Savaitrastis Druskonis

Druskininkų kurorto savaitraštis 1999 m. gegužės 24 - 30 d. Nr. 21 (502)
Pirmas puslapis
Miesto zinios
Zinios is policijos
Kultura
Renginiai
Archyvai

3. Kol kurortas miega, apylinkės kuria turistinius maršrutus

Violeta KLIMAITĖ

Baido sovietiniai stabai

Kai kurie sovietiniai stabai Grūtą pasiekė nurautomis galvomis ir rankomis.
Kai kurie sovietiniai stabai Grūtą pasiekė nurautomis galvomis ir rankomis.

Verslininkas Viliumas Malinauskas, Grūto kaime sumanęs įkurti demontuotų sovietinio laikotarpio skulptūrų parką, turbūt nenumanė, kad tokia jo idėja Lietuvoje sukels didžiausią referendumo lygio sumaištį. Sąjūdžio aktyvistai šalyje pradėjo rinkti parašus, protestuodami dėl sovietmečio stabų eksponavimo pramogų parke. Centro sąjungos Druskininkų skyrius “Druskonyje” išspausdino pareiškimą, pritariantį viešosios įstaigos “Hesona” klubo iniciatyvai kurti sovietmečio skulptūrų parką Grūto kaime.

Kokios aistros - teigiamos ar neigiamos - bekunkuliuotų eskaluojant šią temą, aišku, kad tai - būsimo parko reklama. Tokios ekspozicijos sumanymas V.Malinauską Lietuvoje išgarsino labiau nei grybų verslas. Žiniasklaidoje nerimstanti būsimo sovietinių skulptūrų parko tema nemokamai reklamuoja ir Druskininkus.

Jau dabar plūsta smalsuoliai

Sovietinių skulptūrų ekspoziciją Grūto kaime ketinama įrengti dar šiemet. Jau dabar, kai į “Hesonos” parko teritoriją iš visos Lietuvos gabenami demontuoti sovietiniai paminklai ir tik ruošiama teritorija juos eksponuoti, V.Malinauskas sulaukė nemažai žmonių skambučių, prašančių priimti mokinius, užjūrio svečius, norinčius pamatyti, kaip atrodo būsimo muziejaus eksponatai. Smalsumo genamus žmones dažnai priima ir “ekskursiją” po būsimą parką praveda pats Viliumas Malinauskas.

Lietuvos miestuose ir miesteliuose stovėjusius sovietinių laikų paminklus verslininkas ketina išdėlioti 20 hektarų privačioje teritorijoje. Miško, kuriame stovės sovietinio laikotarpio skulptūros, pakraščiu ketinama nutiesti siaurą geležinkelį. Bus simboliniai sustojimai “Igarka”, “Krasnojarskas” ir pan., bus gyvuliniai vagonai. Visa tai parko lankytojams padės pajusti tremties tragizmą. Seną daržinę primenančiame pastate, sovietinio “kultūrnamio” prototipe, ketinama kino aparatūra demonstruoti “Tarybų Lietuvos kroniką”, pasakojančią apie parke eksponuojamų sovietinių stabų “žygdarbius”.

Bus Lietuvos istorijos muziejus

V.Malinauskas sumanęs Grūto miško parke įrengti Lietuvos istorijos muziejų - iš viso 20 ekspozicijų, po vieną kiekvienam mūsų eros šimtmečiui. Sovietinių skulptūrų parkas bus tik viena šio muziejaus dalis, atspindinti šiurpų lietuvių tautą kamavusį laikotarpį. Lietuvos istorijos muziejui ruošiamas 200 hektarų miško plotas. Muziejaus įgyvendinimas gali užsitęsti ne vienerius ir ne penkerius metus.

Žymių lietuvių tautos praeities asmenybių skulptūroms kaupiami ąžuolai.

Paklaustas, ar nebijo demonstracijų prie kuriamo sovietinio laikotarpio stabų parko, V.Malinauskas “Druskoniui” atsakė, kad jis žmogus, kuris iš viso nieko nebijo. “Kai į Grūtą atvežėm pirmąsias skulptūras, nuėjo šiurpuliukas”, - prisiminė V.Malinauskas, turintis savo nuomonę apie kiekvieną į Grūtą atgabentą paminklą ir visus juos vertinantis pirmiausiai kaip Lietuvos skulptorių kūrinius.

V.Malinauskas patvirtino, kad ateity, įrengus muziejų, jo lankymas bus mokamas, tačiau konkrečiai įvardinti, kiek kainuos bilietai, verslininkas nenorėjo. “Kodėl visiems taip įdomu, kokia bus iš to nauda? - piktinosi V.Malinauskas. - Man, pavyzdžiui, įdomiau, kaip atrodys Lietuva ateity”. Verslininko nuomone, sumanytam Lietuvos istorijos muziejui galbūt reikės investuoti apie 10 mln.litų.

Svarbiausia - darbas, o ne pinigai

Paklaustas, ar jo nepiktina žmonių kalbos apie milijonierių, sovietinių stabų muziejaus savininką, V.Malinauskas atsakė, kad jis miliojnieriumi nebuvo ir nežada būti. “Manęs pinigai niekada nedomino. Man svarbiausia yra pats darbo procesas”, - tvirtino verslininkas, Dzūkijos regione sumanęs plėtoti iki šiol Lietuvoje neregėtą turizmo infrastruktūrą.

Sovietinio laikotarpio skulptūrų parkas - tik dalis V.Malinausko šeimos turistinių planų. Netoli Seirijų, prie Gaileko ežero, nupirkta buvusi “Snaigės” šaldytuvų poilsiavietė. Čia žadama įkurti mažus viešbučius, šiuolaikišką sporto kompleksą, vaikų žaidimo aikšteles. Malinauskų šeimos planuose yra ir mini zoologijos sodas.

Kol V.Malinauskas savo lėšomis privačiose valdose kuria sovietinio laikotarpio skulptūrų parką, jau dabar kaip magnetas traukiantį į Lietuvą atvažiuojančius turistus, žiniasklaidoje grumiasi prieštaringos nuomonės. Vieni džiaugiasi, kad toks muziejus pritrauks daugiau žmonių į Druskininkus, kiti apeliuoja į V.Malinausko sąžinę. “Už kiekvieno daikto stovi dvasia, ir jūs, to nesuprasdamas, galite visai tautai pridaryti nemalonumų, - viešą laišką V.Malinauskui į “Druskonį” atsiuntė vieciūniškė Sofija. - Jeigu jūs norėtumėte tautai gero ir po savęs palikti gėrį, ne tokiais dalykais reikėtų šiandien jums užsiimti. Ar ne geriau pastatyti senelių, globos namus? Aš jums linkiu įsiklausyti į savo sąžinę ir širdį. Telaimina jus Dievas. Nesupykit, norėjau išsakyti tai, ką liepia mano širdis”.

E-Mail
Sorry, your browser doesn't suppor Java.