Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija
Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  Vyriausybė svarstys „Belorus“ sanatorijos pastatų
  išpirkimo bei žemės nuomos sutarties nutraukimo reikalus 

Sanatorijos “Belorus” piketas Vilniuje gegužės 6-ąją
                                                     Luko Balandžio nuotr., 15min.

   Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad svarstytinas Seimo Užsienio reikalų bei Socialinių reikalų ir darbo komitetų pasiūlymas Vyriausybei pradėti konsultacijas dėl „Belorus“ sanatorijos pastatų išpirkimo bei žemės nuomos sutarties nutraukimo. Kaip ateityje galėtų atrodyti „Belorus“ sanatorija, kuriai yra pritaikytos Europos Sąjungos sankcijos, I. Šimonytė aiškino, kad tai šiuo metu dar nėra aišku.

Įgaliojo pradėti derybas dėl perėmimo


   „Pirmiausiai ją reikia perimti savo nuosavybėn, kad galėtum svarstyti klausimą, kur ją toliau dėti. Turbūt ją būtų galima dėti į privačias rankas taip pat. Tačiau dabar klausimas yra turbūt ne tai. Seimo komiteto pasiūlymas toks yra, svarstysime ir tarsimės, kaip tą būtų galima įgyvendinti“, – teigė Vyriausybės vadovė.
Seimo Užsienio reikalų bei Socialinių reikalų ir darbo komitetai pasiūlė įgalioti Vyriausybę pradėti derybas su Baltarusija dėl jai priklausančios ir ES sankcijų sulaukusios Druskininkų sanatorijos „Belorus“ perdavimo Lietuvai. 
   Siūloma Vyriausybei inicijuoti konsultacijas dėl galimo „Belorus“ statinių išpirkimo ir sklypo nuomos sutarties nutraukimo. 
Kaip žinia, pagal 1995 m. vasarį pasirašytą, Seimo ratifikuotą bei 1996 m. balandžio 26 d. įsigaliojusį dvišalį susitarimą Lietuva perdavė Baltarusijai Druskininkuose dar sovietmečiu pastatytą sanatoriją „Belorus“ ir 99 metams išnuomojo žemės sklypą. Tuo metu Minskas įsipareigojo tokiam pat laikui išnuomoti Baltarusijoje, Drūkšių ežero pakrantėje esančią 1,3 kv. kilometro teritoriją ir perduoti Lietuvai joje esančius įrenginius: hidroelektrinę „Tautų draugystė“ ir vandens šliuzų sistemą, kuri buvo vadinama „Objektas 500“. Jis buvo svarbus garantuojant Ignalinos atominės elektrinės saugumą, iki Nepriklausomybės atgavimo jis priklausė jėgainei. Minskas iki galo savo įsipareigojimų neįvykdė: hidrotechniniai įrenginiai, kuriais reguliuojamas vandens lygis Drūkšių ežere, Lietuvai iki šiol neperduoti.

