Laisva vieta reklamai Druskonis
GEGUŽĖ 2000 m. birželio 9 - 15 d. Nr. 24 (557)

MIESTO ŽINIOS

POLICIJOS ŽINIOS
KURORTO PLĖTRA
SPORTAS
KULTŪRA
RENGINIAI
ARCHYVAI

APIE DRUSKININKUS

TURIZMO IR INFORMACIJOS BIURASTurizmo ir
informacijos
biuras

 

 

 

 

Skaitiklis sukasi nuo 1998.02.11

Šuo teismo pirmininkės šeimai tapo
ir bičiuliu, ir hobiu

Rasita BOČIENĖ

Jei kas prieš metus man būtų pasakęs, kad šitaip rūpinsiuosi šunimi, ruošiu jį parodoms, -būčiau nepatikėjusi”, - sako Druskininkų apylinkės teismo pirmininkė Nina Butnorienė, auginanti metų ir 3 mėnesių Amerikos Stafordšyro terjero veislės šunį Serą Hamiltoną. Toks šuns vardas įrašytas jo kilmės dokumentuose, o Butnorių šeima jį šaukia tiesiog Gamiu. “Bet kai supykstame, tenka į jį kreiptis griežtai – Serai Hamiltonai”, - juokauja teismo pirmininkė.

Ir draugas, ir sargybinis

Šio šuns atsiradimo jų namuose istoriją N.Butnorienė nupasakojo taip. Šeimos jaunėlis 10 metų Elijus nejaukiai jausdavosi, likęs namuose vienas. Buvo nuspręsta nupirkti jam šunį. Tačiau reikėjo ne bet kokio šuns – Butnoriai ieškojo tokio, kuris galėtų būti draugas, bet kartu ir asmens sargybinis. Šeimai teko perversti nemažai literatūros, kol išgirdo apie Amerikos Stafordšyro terjerus.

“Šios veislės šunys labai nuovokūs, linksmi, gyvybingi, tačiau paklūsta kiekvienam šeimos nariui, - entuziastingai apie savo augintinio privalumus pasakojo N.Butnorienė. – Jie stabilios psichikos ir niekada nepuls be reikalo, tik esant būtinybei. Draugiški šeimininko pažįstamiems. Labai judrūs, šoklūs, tarkim, gali pasiekti medyje įstrigusį kamuolį. Tai šuo – nugalėtojas, jei ko imsis – nepaleis”.

N.Butnorienė su sūnumi Elijumi didžiuojasi Sero Hamiltono apdovanojimais.
N.Butnorienė su sūnumi Elijumi didžiuojasi Sero Hamiltono apdovanojimais.

Pasak teismo pirmininkės, žmonės, pamatę Amerikos Stafordšyro terjerą, dažnai palaiko jį koviniu šunimi, mat šios veislės šunys savo išvaizda labai panašūs į pitbulius, turinčius prastą reputaciją. Tačiau N.Butnorienė įsitikinusi, kad Amerikos Stafordšyro terjerai nuo jų skiriasi tuo, kad yra mąstantys.

Šie terjerai labai myli vaikus – kieme mielai gainioja su jais kamuolį. “O sargas jis tikrai geras, - pridūrė N.Butnorienė, - pas mus užeinantys jau žino, kad šis šuo tikrai nekąs, tačiau visa savo povyza perspės, jog be šeimininko leidimo geriau antro žingsnio neženk”.

Gamis patiko iškart

Taigi Butnoriai specialiai ėmė ieškoti būtent tokios veislės šuns. Radę skelbimą laikraštyje apie parduodamus Amerikos Stafordšyro terjerų veislės šuniukus, važiavo į Klaipėdos veislyną, tiesa, tik pažiūrėti. Tačiau kai pamatė Serą Hamiltoną, jis iš karto taip patiko, kad Butnoriai nedvejodami išsivežė Gamį namo. Iki šiol Seras Hamiltonas yra vienintelis Amerikos Stafordšyro terjerų veislės patinas Druskininkuose.

