Bankas HermisBankas SnorasMikro Visata; Omnitel

Savaitrastis Druskonis

Druskininkų kurorto savaitraštis 1999 m. vasario 15 - 21 d. Nr. 7 (488)
Pirmas puslapis
Miesto zinios
Zinios is policijos
Kultura
Renginiai
Archyvai

Net ir žmonių globojamas žvėris lieka žvėrimi

Rasita BOČIENĖ

Stirna elgėsi keistai

2.jpg (30126 bytes)
Elnė kol kas draugiškai žvelgia iš aptvaro.

Neeilinis atvejis sausio 24 d. nutiko Daliai Geležauskaitei, gyvenančiai netoli “Girios aido”, prie miškų urėdijos. Tądien buvo sekmadienis, tad ryte mergina išsiruošė į turgų. Nieko neįtardama ji ėjo taku, kai iš miško išbėgo stirna. “Pašaukiau ją: “Mike, Mike!”, nes žinojau, jog ji laikoma aptvare prie “Girios aido”. Pati kartais nueidavau prie aptvaro, atnešdavau žolės”, - pasakojo D.Geležauskaitė.

Tačiau stirna tą rytą buvo nusiteikusi keistai. Ji šoko tiesiai ant merginos, trenkdama kanopomis jai į nugarą. “Puoliau bėgti, stirna - vytis, griuvau ant ledo, - prisiminė nukentėjusioji. - Paskui ji nubėgo, tačiau aš ilgai negalėjau atsigauti nuo patirto šoko. Dabar pas chirurgą gydausi dėl sumušimų ir kraujosruvų, skauda užgautą ranką, kurią buvau susilaužiusi anksčiau”.

Pasak liudininkų, palikusi merginą stirna aptvaran negrįžo. Ji nubėgo iki automobilių stovėjimo aikštelės prie baltarusių turgaus. Vyrai ėmė jaudintis dėl pakelėje sustatytų automobilių, ieškoti, kuo čia gyvulį nuvijus. Žvėris bėgo į važiuojamąją kelio dalį, blaškėsi.

Kažkas paskambino policijai. Pareigūnai pranešė Miško namų “Girios aidas” direktoriui A.Valavičiui, kuris po kelių valandų stirną pagavo ir uždarė.

O jei būtų ėjęs vaikas?

D.Geležauskaitė pasakojo tąpačią dieną nuėjusi pas “Girios aido”, kurio teritorijoje laikoma stirna, direktorių A.Valavičių pranešti, kas įvyko ir pasiskųsti. “Tačiau jis pasakė, kad žvėriui gal patiko mano kvepalai. Be to, sakė, stirna šiandien truputį susijaudinusi, - pasakojo mergina. - O jei ji būtų mane užmušusi? Jei ten būčiau ėjusi ne aš, o vaikas ar senas žmogus? Tačiau labiausiai nustebino, kad direktorius dėl to įvykio nė neatsiprašė, lyg aš pati būčiau kalta. Juk žmonės už savo laikomus šunis ar kates atsako, o čia - stiprus ir sunkus gyvulys. Manau, kad už savo augintinio veiksmus privalo atsakyti kiekvienas. Be to, mano sužeidimai užgis, tačiau noriu perspėti kitus, kad stirnos nėra tokie jau nekalti gyvūnai. Nereikėtų pulti jų glostyti kur nors miške susitikus...”

Pirmas toks atvejis

Pasak Miško namų “Girios aidas” direktoriaus A.Valavičiaus, jų aptvare laikomas žvėris yra ne stirna, o elnė. Jis prisiminė tą dieną, kai elnė buvo iššokusi, nes žirgas, laisvas lakstydamas, sugundė ją pabėgioti. Aptvaro tvora - 2,3 metro, tad retai pasitaiko, kad elnė ją peršoktų, tačiau šią žiemą taip atsitiko jau antrąjį kartą. Paklaustas, kodėl elnė užpuolė merginą, A.Valavičius atsakė, jog šiaip ji žmonių nepuola, tai - pirmas toks atvejis, tačiau šią merginą ji pažinojo, todėl, matyt, norėjo paglamonėti. Direktorius įsitikinęs, kad jo augintinė pargriovė D.Geležauskaitę žaisdama, be blogų ketinimų. Be to, kaip ir kiekvienas gyvūnas, elnė turi savo įpročių. “Aš pats, kai ją šeriu, negaliu padėti šieno glėbio ant žemės, turiu iškart nešti jį į ėdžias. Nes kai pasilenkiu paimti šieno nuo žemės, gaunu kanopom į kuprą. O kam imu jos nuosavybę?” - pasakojo A.Valavičius.

Jis patvirtino pasakęs merginai, kad elnė norėjo tik pasisveikinti. “Aišku, nemalonus atvejis, - kalbėjo direktorius, - bet specialiai mes jos gi nepaleidžiam. Kai buvo pabėgusi, ji nieko daugiau nepalietė, nors buvo priėjusi prie kelių baltarusių, turėjusių parduoti degtinės. Elniai turi labai aštrią uoslę, todėl ją galėjo pavilioti pažįstamas merginos kvepalų kvapas”.

Paklaustas, kaip garantuoja lankytojų, atėjusių apžiūrėti jo augintinių, saugumą, A.Valavičius sakė, jog nelaiko žvėrių patinų: “Šita tik kanopėlėm, o patinas ir ragais gali užgauti”. Į klausimą, ar nereikėtų taip įrengti aptvaro, kad žvėrys iš jo neiššokinėtų, direktorius atsakė, jog buvo norų suręsti kitą aptvarą netoli Saulės tako, tačiau pagalvota, kad žmonėms nebus patogu ten nueiti. A.Valavičiaus patarimas būtų toks: “Visada verta prisiminti- miško žvėris ir lieka žvėrimi. Kad ir kaip draugiškai visų atžvilgiu jis būtų nusiteikęs, tačiau saugotis jo reikia”.

Ką sako taisyklės?

1998 m. rugpjūčio 28 d. miesto tarybos sprendimu yra patvirtintos Druskininkų miesto gyvūnų auginimo ir laikymo taisyklės. Šių taisyklių 2.3 punktas skelbia: “Savininkai privalo garantuoti, kad gyvūnų, ypač pavojingų, auginimas ir laikymas nekels grėsmės žmonių ramybei, sveikatai, gyvybei, nuosavybei, nepažeis kitų asmenų teisių ir interesų”.

E-Mail
Sorry, your browser doesn't suppor Java.