Pirmas

Šiame numeryje

Savivaldybės žinios
Miesto žinios
Klausimas
Policijos žinios
Sportas
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Archyvas

Druskininkai

Druskininkų TIB
Organizacijos
Sanatorijos
Menai

Druskininkų apylinkės

Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija

  15 valandą Druskininkuose nelijo

Plenero dalyviai svečiuose pas A.Česnulį

Latvės tarp lietuvių vyrų

Ričardas ŠILEIKA

   Grybų kvapo persismelkusių Druskininkų gyventojų skaičių porai savaičių papildė 10 menininkų. Dailininkų grupės 3x organizuojamas kasmetinis pleneras “M. K. Čiurlionio dienos” iškėlė savo vėliavą. Ta proga Mažojoje galerijoje ekspromtu buvo sukurtas “Vyno altorius”: kiekvienas atėjusysis į plenero atidarymą galėjo gurkštelėti dieviško gėrimo. Tapytojai iš Varšuvos, Vilniaus, Abromiškių, Minsko, Kauno, Rygos ir Druskininkų spaudė vieni kitiems rankas ir tarė savo vardus. Pamažėl buvo pratinamasi klausytis lenkų, lietuvių ir latvių fonetikos. Plenero komunikacijos kalba paskelbta rusų, tačiau taip pat imtas sudarinėti keturkalbis plenerininkų dažniausiai vartojamų išsireiškimų ir žodžių žodynėlis. 3x grupės atstovai atvykėlius sutiko su duona ir …mineraliniu vandeniu. Susirinkėliai buvo maloniai priversti išklausyti pro M. K. Čiurlionio memorialinio muziejaus atlapą langą sklindančio Živilės Karkauskaitės fortepijonavimo. Plenero generalinės rėmėjos UAB “Draugystės sanatorija” direktorė Violeta Kaubrienė palinkėjo menininkams lengvos rankos ir paskyrė įvairių procedūrų. Vilos “Nykštukas” pirmą aukštą užėmė Voicekas Rutkovskis (Wojciech Rutkowski) ir Kristina Malecka (Krystyna Małecka) iš Varšuvos, Viktoras Binkis ir Ričardas Šileika iš Vilniaus. Antran aukštan įkopė Aldona Višinskienė-Barščiauskaitė (Kaunas), Tatjana Krivenkova ir Baiba Sprancė (Ryga), Adulis Medžiūnas (Abromiškės) ir Natalija Žigamont (Minskas). Prie šio devynetuko prisijungė druskininkietė Jūratė Daukšytė. Iš “Nykštuko” balkono rytais pradėta gėrėtis virš Nemuno besidraikančiu rūku, vakarais - saulės čiupinėjama geltonijančių kaštonų rikuote.
   Menininkai irgi yra nuodėmingi žmonės, todėl savanoriškai buvo nuvežti išpažinties į Marcinkonių bažnyčią, buvo išperti kadugine vanta tautodailininko Antano Česnulio pirtyje bei įblokšti Ratnyčėlėn. Motyvų plenero dalyviai graibėsi Puvočiuose, Zervynose ir Mančiagirėje. Juozo Ūso vairuojamas geltonspalvis mokyklinis autobusėlis stabtelėdavo visose pageidaujamose vietose.
   Visus pastiprino druskininkiečių dailininkų Alfonso Šuliausko ir Onutės Zakarienės pagal specialius receptus paruošti grybų patiekalai. Tryliktą valandą sukakariekojęs Zervynų gaidys susilaukė plenerininkų aplodismentų. Aš krausčiausi iš proto regėdamas nenusakomos spalvų kombinacijos latvių tapytojos Baibos Sprancės kelnes ir “deglas” kojines. Bet pameditavęs prie “Ūlos akies”, suvokiau, kad pasaulis prasideda ir baigiasi ne čia, ir nusiraminau.
   Penkiolikos minučių grybavimo konkurso pirmą vietą laimėjo Tatjana Krivenkova (13 baravykų). Visų surinktas derlius buvo paaukotas plenero fondui. Tiesa, negaliu nutylėti, kad absoliutų laisvalaikio individualaus meninio grybavimo rekordą pasiekė Viktoras Binkis. Rugsėjo dvyliktą dieną jis parsitempė 183 baravykus! Jo bendras Adulis Medžiūnas pasitenkino septyniasdešimt septyniais tvirtagalviais.
   Latvijos Respublikos pilietės Tatjana Krivenkova ir Baiba Sprancė svaigte svaigo papuolusios į Lietuvos Respublikos gamtos prieglobstį. Nelengva buvo jas atplėšti nuo Dzūkijos nacionalinio parko pievų ir upių. Jos taikingai ir kukliai siaubė dzūkų sodus. Tik matydamas jas, kiekvienądien sušlamščiančias ne po vieną kilogramą obuolių, galutinai patikėjau, kad galima būti ir vaisių narkomanu.
   Susipažinimo vakare vieni apie kitus sužinojo beveik viską. Tai yra, kad Natalija gimusi Uljanovske ir labai nemėgsta megzti, siūti ir lyginti. Kad Kristina yra gerų kino filmų mėgėja ir profesionali vairuotoja (vairuoja jau trečią automobilį, bet nepadarė nė vienos avarijos). Kad Voicekas laiko šunį vardu Gracija ir net penkiolika kartų yra buvęs Indijoje. Kad Adulis į kavą deda du šaukštelius cukraus ir svajoja mesti rūkyti. Kad Baiba nuo aštuntos klasės nešioja akinius, apie monstrus išvis negalvoja, o atsiradus galimybei vis žiūri į mėnulį. Kad Jūratė pajėgia ištisas tris valandas išgulėti vonioje ir labai bijo pasaulio pabaigos. Kad Aldona gimė Kauno dailės mokykloje, kad vaikystėje labai mėgo šokinėti nuo prėsmo ir iki pat devintos klasės augino kasas. Kad Viktoras jaučia nepatogumą, kai gauna nenumatytų pinigų. Kad Tatjana yra būsima 2053 metų Nobelio premijos laureatė ir kad ją jaudina prasta ekonomika. Kad Ričardas nesėdėjęs kalėjime, neturi judančios privačios nuosavybės ir niekada nespjauna į šulinį.
   LDK kariuomenės jaunesnysis karininkas Romas Visockas plenerininkų garbei pykštelėjo iš armotos.
   Adulis Medžiūnas su Natalija Žigamont pirmieji pakilo šokiui. Aldona Višinskienė pirmoji pralošė šaškių partiją Voicekui Rutkovskiui. Viktoras Binkis ir Adulis Medžiūnas tolerantiškai, bet užsispyrusiai diskutavo apie struktūras mene. Alfonsas Šuliauskas į dubenis įpylė po samtį kalapiko. I.Fonbergo gatvėje augo lapų krūviūkštės. Iš Fitobaro kuo ryškiausiai buvo regimas Marsas.Visi plenero dalyviai juto patronų A.Mosiejaus, S.Jakavonienės ir A.Šuliausko nors kartais ir neregimas, užtat visada prilaikančias rankas.

