauskienės byla. Lietuvos institucijos patvirtino, jog moteris – mūsų šalies pilietė, o situacija jiems žinoma. Pagal pareikštus kaltinimus „agentūrine veikla“ jai gresia nuo trejų iki septynerių metų nelaisvės. Duomenis apie tai, jog Baltarusijoje sulaikyta ir šnipinėjimu kaltinama moteris iš Lietuvos, „Naša Niva“ žurnalistai aptiko Minsko teisme nagrinėjamų bylų tvarkaraštyje. Tiesa, ji rusiškai rašmenimis buvo įvardinta kaip Jelena Romanauskienė, nenurodant tėvavardžio, kas Rusijoje ir Baltarusijoje nėra įprasta.
   „Elenos bylos nagrinėjimas Minsko miesto teisme prasidės 2024 m. birželio 3 d. Teismo procesas bus uždaras. Moteris kaltinama „agentūrine veikla“ (Baltarusijos baudžiamojo kodekso 358-1 straipsnis). Jai gresia nuo trejų iki septynerių metų kalėjimo“, – skelbia „Naša Niva“.
   Pasak naujienų portalo „15min“, Lietuvos pilietė Baltarusijos pareigūnų galėjo būti sulaikyta pernai, kai vyko atgal į Lietuvą iš Baltarusijos, kur lankė savo šeimos narius.

Kandidatavo į tarybą

   Šalies žiniasklaida netrukus išsiaiškino, jog sulaikyta Lietuvos pilietė yra 59 metų druskininkietė Elena Ramanauskienė, kuri anksčiau yra dirbusi sanatorijoje „Belorus“ ir kandidatavusi savivaldos rinkimuose į Druskininkų savivaldybės tarybą.
Sanatorijoje „Belorus“ ji dirbo marketingo skyriaus vadove – būtent tokios pareigos nurodytos jos anketoje, paskelbtoje Vyriausiosios rinkimų komisijos. Joje moteris taip pat nurodžiusi, kad gimė Minske, o jos tautybė – baltarusė, taip pat ji pažymėjo vadovavusi mažajai bendrijai „Inovatyvūs plėtros projektai“.
   Į Druskininkų savivaldybės tarybą E.Ramanauskienė pernai bandė patekti kartu su R.Malinausko politiniu komitetu „Už Druskininkus“, tačiau jai rinkimai tuomet nebuvo sėkmingi.
   Prieš tai, 2019 m., į savivaldybės tarybą ji kandidatavo su visuomeniniu rinkimų komitetu „Už Druskininkus su Ričardu Malinausku“, tačiau į tarybą tuomet irgi nebuvo išrinkta.   2015-aisiais ji į tarybą kandidatavo su sociademokratais, tuomet jų sąrašo vedlys dar buvo R.Malinauskas. Registrų centro duomenys rodo, kad ji yra vadovavusi sanatorijos „Belorus“ darbuotojų profesinei sąjungai. E.Ramanauskienė anketoje nurodė, kad yra gimusi Minske, yra baigusi Minsko ekonomikos akademiją. 
Užsienio reikalų ministerijos atstovė Paulina Levickytė žiniasklaidai patvirtino, kad situacija yra žinoma. „Situacija URM žinoma, teikiame konsulinę pagalbą. Neturime pagrindo tikėti kaltinimų pagrįstumu. Ministerija dar kartą primena rekomendaciją nevykti į Baltarusiją, Lietuvos piliečiai gali būti neteisėtai sulaikomi, jiems pateikiami išgalvoti kaltinimai, yra apklausiami Baltarusijos saugumo struktūrų“.
   Lietuvos žiniasklaidoje nuaidėjus pranešimui apie Baltarusijoje sulaikytą ir dėl šnipinėjimo teisiamą mūsų šalies pilietę, druskininkietę 59-erių Eleną Ramanauskienę, kurorto gyventojai, ją pažįstantys žmonės ir artimieji žurnalistams pasakojo, kad Elenos pasigesta jau daugiau nei prieš pusmetį, tad gandai apie tai, kad ji papuolė į lukašenkos režimo spąstus, mieste sklandė jau seniai.