Teismas spręs, ar sankcijos yra teisėtos

   Sanatorijos „Belorus“, kuriai pritaikytos Europos Sąjungos sankcijos, atstovai pažymi, kad Užsienio reikalų ministerijos (URM) sanatorijai taikomos sankcijos yra pernelyg griežtos, o pagalbos priemonės – mažai aktualios. Jie taip pat pažymi, kad nesutampant komunikacijai tarp „Swedbank“, kuriame atidaryta sanatorijos sąskaita, bei URM, „Belorus“ darbuotojams vis dar nepavyksta sumokėti jiems priklausančio atlygio. „Europos Komisijos (EK) rašte sakoma, kad niekas kitas, o tik Užsienio reikalų ministerija (URM) yra atsakinga už sankcijų pritaikymą, išimčių pritaikymą ar nepritaikymą Lietuvoje,“ – teigia sanatorijos „Belorus” darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Vytautas Čėsna. Sanatorijos „Belorus“ darbuotojų interesams atstovaujantis advokatas Andrius Krištapavičius pridūrė, kad Vyriausybės iki šiol priimti sprendimai siekiant padėti „Belorus“ darbuotojams buvo pernelyg marginalūs ir neadekvatūs.
   Savo ruožtu URM viceministras Egidijus Meilūnas pabrėžė, kad dėl susidariusios situacijos neteisinga kaltinti URM, kurią sanatorijos „Belorus“ atstovai nuosekliai kuria tarsi kažkokį blogio įsikūnijimą, veikiantį prieš savo žmones. Pasak viceministro, piketus dėl šios problemos reikėtų rengti ne prie URM, o Minske, prie Baltarusijos prezidento administracijos, kurioje ir yra įsikūrę šios situacijos kaltininkai. E.Meilūnas pabrėžė, kad visais kartais, kiek buvo kreiptasi dėl išimčių, kurios yra leidžiamos teisės aktais, taikymo „Belorus“ sanatorijai, URM priėmė atitinkamus sprendimus. Viceministras pažymėjo, kad URM neturi teisės duoti nurodymų „Swedbank“ dėl lėšų pervedimo atitinkamoms institucijoms. „Nurodymą gali duoti tik teismas priimdamas atitinkamą sprendimą. URM jokiam privačiam subjektui jokių nurodymų duoti negali, įstatymai to neleidžia“, – sakė jis, pažymėdamas, kad teismas netrukus taip pat spręs, ar sankcijos, taikomos „Belorus“, yra teisėtos.

Perėmimas galėtų būti ilgalaikis sprendimas 

   Balandžio 27 d. paviešintas prezidento vyriausiosios patarėjos užsienio politikai Astos Skaisgirytės pasisakymas, jog sanatorijos „Belorus“ turto perėmimas galėtų būti ilgalaikis problemos sprendimas, tačiau būtina išsiaiškinti, ar Baltarusija dėl to ketintų derėtis. „Turi būti rastas sprendimas dėl „Belorus“ sanatorijos likimo. Ir trumpalaikis, ir ilgalaikis. Kai kalbu apie ilgalaikį sprendimą, tai tikrai taip, galbūt vienas iš būdų yra tą turtą perimti iš Baltarusijos, nes gana galbūt anomalija, kad Lietuvoje stovi pastatų kompleksas, kuris priklauso gretimos šalies prezidento administracijai“, – sakė patarėja, pridūrusi, kad Lietuvos piliečiais, „Belorus“ darbuotojais, turi būti pasirūpinta, kad nuo taikomų sankcijų jie nenukentėtų. 
   „Vienašališkas sutarties nutraukimas būtų kraštutinis žingsnis, kurio būtų galima griebtis, jeigu visi kiti variantai pasirodytų neveiksmingi“, – kalbėjo A.Skaisgirytė. 
   Balandžio 26 d. įvykusiame Seimo Užsienio reikalų bei Socialinių reikalų ir darbo komitetų posėdyje Žygimantas Pavilionis pabrėžė, kad prieš 25-erius pasirašytoje sutartyje dėl sanatorijos „Belorus“ perdavimo Baltarusijai ir žemės sklypo nuomos Druskininkuose niekaip neaptartas jos nutraukimas. 
   Socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovas Mindaugas Lingė įsitikinęs, kad sanatorijos situaciją gali keisti būtent statuso pakeitimas iš esmės. Sanatorijos darbuotojų advokatas Justas Čobotas sutinka, kad dėl sanatorijos likimo reikia ieškoti diplomatinio kelio. „Valstietis“ Giedrius Surplys įspėjo, kad toks sprendimas „įstatys į nepatogius bėgius“, nes iš vienos pusės Lietuva smerkia Baltarusijos režimą, o iš kitos – pradeda derybas su juo dėl turto perėmimo.
   „Jeigu Baltarusija būtų norėjusi (...) pasirūpinti sanatorijos darbuotojais, būtų seniai tai padariusi (...) savininko pakeitimo procedūra, kad objektas priklausytų ne tam subjektui, kuriam taikomos sankcijos. Tai kai pasirenkamas priešingas veikimo variantas, laikyčiau pakankamai nebrangia galimybe įnešti sumaištį mūsų šalyje ir iš šalies stebint šį procesą, juo mėgautis“, – teigė konservatorius Audrius Petrošius. 

