Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Policijos žinios
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija
Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  G.Nausėda persvarą turėjo ir Druskininkuose

Stop kadras iš kandidatų į prezidentus debatų laidos, transliuotos LRT iš S.Daukanto aikštės

   Lietuviai sekmadienį prie balsadėžių nusprendė – Lietuvos prezidentu išrinktas ekonomistas, 55 metų Gitanas Nausėda. Suskaičiavus visus balsus, gegužės 26 d. vykusiame antrajame rinkimų ture G. Nausėda surinko 65,86 proc., I. Šimonytė – 32,86 proc.
   Antrajame ture Druskininkuose dalyvavo 55,8 proc. rinkėjų (rinkėjų aktyvumas Druskininkų savivaldybėje pirmajame ture buvo 59,4 proc.). 
   Išankstiniai rinkimų rezultatai rodo, jog Druskininkų savivaldybėje, turinčioje 14 rinkimų apylinkių, gegužės 26 d. G. Nausėdą palaikė 67,01 proc. rinkėjų, I. Šimonytę – 31,69 proc. 
Senamiesčio rinkimų apylinkėje iš viso dalyvavo 62,30 proc. sąraše įrašytų rinkėjų, balsavo 946 druskininkiečiai (prie balsadėžių atėjo 694 rinkėjai, 252 balsavo paštu). Už G.Nausėdą savo balsą čia atidavė 60,61 proc. rinkėjų, I.Šimonytė surinko 38,24 proc. balsų.
   Naujamiesčio rinkimų apylinkėje dalyvavo 63,22 proc. sąraše įrašytų rinkėjų, čia savo balsą atidavė 840 rinkėjai (655 atėjo prie balsadėžių, 185 balsavo paštu). Už G.Nausėdą čia balsavo 65,72 proc. rinkėjų, už I.Šimonytę – 33,22 proc.
   Atgimimo rinkimų apylinkėje dalyvavo 66,50 proc. sąraše įrašytų rinkėjų, viso šioje apylinkėje balsavo 1 tūkst. 171 druskininkietis (901 atėjo prie balsadėžių, 270 balsavo paštu). Už G.Nausėdą balsą atidavė 58,91 proc. rinkėjų, I.Šimonytę – 39,08 proc. 
Kloniškių apylinkė sulaukė 49,87 proc. rinkėjų, čia balsavo 949 druskininkiečiai (740 balsai - balsadėžėje, 209 - paštu). Šioje apylinkėje rinkėjai pirmenybę atidavė G.Nausėdai (65,55 proc. balsų), I.Šimonytei savo balsą skyrė 33,51 proc. 
   Kalviškių rinkimų apylinkėje balsuoti atėjo 56,44 proc. sąraše įrašytų rinkėjų, čia iš viso balsavo 1 tūkst. 677 druskininkiečiai (1 tūkst.344 atėjo prie balsadėžių, 333 balsavo paštu). Už G.Nausėdą buvo atiduoti 67,49 proc. balsų, už I.Šimonytę – 30.93 proc.
Eglės rinkimų aplinkė praėjusį sekmadienį sulaukė 54,76 proc. sąraše įrašytų rinkėjų, čia iš viso balsavo 772 gyventojai (601 balsai rasti balsadėžėje, 171 – paštu). Už G.Nausėdą čia balsavo 69,31 proc. rinkėjų, už I.Šimonytę – 29,41 proc.
   Ratnyčios rinkimų apylinkėje balsavo 56,21 proc. sąraše įrašytų rinkėjų. Čia savo valią pareiškė 632 rinkėjai (495 atėjo prie balsadėžių, 137 balsavo paštu). Už G.Nausėdą balsavo 60,19 proc. rinkėjų, už I.Šimonytę – 38,87 proc. 
   Grūto rinkimų apylinkėje balsavo 56,49 proc. sąraše įrašytų rinkėjų, viso – 146 žmonės (109 balsai - balsadėžėje, 37 - paštu). Čia nugalėjo G.Nausėda, gavęs 74,32 proc. balsų, už I.Šimonytę balsavo 24,32 proc. 
   Švendubrės rinkimų apylinkė sulaukė 44,13 proc. sąraše įrašytų rinkėjų, viso čia balsavo 119 žmonių (97 atėjo prie balsadėžių, 22 balsavo paštu). Šioje apylinkėje irgi nugalėjo G.Nausėda, gavęs 66,94 proc. rinkėjų balsą, I.Šimonytę čia palaikė 29,03 proc.
Vieciūnų rinkimų apylinkė sulaukė 48,23 proc. rinkėjų, čia savo balsus įteikė 743 rinkėjai (633 balsai - balsadėžėje, 110 - paštu). Vieciūnuose lyderiu išėjo G.Nausėda, gavęs 74,83 proc. balsų. Už I.Šimonytę čia buvo atiduoda 24,10 proc. balsų.
   Neravų rinkimų apylinkėje dalyvavo 55,35 proc. sąraše įrašytų rinkėjų, čia balsavo 540 žmonės (430 atėjo prie balsadėžių, 110 balsavo paštu). Už G.Nausėdą balsus atidavė 68,80 proc. rinkėjų, už I.Šimonytę – 29.74 proc. 
   Leipalingio rinkimų apylinkė buvo viena iš dviejų apylinkių, kur antrajame ture dalyvavo daugiau rinkėjų, nei pirmajame (gegužės 12 d. čia balsavo 50,91 proc. rinkėjų, gegužės 26-ąją atėjo 51,09 proc. ). Antrajame ture balsavo 925 žmonių (780 atėjo prie balsadėžių, 145 balsavo paštu). Pirmoje vietoje čia buvo G.Nausėda (gavo 77,01 proc. balsų). Už I.Šimonytę Leipalingyje balsavo 21,93 proc. rinkėjų. 