 

  Senųjų knygų žavesys
Romas SADAUSKAS 

   Vilniškiai mano kaimynai juokauja, neva aš radęs gudrų būdą, kaip apšildyti butą: visos kambarių sienos užimtos lentynom su knygomis, kurios nepraleidžia šalčio. 

   Aš pritariu savo kaimynams ir siūlau taip pat apsišildyti. Jie klausia, kiek tai kainuoja. Išimu vieną knygą – 20 litų, kitą – sakykime, 30 ir t.t. 
   - O šita nežinia kiek kainuoja, bet ne mažiau tūkstančio litų,- rodau kaimynui 1894 metų vokišką Pasartės K.Donelaičio “Metų” leidimą. 
   Kaimynas žiūri į perdėm pageltusią knygelę ir nelabai tiki. 
   - O ko ji jau tokia brangi? Tūkstantis litų! 
   Mėginu aiškinti: kad labai sena, kad išleista jos buvo viso labo 100 egzempliorių, o dabar tik keletas išliko, kad tokią kainą bibliofilai senųjų knygų rinkoje nustatė… 
   Tokių pavyzdžių mano namų bibliotekoje nedaug, bet šimtą kitą per visą “šildymo sistemą” gal surinktumei. Šioje ekspozicijoje rodau tik 80, galėjo būti kiek nors mažiau arba daugiau. Rodau tai, ką greičiau suradau, ką lengviau buvo atgabenti nerizikuojant, kad pakeliui leidinys suirs. Pirmenybę skyriau lediniams, nors kiek susijusiems su Druskininkais arba šiuo muziejumi, t.y. su Vytautu Kazimieru Jonynu. Be to, mieliau atsirinko tie leidiniai, kurie duoda dingstį ką nors papasakoti ar pasakyti. 
   Ką nors, bet toli gražu ne viską, deja. Knygą laikytum sena, jei ji išgyvena bent 50 metų ir lieka kuo nors įdomi – turiniu, forma ar likimu. Kaip ir žmogus, begyvendamas leidinys susikuria biografiją, aplimpa kartais sunkokai įmenamomis paslaptimis. Ypač tai pasakytina apie senąsias lietuviškas knygas, kurios, kaip žinoma, buvo ir draustos, ir degintos, ir tremtos. Tuo pačiu saugotos, slėptos žemėje ir širdyje. Labai ilgai mūsų gimtoji knyga kentėjo sykiu su tauta, su savo kūrėjais ir ištikimais skaitytojais, saugotojais bei kaupėjais. 
   Taigi kiekviena knyga, nebūtinai lietuviška, turi savo žavesį, ir labai norėtųsi, idant jį pajustų kiekvienas, kas mūsų kuklią ekspoziciją apžiūrės šioje galerijoje. Būtent šioje, nes V.K.Jonynas – ne tik renesansinių užmojų menininkas, organizatorius, pedagogas, bet ir nepalyginamas knygos žinovas, spausdinto žodžio mylėtojas ir kūrėjas.
   V.K.Jonyno dailės galerija kviečia visus į parodos atidarymą rugsėjo 19 d. 17 val. ir į susitikimą-vakarą su rašytoju Romu SADAUSKU. 
   Taip pat kviečiame visus, kurie domisi bukinistika, į knygos mėgėjų draugijos įsteigimą. Ji orientuosis į XXVII a. knygos mėgėjų draugijos, kurios narys kadaise buvo V.K.Jonynas, veiklos principus. Draugija ketina rūpintis ne tik dailiosiomis knygomis, retenybėmis, ne tik praeities, bet ir dabarties knyga.

Paieška


Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>


© 1997-2003 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikrašcio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informacija be laikrašcio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Dana M. ir Aurimas A.