“Mes žinojom, kad jis yra kovinis, apsaugos tarnybinis šuo, ir tai yra jo genuose, todėl nuo pat mažens auklėjom, kad ant paukščiuko loti negalima, ant varlytės – irgi, tai jis dabar su visais tik meilinasi ir bučiuojasi. Beje, labai mėgsta bučiuotis”, - juokiasi N.Butnorienė.

Šunelio išdaigos

Šeštadienio rytas šeimininkų lovoje.
Šeštadienio rytas šeimininkų lovoje.

Paprašyta papasakoti apie mažojo Gamio išdaigas, teismo pirmininkė prisiminė atvejį, kai ji, parsivežusi iš komandiruotės naujas basutes, pasidėjo jas ant lovos ir trumpam išėjo iš kambario. “Po 5 minučių grįžtu ir netikiu savo akimis: vienos basutės kulnas Gamio dantyse, o kita guli visai sudraskyta. Nuo tol, kol šunelis nepaaugo, tekdavo kruopščiai viską slėpti”, - pasakojo N.Butnorienė. Kitas nemalonus nutikimas įvyko Klaipėdoje. Butnorių dukra paliko Gamį draugų bute ir pusvalandžiui išėjo. Šuo per tą laiką suspėjo nugraužti visą ąžuolinio bufeto kampą. Laimė, kad draugai iš to tik pasijuokė ir po pusmečio įsigijo, beje, tokios pačios veislės kalytę.

Prisimena Butnorių šeima ir dar vieną itin nemalonų atsitikimą. Kai Gamis jau buvo sulaukęs 9 mėnesių, jį buvo pavogę. Tądien Butnorių žentas trumpam užbėgo į “Lauro” parduotuvę, pririšęs šunį lauke. Po kelių minučių žiūri – Gamio nėra! Visa šeima išėjo šunelio ieškoti ir policijos pagalbos prašė. Tačiau po valandos surado Gamį patys. Netoli degalinės už pavadėlio jį vedėsi kažkokia neblaivi moteris. Atsiimtam šuniui šeimininkai nepiktai priekaištavo: “Ar tai tu toks kovinis šuo? Paėmė ir nusivedė tave kaip kokį veršį…”

“Žinoma, tada jis buvo jaunas, dabar taip lengvai niekas nebenusives, - sako N.Butnorienė, pripažinusi, jog tada visa šeima pajuto, ką Gamis jiems reiškia. – Sūnus raudojo balsu. Jei vyras pradžioje sakė: “Šuo į namus, aš – iš namų”, tai dabar taip jį myli, kad nuolat su juo užsiiminėja, dresuoja”.

Čempionų palikuonis

Diplomas, įrodantis aukštą Sero Hamiltono įvertinimą.
Diplomas, įrodantis aukštą Sero Hamiltono įvertinimą.

Teismo pirmininkė, priminusi, jog pirkdama šunį, jų šeima ieškojo tik sūnui draugo, patikino pradžioje visai neketinusi vežioti jo po parodas. Tačiau Gamis pasitaikė ne šiaip koks šunėkas: jo proseneliai – Amerikos čempionai, seneliai – Skandinavijos šalių čempionai, tėvas – 5-ių šalių čempionas, motina – taip pat turinti įvairių apdovanojimų. Tai kaip tokiu šunimi nepasidžiaugsi, kitiems neparodysi? Juolab ir veislyno, kuriame Gamis buvo pirktas, savininkė, ir kaunietė šunų dresuotoja patarė su šiuo šunimi pamėginti dalyvauti šunų parodose.

Praėjusių metų rugsėjį 7 mėnesių sulaukęs Gamis jau dalyvavo pirmoje savo gyvenime parodoje mažylių klasėje. Tuo metu šunelis šlubavo, tačiau ir apdovanojimai mažyliams dar neteikiami – tokios parodos rengiamos, kad šunų šeimininkai galėtų pasitikrinti, kokias galimybes turi jų šuo.

Nuo 6 mėnesių amžiaus Butnoriai vežioja Gamį į treniruotes Kaune, kur šeimininkai mokomi, kaip ruoštis parodoms. 5 mėnesius Gamis keliaudavo į Kauną 3 kartus per savaitę. Paklausta, iš kur toks pasišventimas šuniui, N.Butnorienė atsakė: “Jei įsigijai tokį šunį, turi jausti didelę atsakomybę. Kantriai lankėm treniruotes, kad mus išmokytų, kaip jį mokyti paklusnumo”.