   Lipliūnų rinkimų apylinkėje taip pat, kaip ir Leipalingyje, antrajame ture balsavo daugiau rinkėjų nei pirmajame (gegužės 12 d. dalyvavo 52,60 proc. rinkėjų, o jau gegužės 26 d. – 55,05 proc.) Antrajame ture balsavo 109 žmonės (77 balsai - balsadėžėje, 32 - paštu). Čia nugalėjo G.Nausėda, gavęs 66,06 proc. balsų. I.Šimonytė surinko 33,94 proc. balsų.
   Ricielių apylinkė sulaukė 50,24 proc. sąraše įrašytų rinkėjų, čia buvo gauta 419 balsų (246 atėjo prie balsadėžių, 173 balsavo paštu). Čia nugalėjo G.Nausėda, gavęs 73,87 proc. balsų. Už I.Šimonytę balsavo 25,65 proc. rinkėjų. 
   Prezidento rinkimuose savo paramos dalinimu per visą Lietuvą nuskambėjo R.Malinauskas. Prekyba poveikiu ir papirkimu teisėjų korupcijos byloje įtariamas Druskininkų meras, pirmajame rinkimų ture aktyviai agitavęs už S.Skvernelį, po šio kandidato pralaimėjimo antrajame ture persimetė prie G.Nausėdos. Jei S.Skvernelis su savo atstovais į žurnalistų kritiką dėl priimtos paramos iš R.Malinausko atsimušinėjo, kad su Druskininkų meru esą nėra jokių susitarimų ar įsipareigojimų, tai G.Nausėda nuo R.Malinausko paramos atsižegnojo tiesiai šviesiai. „Apie tai su juo nekalbėjau“, - žiniasklaidai komentavo praėjusį sekmadienį išrinktas naujasis Lietuvos prezidentas, patvirtinęs, kad paramos iš Druskininkų mero neprašė. 
   Pirmajame rinkimų ture R.Malinauskas paramą kandidatui į prezidentus, premjerui S.Skverneliui reiškė Druskininkų valdžialaikraštyje, bet už reklamą buvo mokėta iš paties kandidato rinkimų sąskaitos. Prieš antrąjį Prezidento rinkimų turą R.Malinauskas apie paramą kandidatui į prezidentus prabilo jau interviu forma, kur G.Nausėdos pavardės taip ir neišspaudė, bet aiškiai davė suprasti, už ką agituoja, dėstęs, jog „vienareikšmiškai pasisako už tą, kuriam daugiausia balsų atidavė ir  druskininkiečiai“. Druskininkų savivaldybėje, kaip žinia, daugiausia balsų pirmame ture surinko G.Nausėda – 31,87 proc. Antra liko I.Šimonytė su 30,11 proc., trečias Druskininkų mero remtas S.Skvernelis, už kurį balsavo 24,82 proc. rinkėjų. Deja, iš R.Malinausko paramos S.Skverneliui išėjo tik šnipštas: į antrą turą nepatekęs premjeras prapylė net ir Druskininkuose. 
   Vasario pabaigoje R.Malinauskui ir jo patarėjui Aivarui Kadziauskui buvo pareikšti įtarimai prekyba poveikiu ir papirkimu, veikiant organizuotoje grupėje, o apklausos Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) išvakarėse abiejų kurorto politikų namuose ir darbo vietose buvo atliktos kratos. Teisėsauga įtaria, kad mokėti kyšiai vadinamojoje Vijūnėlės dvaro byloje. Visa tai yra dalis didelio korupcijos tyrimo, kuriame minima visa eilė teisėjų ir advokatų. 
   Prieš antrąjį rinkimų turą pasklidus žiniai apie naują Druskininkų mero „rėmimo objektą“, G.Nausėda žurnalistams pareiškė R.Malinausko paramos neprašęs, bet sakė negalintis uždrausti save paremti. „Paramos pirmiausia prašau Lietuvos žmonių. Jų parama ir sprendimas ateiti balsuoti – man svarbiausia. Negaliu niekam uždrausti manęs remti. R.Malinauskas išsakė savo nuomonę, jo balsas yra toks pat, kaip ir bet kurio kito Lietuvos piliečio. Apie tai su juo nekalbėjau“, – 15min sakė G.Nausėda.
„Ale tai kodėl R.Malinauskas taip bijo I.Šimonytės?“ - juokėsi druskininkiečiai, naujienų portale www.15min.lt pasirodžius straipsniui „Palaikyti G.Nausėdos debatuose į Vilnių delegaciją siunčia R.Malinausko judėjimas“. Gegužės 24 d. LRT organizuotuose televizijos debatuose, kurie vyko paskutinę rinkimų agitacijos dieną S.Daukanto aikštėje prie Prezidentūros rūmų, buvo matyti ne vienas G.Nausėdos portretą laikantis R.Malinausko bendražygis. Gegužės 20 d. savivaldybei priklausantis viešoji įstaiga Druskininkų jaunimo užimtumo centras savo feisbuko paskyroje pasidalino kvietimu nemokamai nuvykti į šiuos debatus.  Tačiau, kaip paaiškėjo, šios kelionės organizatoriai – ne minėtas centras, o asociacija-nepartinis judėjimas „Už Druskininkus“. Jo pirmininkas – prekyba poveikiu ir papirkimu teisėjų korupcijos byloje įtariamas R.Malinauskas. 