„Sodra“ neinicijuoja bankroto 

   „Sodra“ teigia neinicijuojanti „Belorus“ sanatorijos bankroto, nors pastaroji už šių metų sausį-vasarį nesumokėjo dalies įmokų „Sodrai“. „Sodros“ direktoriaus pavaduotojas Ježis Miskis sakė, kad sanatorijai bankrotas nėra inicijuojamas, kaip Seimo Socialinių reikalų ir darbo bei Užsienio reikalų komitetų bendrame posėdyje teigė advokatas Justas Čobotas. Tačiau jis pranešė, kad „Sodra“ pradėjo sanatorijos turtinės-finansinės padėties patikrinimą norint nustatyti, kokio turto ji turi ir kokios galimybės išieškoti skolą. „Sodros“ atstovo teigimu, dalis turto buvo įkeista „Sodrai“ ir jeigu sanatorija įmokas sumokės, areštas bus nuimtas, o jeigu skola didės, turtas bus perduotas antstoliams parduoti. Pasak J.Čoboto, sanatorija, neturėdama finansavimo iš Baltarusijos biudžeto, negali veikti ir atsiskaityti su darbuotojais, šilumos tiekėjais, kitų komunalinių paslaugų teikėjais. Sanatorijos sąskaitą įšaldęs „Swedbank“ yra nurodęs, kad neleis disponuoti į ją įplaukusiomis Baltarusijos biudžeto lėšomis. Po tokio „Swedbank“ rašto buvo kreiptasi į URM ir ji balandžio 13 d. atsakė, kad lėšų pervedimas į sanatorijos banko sąskaitą Lietuvoje yra leidžiamas, jei tos lėšos bus naudojamos išimtinai atsiskaitymui su darbuotojais ir kitiems atsiskaitymams. „Balandžio 21 d. buvo dar kartą gautas „Swedbank“ raštas, kad pinigai, kurie bus pervedam iš Baltarusijos biudžeto, nebus įskaitomi į sanatorijos banko sąskaitą“, – Seimo komitete teigė J. Čobotas. Kitas sanatorijos darbuotojų advokatas Andrius Krištopavičius sako, kad sanatorija sutinka su visomis kontrolės sąlygomis, kaip būtų naudojamos lėšos. 
   Lietuvos banko Finansų rinkos priežiūros tarnybos direktorė Jekaterina Govina pabrėžė, kad „Swedbank“ į sanatorijos sąskaitą įplaukusiomis Baltarusijos biudžeto lėšomis galėtų leisti naudotis, jeigu iš Užsienio reikalų ministerijos ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos gautų sprendimą dėl išimties. J.Čobotas taip pat nurodė, kad sanatorija už šių metų sausį ir vasarį jau yra darbuotojams išmokėjusi 137 tūkst. eurų, o mokesčių pervesta beveik 80 tūkst. eurų. Tačiau liko nesumokėta 162 tūkst. eurų atlyginimų, 96 tūkst. eurų įmokų „Sodrai“ bei kitų mokesčių. Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Tomas Tomilinas pasiūlė sanatorijos darbuotojams toliau mokėti prastovų subsidijas. 

