Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Policijos žinios
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija
Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  Teisės mokslų daktaras K.Kaklys: „Užsiauginau tvirtą
  vertybinį stuburą“

Po teisės mokslų daktaro disertacijos gynimo Turibos universitete


Š.m. gegužės 15 d. Kalniškėse K.Kaklys (dešinėje) priėmė šaulio priesaiką                             Romo Sadausko-Kvietkevičiaus nuotr.


Karolis su šeima


   Savivaldybės tarybos narys, 33 metų Karolis Kaklys neseniai apgynė teisės mokslų daktaro disertaciją. Opozicinės frakcijos atstovas juokiasi, kad sveikinimų iš kolegų savivaldybės taryboje - R.Malinausko bendražygių greičiau nesulauks, nebent vėl kokio skundo už jų vado kritiką. Puikiai savivaldos teisinį reguliavimą išmanantis, gerą iškalbą turintis politikas, panašu, tapo skausminga rakštimi antrą dešimtmetį Druskininkuose įsisėdėjusiam valdžios ratui. „Tai, kas neužmuša, padaro mus stipresniais“, - cituodamas žinomą vokiečių filosofą F.Nyčę, apie savo, kaip politiko, kelią ir teisės studijose nagrinėtas savivaldos problemas „Druskoniui“ pasakojo dr. K.Kaklys. 

   - Praėjusią savaitę užsienio universitete apgynėte teisės mokslų daktaro disertaciją. Kokią nagrinėjote temą? 

