Bankas HermisBankas SnorasMikro Visata; Omnitel

Savaitrastis Druskonis

Druskininkų kurorto savaitraštis 1999 m. vasario 15 - 21 d. Nr. 7 (488)
Pirmas puslapis
Miesto zinios
Zinios is policijos
Kultura
Renginiai
Archyvai

Užgavėnių kaukės padeda pavasariui žiemą nugalėti

Kaukės - moksleivių autoportretai

Dirbdamas Druskininkų amatų mokyklos vyr. profesijos dėstytoju, V.Kyga pirmajai moksleivių praktikai siūlo būtent dekoratyvines (pilnavidures) kaukes. “Rankų darbas - labai svarbus. Reikia, kad vaikai išmoktų skobti peiliais, kaltais, netingėtų šveisti ir šlifuoti, tik po to eitų prie staklių. Kaukė - puiki praktinė užduotis. Tai abstraktus kūrinys, tačiau ir laisvos proporcijos paklūsta ne kiekvienam pradedančiajam. Todėl iš pradžių moksleiviai pasidaro sumažintą plastilino modelį, paskui tuos pačius veido bruožus stengiasi perteikti medyje. Nevalia kaukei iškart atverti akis ar lįsti jai į nosį, kai dar neaiškios bendros formos, juk kūrinys į meistrą turi pažvelgti tik užbaigtas, - su darbo eiga supažindina dėstytojas. - Dažniausiai nuo savęs pabėgti nepavyksta, kiekvienas personažas - moksleivio autoportretas. Tai kas, kad ūsai prilipdyti, juk savininką išduoda kaukės charakteris“.

Kaspinuotų “jaunųjų“ vestuvės

Baigti drožiniai dažomo anilino dažais, kurie puikiai spalvina ne tik medvilninius audinius, bet ir medį. Visus defektus galima paslėpti vašku. O lakas išryškina bereikalingus įbrėžimus, todėl jį naudoti patartina tik kokybiškiems gaminiams. Kaukes paįvairina priedai: pakulos, linai, maišo ar kailio atraižos, sena kepurė. Kartą prireikė net kaspinų: du personažai taip vienas kitam patiko, kad mokiniai jiems vestuves iškėlė... “Jaunieji“ ir šiandien Amatų mokykloje gyvena, kaip ir kiti Užgavėnių karnavalo veikėjai, laukiantys atsidarančio moksleivių darbų muziejaus. Kaukės puošia ne tik švietimo įstaigos interjerą, nemaža jų kolekcija eksponuojama “Girios aide“. Nuo “Adrėjos“ kavinės sienų lankytojams akį merkia taip pat V.Kygos vadovaujamų drožėjų išskobtos būtybės, o alų į bokalus leidžia kipšiukas, paties dėstytojo sukurtas.

Moka net kankles pasidaryti

Jau keletą vasarų Vidmantas kaukėmis sudomina jaunuosius šeimų stovyklos dalyvius, pasiryžusius ne vien teoriškai susipažinti su liaudies amatais ir tradicijomis. Vaikai primąsyk pamato tiek daug medienos pavyzdžių, išmoksta taisyklingai laikyti įrankius, saugiai dirbti.

Meistrą vilioja ne tik drožyba. Domisi jis ir baldų restauravimu, kalvyste, moka net kankles pasidaryti. V.Kyga jau rikiuoja eksponatus pirmajai personalinei parodai. Tačiau ir labai norėdamas, į vieną vietą nesurinks visų savo kaukių: daugelis iš jų padovanotos, o kai kurios iškeliavo į svečias šalis. Namie likusios kaukės tikrai dalyvaus Užgavėnių linksmybėse, padės pavasariui žiemą nugalėti.

E-Mail
Sorry, your browser doesn't suppor Java.