Prokuratūra nenustatė pažeidimų taikant apribojimus 

   Antradienį paskelbtas pranešimas žiniasklaidai, kad Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras Haroldas Urbonavičius priėmė nutarimą atsisakyti taikyti viešojo intereso gynimo priemones dėl Europos Sąjungos (ES) sankcijų, kurios taikomos Druskininkuose veikiančiai užsienio valstybės valdomai sanatorijai „Belorus“. 
   Šių metų kovo pradžioje Kauno apygardos prokuratūroje buvo gautas Druskininkų savivaldybės mero pareiškimas, kuriame buvo nurodyta, kad bankui užblokavus sanatorijos „Belorus“ bankines sąskaitas šios sanatorijos darbuotojams neva nėra išmokamas darbo užmokestis. Pareiškime buvo teigiama, kad į Druskininkų savivaldybę kreipėsi 240 nukentėjusiųjų sanatorijos darbuotojų, prašančių kompetentingų institucijų pagalbos. Prokuroro atlikto tyrimo metu nustatyta, kad disponavimą sanatorijos „Belorus“ sąskaitose esančiomis lėšomis bankas apribojo teisėtai ir pagrįstai, įgyvendindamas tarptautinius bei Lietuvos Respublikos teisės aktus dėl ekonominių sankcijų taikymo tam tikroms Baltarusijos Respublikos valdomoms įmonėms. Tiriant pareiškimą taip pat nustatyta ir tai, kad už tarptautinių ekonominių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą Lietuvoje atsakingos institucijos – Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija bei Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, kelis kartus pritaikė numatytas teisės aktuose išimtis ir leido bankui atlikti konkrečius būtinus mokėjimus, kurių metu buvo išmokėtas darbo užmokestis šios sanatorijos darbuotojams, sumokėti mokesčiai ir atlikti kiti leistini mokėjimai. Siekiant pagerinti sanatorijos ir jos darbuotojų finansinę padėtį šiuo metu toliau sprendžiama dėl galimybės pritaikyti papildomas išimtis, kurios numatytos LR Ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatyme. Atsižvelgiant į susidariusią situaciją, valstybės institucijų priimtus sprendimus ir įgyvendintus veiksmus, laikytina, kad Lietuvos Respublikos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymo nuostatos šiuo atveju nebuvo ir nėra pažeistos, atsakingos institucijos ėmėsi tinkamų ir pakankamų veiksmų (leido išmokėti darbo užmokestį darbuotojams ir atlikti kitus pavedimus) užtikrinant teisėtus sanatorijos „Belorus“ darbuotojų bei kitų asmenų interesus.   Pabrėžtina ir tai, kad Vilniaus apylinkės teisme šiuo metu nagrinėjama civilinė byla, kurioje keliami reikalavimai iš esmės yra analogiški Druskininkų mero nurodytiems prokuratūrai. Prokuroro priimtas sprendimas per 30 dienų nuo nutarimo nuorašo gavimo dienos gali būti apskųstas aukštesniajam prokurorui.

„Druskonio“ inf.


PaieškaKą esate labiau linkę rinktis?
nemokamai dalijamą valdžios propagandą
kompensaciją už "gyvatuko" mokestį
nei vieno iš jų


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui

T-shit
onita.lt

Darbo skelbimai

Prekyba lauko durimis

Vadovų paieška

IŠNUOMOJAMI STATYBINIAI IR FASADINIAI PASTOLIAI, PASTOLIAI MŪRO DARBAMS, BOKŠTELIAI, PAMATINIAI IR PERDANGOS KLOJINIAI.
Tel. (8-612) 40856


Svetainių kūrimas

Ieškomi skrajučių platintojai Druskininkų mieste.
Darbo pobūdis: Reklaminės medžiagos (skrajučių, lankstinukų) platinimas į daugiabučių namų pašto dėžutes.
Darbas būtų papildomas, derinant prie pagrindinio darbo.
Darbo patirtis būtų privalumas.
Susisiekti galite
el. paštu:
personalas@avaneta.lt arba
tel.+370 694 09040
.


Paminklai ir akmens
gaminiai


Parduoda sausas spygliuočių ir lapuočių malkas, skaldytas ar supjautas kaladėlėmis.
Atvežimas nemokamas.
Tel. 860146179.


Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2020 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Aurimas A.