   - Nagrinėjau Lietuvos Respublikos vietos savivaldos teisinio reguliavimo problematiką politinės mažumos teisių, taip pat ir demokratiškumo užtikrinimo kontekste. Doktorantūros studijas pradėjau 2018 metais, teko nueiti netrumpą ir nelengvą kelią, juolab, kad Rygoje esančiame tarptautiniame Turibos universitete studijos vyko anglų kalba, kaip ir disertaciją teko rašyti anglų kalba. 
   - Kodėl pasirinkote būtent tokį nagrinėjimo dalyką savo disertacijai?
   - Priešingai nei kai kuriuose Lietuvos universitetuose, užsienyje pretendentas į doktorantūros studijas gali teikti savo daktaro disertacijos temos projektą. Tai buvo vienas iš lemiamų kriterijų, kodėl pasirinkau studijuoti užsienyje. Ilgametė, ilgiau nei dešimtmetį besitęsianti praktinė patirtis Druskininkų savivaldybės taryboje leido man identifikuoti nemažai teisinio reguliavimo aspektų, tokių kaip savivaldybės tarybos mažumos teisių nepakankamas užtikrinimas, nuomonių pliuralizmo stoka, įstatymo viršenybės principo ignoravimas, savivaldybių veiklos administracinės priežiūros formalus vykdymas, vietinės žiniasklaidos priklausomumas nuo vietos valdžios ir pan. Taigi, praktiškai matydamas daug spragų vietos savivaldos teisiniame reguliavime, dar daugiau stebėdamas, mano nuomone, oligarchinių ir autokratinių tendencijų vystymąsi vietos savivaldos lygmeniu, nusprendžiau šiuos klausimus patyrinėti plačiau visos Lietuvos mastu. 
   - Ar pritaikėte savo, kaip Druskininkų savivaldybės tarybos nario, patirtį savo moksliniam darbui?
   - Žinoma, praktinė patirtis davė daug, tačiau, atliekant mokslinius tyrimus, privaloma vadovautis mokslinėmis metodologijomis, taigi Druskininkų atvejis tikrai neapima viso tyrimo. Galėčiau pažymėti, kad rašant disertaciją teko skaityti mokslinius pranešimus septyniose tarptautinėse mokslinėse konferencijose, publikuoti mokslinius straipsnius šešiuose recenzuojamuose tarptautiniuose mokslo leidiniuose, todėl tyrimo laukas šiek tiek platesnis, nei vien Druskininkų savivaldybės atvejis. Sakyčiau, valdymo kultūra – išsiskiriantis atvejis. 
   - Ar jūsų disertacijos darbe buvo atkreiptas dėmesys į Lietuvos savivaldybių (už)valdymo pavyzdžius ir dešimtmečiais sostuose sėdinčių merų įsigalėjimo pasekmes?
   - Tyrimo eigoje teko bendrauti su trisdešimčia respondentų iš įvairių Lietuvos savivaldybių: tai yra ir Seimo nariai, buvę merai, savivaldybių tarybų opozicijų lyderiai, buvę ministrai, savivaldybės tarybos nariai ir pan. Visi jie yra dirbę arba iki šiol dirba savivaldybių tarybose. Gauti tyrimo rezultatai manęs tikrai nenustebino. Autokratinio valdymo tendencijų vystymasis, mano tvirtu įsitikinimu, įvardintinas esmine Lietuvos savivaldos problema. Vien pagal www.vrk.lt duomenis matyti, kad po 2015 m. kovo 1 dieną pirmą kartą Lietuvos istorijoje įvykusių tiesioginių merų rinkimų net šešiolikoje (iš šešiasdešimties) Lietuvos savivaldybių viena politinė partija ar visuomeninis politinis judėjimas rinkimuose laimėjo absoliučią daugumą. Po 2019 m. kovo 3 dienos savivaldybių tarybų rinkimų “vienpartinių” savivaldybių padaugėjo iki septyniolikos, kas dar labiau išryškino savivaldybių tarybos mažumos (opozicijos) teisių savivaldybėse užtikrinimo svarbą.
   Šiame kontekste svarbu atkreipti dėmesį, kad po Lietuvos Respublikos nepriklausomybės atkūrimo (1990 m. kovo 11 d.), 2019 metais pirmą kartą Lietuvoje susiklostė tokia situacija, kuomet bent viename iš penkių Lietuvos didmiesčių (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio) savivaldybės taryboje būtų išrinkta vienos politinės partijos ar visuomeninio politinio judėjimo absoliuti dauguma tarybos narių. Pažymėtina, kad po 2019 m. kovo 3 dienos savivaldybių tarybų ir tiesioginių merų rinkimų antrame pagal dydį Lietuvos mieste – Kaune, apskritai į savivaldybės tarybą pateko tik du kandidatų sąrašai, santykiu 33 prieš 8, o Šiaulių mieste vieno balso persvara absoliučią daugumą laimėjo mero vadovaujamas visuomeninis politinis judėjimas. 
Dabar visi puikiai matome Kauno miesto mero bendravimo su žiniasklaida manieras ir valdymo kultūrą, o, įsivaizduokite, kad taip tęstųsi dešimtmečius – iki ko būtų prieita? 
   - Kokie buvo didžiausi jūsų mokslinio darbo iššūkiai?
   - Nepasakyčiau, kad susidūriau su kažkokiais netikėtais iššūkiais, kadangi žinojau, kur einu, turėjau dėstymo universitete patirties, kaip ir šiuo metu dirbu Kazimiero Simonavičiaus universiteto teisės ir technologijų instituto dėstytoju, 
sulaukiau didelio kolegų palaikymo ir patarimų. Sakyčiau, kad galbūt pradžioje sudėtingiausia buvo persiorientuoti į anglų kalbą, bet kai nori, viskas įmanoma. 
   - Kaip jūsų mokslinio darbo vadovas, taip pat oponentas reagavo į pavyzdžius, sakykim, apie situaciją Druskininkų savivaldybėje?
   - Apie situaciją Druskininkuose, o konkrečiau valdymo kultūrą, jau kalbėta daug kartų. Mano giliu įsitikinimu, situacija Druskininkuose nepasikeis tol, kol nacionalinio lygmens teisėsaugos institucijos nepradės išsamiai ir nuodugniai domėtis, kas vyksta savivaldoje. Mano nuomone, čia jau seniai nebėra vietos debatams apie politinio valdymo ar teisinio reguliavimo problemas, man asmeniškai labiau kyla kriminogeninio pobūdžio klausimai. Ne veltui Lietuvos slaptųjų tyrimų tarnybos Korupcijos žemėlapio tyrimo duomenimis yra nustatyta, kad labiausiai paplitusios korupcijos formos Lietuvos savivaldoje yra: 1) nepotizmas (74 proc.); 2) politizacija (66 proc.) - politinių partijų narių protegavimas; 3) palankių teisės aktų, naudingų atskiroms grupėms, priėmimas (58 proc.).
   - Druskininkuose vadovavote viešbučiui, turėjote apgyvendinimo paslaugų verslą, bet vis tik nusprendėte pasukti į teisę. Kas padarė didžiausią įtaką šiam jūsų apsisprendimui? 
   - Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad darbas Druskininkų savivaldybės tarybos opozicijoje ir savo nuosavo verslo turėjimas šiame kurorte yra sunkiai suderinami dalykai, ypatingai tuomet, kai keli vietos valdžiai nepatogius klausimus. Anokia čia paslaptis, kad mano verslas įvairiausių institucijų buvo perdėtai tikrintas dešimtis kartų, paprasčiausiai atsibodo „kariauti“ su vėjo malūnais. Bet kokiu atveju versle įgijau daug neįkainojamos patirties bei užsiauginau tvirtą vertybinį stuburą, o 2015 metais baigiau teisės magistro studijas ir pradėjau užsiimti individualia teisine praktika. Dabar, žvelgdamas atgal į praeitį, galiu pasidžiaugti, kur esu, kaip sakė F.Nietzsche: „Tai, kas neužmuša, padaro mus stipresniais“. 

„Druskonio“ inf.


PaieškaT-shit
onita.lt

Darbo skelbimai

Prekyba lauko durimis

Vadovų paieška

IŠNUOMOJAMI STATYBINIAI IR FASADINIAI PASTOLIAI, PASTOLIAI MŪRO DARBAMS, BOKŠTELIAI, PAMATINIAI IR PERDANGOS KLOJINIAI.
Tel. (8-612) 40856


Svetainių kūrimas

Paminklai ir akmens
gaminiai


Parduoda sausas spygliuočių ir lapuočių malkas, skaldytas ar supjautas kaladėlėmis.
Atvežimas nemokamas.
Tel. 860146179.


Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Greitas kreditas
internetu

Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2020 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Aurimas A.