Ne vieną nustebino R.Malinausko atsakymai 

   Portalo lrytas.lt žurnalistai apie E.Ramanauskienės situaciją praėjusią savaitę paklausė R.Malinauską, su kurio sąrašu druskininkietė 2023 metais bandė laimę savivaldos rinkimuose. Daugelis druskininkiečių stebėjosi, kaip jis atsakinėjo į klausimus apie E.Ramanauskienės dingimą. „R.Malinauskas, portalo lrytas.lt vos tik paklaustas apie žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją apie jos laukiantį teismą Baltarusijoje, nurodė nieko apie tai nežinantis. Meras teigė šiek tiek bendravęs su E.Ramanauskiene tuo metu, kai ji kartu kandidatavo rinkimuose, tačiau, anot jo, sąraše tuo metu buvo beveik 50 žmonių, todėl visų jų gerai nepažinojęs“, - štai taip pokalbį su R.Malinausku aprašė lrytas.lt. 
   „Aš žinojau, kad kažkurį laiką jos nėra mūsų bendruomenėje ir kad tai susiję su Baltarusija. Žinote, mieste sklinda pletkai ir kiti dalykai, bet nenoriu to nei viešinti, nei dalintis, nes nežinau, kiek tame yra tiesos. Pletkai buvo tokie, kad ji išvyko ir negrįžo“, – portalui lrytas.lt sakė R.Malinauskas. 
   Ką reiškia R.Malinausko „šiek tiek bendravęs“ ir „visų gerai nepažinojęs“? Kaip matyti iš nuotraukų viešojoje erdvėje, E.Ramanauskienė aktyviai bendravo su R.Malinausko bičiulių draugijos „Druskininkų klubas“ nariais – tą rodo ir 2016 m. renginys Kapčiamiestyje, kur moteris nufotografuota stovinti būryje šalia R.Malinausko. E.Ramanauskienė taip pat būdavo kviečiama ir į Druskininkų valdžios šventinius renginius. 
   Dėl E.Ramanauskienės sulaikymo diskutuojantys druskininkiečiai stebisi šiuo klausimu nedaugžodžiaujančio R.Malinausko laikysena. Daugelis iki šiol prisimena jo garsiai žiniasklaidoje skambėjusius „žygius“ 2021-aisiais dėl „Belorus“ sanatorijos, kuriai tuo metu buvo pritaikytos ES sankcijos. Tuomet R.Malinauskas, panašu, buvo radęs naują aistrą: „advokatauti“ „Belorus“ sanatorijos klausimu, su savo bendražygiais siuntinėjant įvairiausius raštus institucijoms bei feisbuke aiškinant „tikrąją padėtį“ apie šios sanatorijos priklausomybę. „Belorus“ vadovas I.Epifanovas tuomet buvo fotografuojamas Druskininkų valdžios rūmuose, kalbantis dėl „Belorus“ sanatorijos ir jos darbuotojų reikalų. 

Sanatorijos vadovas neįleistas į Lietuvą

   Primename, kad 2020 metų gruodį dėl Europos Sąjungos (ES) Baltarusijai įvestų sankcijų bankas „Swedbank“ buvo įšaldęs sanatorijos „Belorus“ sąskaitas, kurios buvo atblokuotos 2021-ųjų liepą. Pusmetį sanatorija buvo uždaryta. „Belorus“ iki 2021 metų birželio vidurio priklausė Baltarusijos prezidento reikalų valdybai, kuriai vadovavo į ES sankcijų sąrašus daugiau nei prieš dešimtmetį įtrauktas Viktoras Šeimanas. 2021 metų birželį jam išėjus į pensiją sanatorija Aliaksandro Lukašenkos įsakymu buvo perduota Baltarusijos visuomenės sveikatingumo ir sanatorinio-kurortinio gydymo respublikiniam centrui. Sanatorijai vadovaujantis Ilja Epifanovas šiuo metu dirba „nuotoliu“, nes pernai gruodį šiam Baltarusijos piliečiui Lietuvos Migracijos departamentas panaikino leidimą gyventi Lietuvoje dėl grėsmės nacionaliniam saugumui.   I.Epifanovas prieš Kalėdas nebuvo įleistas į šalį. 
   Neaišku, nuo kada ir dėl ko E.Ramanauskienė nebedirba sanatorijoje. Kaip rašo portalas lrytas.lt, žurnalistams susisiekus su sanatorijos atstovais, jie atsisakė komentuoti vien išgirdę moters vardą.