Namie Butnorių šeima su Gamiu užsiiminėjo kasdien. “Šuniukui turi į smegenis įaugti, kad jis turi elgtis taip, o ne kitaip. Nedresuosi, tai kas iš jo bus? Lakstys po Druskininkus, žmones gąsdindamas, o mes iš paskos?” – sakė N.Butnorienė, pripažinusi, kad Gamis – gero būdo, tačiau grėsmingos išvaizdos. “Todėl jam neturi likti jokių neaiškumų: kas galima ir kas – ne. Juk sakoma – nėra blogų šunų, yra tik blogi šeimininkai”, - pridūrė teismo pirmininkė.

Parodos nugalėtojas

Šių metų kovo pabaigoje Gamis dalyvavo tarptautinėje šunų parodoje,Vilniuje. Ten jis užėmė 4-ąją vietą. Tikroji sėkmė Sero Hamiltono laukė balandžio 26-ąją Kaune vykusioje specializuotoje terjerų parodoje, kur jis dalyvavo jaunimo klasėje. Ten Gamis ne tik tapo nugalėtoju tarp savo veislės šunų, bet ir dalyvavo rungtyje tarp suaugusių čempionų. Čia pelnęs 2-ąją vietą, įgijo teisę dalyvauti “Best-šou” – tai visų veislių šunų, tapusių nugalėtojais tarp savo veislės atstovų, savotiškas grožio konkursas. Čia išmušė Gamio sėkmės valanda – jis tapo visos parodos nugalėtoju.

Paklausta, kuo pamalonino šunį, pelniusį tiek apdovanojimų, N.Butnorienė atsakė, jog mėsos gabalu. Šiaip Gamis maitinamas sausu ėdalu, o žalios mėsos gauna tik kaip prizą.

Pasak Gamio šeimininkės, parodoje šuo suprato, kad laimėjo – tai matėsi iš jo išdidžios laikysenos. “Tačiau būtent šeimininkai jį turi būtinai pagirti, nes tai šuo, viską darantis tik iš meilės šeimininkui”, - sakė teismo pirmininkė.

Parodoje Gamio laimėtos taurės laikomos garbingoje vietoje – Butnorių sūnus ketvirtokas Elijus pasistatė jas savo kambaryje.

Tapo šeimos hobiu

N.Butnorienė patvirtino apsisprendusi ir toliau su šunimi dalyvauti parodose. Gamis jau užregistruotas į tarptautinę šunų parodą, rugpjūčio mėnesį vyksiančią Palangoje.

“Matom, kad šuo perspektyvus, ir gaila tai apleisti, - sakė teismo pirmininkė, pripažinusi, kad užsiėmimai su šunimi tampa jų šeimos hobiu. – Vyras kasdien keliasi 6 val. ir važiuoja dviračiu 3 kilometrus, kad šuo pabėgiotų, vėliau - pratybos su padangomis. Šuo pakinkomas į padangą ir tampo ją, kad lyg kultūristas užsiaugintų raumenis ir įgautų jėgos. Vakare – dar pusantros valandos pasivaikščiojimas, tada Gamį vedžioja tas šeimos narys, kuris gali”.

Yra ir dar vienas Gamio privalumas. N.Butnorienė pasakojo, kad jai buvo diagnozuota bronchinė astma, ji maniusi, kad dėl to negalės laikyti namuose gyvūnų, tačiau, atsiradus Gamiui, praėjo jau metai, kai ji nebejaučia priepuolių, negana to, pastebėjo, kad sveikata žymiai pagerėjo. “Gydytojai paaiškino, kad šunys, katės nuima stresus, - sakė teismo pirmininkė. – Taip pat ir sūnus iškart tapo labiau savimi pasitikintis, turėdamas tokį draugą”.


REDAKCIJOS ADRESAS: Vilniaus al. 32, 4690 Druskininkai; E-paštas: vija@elnet.lt
TELEFONAI: Redaktorius - 55116, Korespondentai - 55123, 53631. FAKSAS: 55113