Sulaikymas sukrėtė ne vieną

   Kartu su E.Ramanauskiene rinkimuose dalyvusi Druskininkų savivaldybės tarybos narė Ronata Balkaitienė portalui lrytas.lt pasakojo, kad su buvusia bendražyge artimiau bendravo tik prieš dešimtmetį, tačiau žinia apie moters sulaikymą vis tiek sukrėtė. Tarybos narė pasakojo žinojusi, kad E.Ramanauskienė į Baltarusiją vykdavo, nes ten gyveno jos giminės, o artimieji Lietuvoje moters pasigedo esą jau beveik prieš metus.
   „Kad tokia bėda atsitiko, kad ją sulaikė, dingo visos žinios – kaip su jais būna, šitais baltarusiais. 
   Siaubas, kaip pasielgė su moterimi. Daug žmonių važiuoja, bet ne visus sulaiko“, – portalui lrytas.lt kalbėjo R.Balkaitienė. „Nors gyvena Druskininkuose, R.Balkaitienė pasakojo, kad nei ji, nei jos pažįstami žmonės į Baltarusiją nevažiuoja, tačiau dalis savivaldybės gyventojų to dar neatsisako. Tarybos narė svarstė, kad į Baltarusiją vis dar važiuoja tie lietuviai, kurie ten turi savo giminių. „Pagalvoju apie tai, kad išvažiuoji ir nebegrįžti – ir ką, tavo namai lieka, darbas, draugai, giminės, artimieji. Dingo žmogus. Tada galvoji, kaip jie reaguoja, ką jie išgyvena“, – liūdesio dėl buvusios bendražygės neslėpė moteris“, - rašoma portale lrytas.lt.
   Artimieji: „Tikime, kad Lietuva padarys viską, ką gali“
   Žurnalistams susisiekus su E. Ramanauskienės šeima, pastarieji nurodė nuo platesnių komentarų susilaikantys, prašė gerbti šeimos privatumą.
   Naujienų portalas 15min.lt susisiekė su Baltarusijoje sulaikytos lietuvės šeima. Moters artimieji teigė plačiau situacijos nekomentuosiantys.”Gerbiami žiniasklaidos atstovai, pastaruoju metu sulaukiame nemažai klausimų dėl Baltarusijoje sulaikytos Elenos Ramanauskienės. Suprantame jūsų vykdomą misiją, norą išsiaiškinti situaciją, įspėti kitus šalies piliečius“, – teigiama šeimos komentare.”Visgi labai prašome gerbti mūsų šeimos privatumą. Tikime, kad Lietuvos institucijos padarys viską, ką gali, ir padės sugrąžinti ją namo. Visa šeima meldžiamės už saugų ir greitą Mamos grįžimą. Daugiau komentarų šiuo klausimu nebus“, – pridurta jame.
   Pernai vasarą baltarusių žiniasklaida taip pat skelbė, kad dėl šnipinėjimo Lietuvai bus teisiamas buvęs sanatorijos „Belorus“ Druskininkuose vyriausiasis gydytojas Andrejus Kobelis. Jį Baltarusijos KGB (Valstybės saugumo komitetas) sulaikė 2022 metų pabaigoje.

„Druskonio“ inf. 


Paieška