„Druskonio“ inf.

 

 

Druskininkų savivaldybės tarybos Tėvynės sąjungos ir 
Liberalų sąjūdžio opozicinė frakcija 

Druskininkų savivaldybės Tarybai

PAREIŠKIMAS
2019 m. gegužės 28 d.
Druskininkai

   LR vietos savivaldos įstatymas aiškiai apibrėžia savivaldybės tarybos opozicijos sąvoką bei teises. Šio įstatymo 14 ir 15 straipsniuose įtvirtintas vienas esminių savivaldybės tarybos demokratinio atstovavimo principų – savivaldybės tarybos opozicijos teisė vadovauti Etikos ir Antikorupcijos komisijoms bei Kontrolės komitetui. 
   Šių metų balandžio 29 d. savivaldybės tarybos valdančioji dauguma, apeidama aukščiau paminėto įstatymo nuostatas, suformavo fiktyvią 5 tarybos narių opozicinę frakciją, kurios atstovai tapo Etikos, Antikorupcijos komisijų ir Kontrolės komiteto pirmininkais. 
   Prieštaraudami tokiems mero R. Malinausko vadovaujamos savivaldybės tarybos daugumos veiksmams, pareiškiame:
   1. Apeidami įstatymą ir sukurdami pseudoopozicinę frakciją šios tarybos dauguma toliau tęsia nedemokratinio valdymo praktiką, siekia, kad Etikos, Antikorupcijos komisijų ir Kontrolės komiteto pirmininkai vykdytų mero bei tarybos daugumos nurodymus ir valią. Eliminuojamas demokratinis rinkėjų atstovavimas, reali valdžios kontrolės galimybė, reali antikorupcinė veikla. Etikos komisija ir toliau bus paslaugiu mero R. Malinausko instrumentu, nukreiptu išimtinai prieš realią opoziciją.
   2. Visi šios fiktyvios „kišeninės“ frakcijos nariai, tapdami mero R. Malinausko ir jo vadovaujamos tarybos daugumos statytiniais, demonstruoja nepagarbą įstatymui ir savo rinkėjams, demokratinėms vertybėms, politinei etikai ir kultūrai. Raginame kolegas D. Mizarą, V. Stašinską ir V. Šmitienę nebūti manipuliuojamais, atsistatydinti iš jiems neteisėtai paskirtų pareigų ir postų, išnaudojant galimybę išlaikyti gerbiamo politiko statusą. 
   3. Šie nešvarūs tarybos daugumos sprendimai dar kartą parodė mero R. Malinausko autoritarinį ir neskaidrų vadovavimą, nihilistinį požiūrį į įstatymus ir demokratinės savivaldos principus, skaidrumo ir viešumo vengimą, etikos normų nepaisymą, opozicijos teisių ignoravimą ir politinę antikultūrą. Atsakomybė už šiuos procesus tenka ne tik merui, bet ir visai savivaldybės tarybos daugumai. Tikimės, kad ne tik įstatymų laikymąsi savivaldybėse prižiūrinčios valstybės tarnybos, bet ir teisėsaugos institucijos deramai įvertins tokius mero vadovaujamos tarybos daugumos veiksmus, stabdant vis progresuojančią Druskininkų vietos valdžios savivalę. 

Antanas Balkė, Karolis Kaklys, 
Konstantinas Rečkovas, Juozas Šarkus  Rinkimuose į Europarlamentą daugiausiai balsų
  Druskininkuose gavo konservatoriai ir socdemai
  Kartu su antruoju prezidento rinkimų turu baigėsi ir Europos Parlamento rinkimai, kuriuose rinkėjai rinko 11 atstovų šioje Europos Sąjungos institucijoje. Druskininkiečių balsai nuo likusios Lietuvos nesiskyrė: daugiausiai simpatijų gavo TS-LKD ir LSDP atstovai.
   Druskininkų savivaldybėje rinkimuose į Europos parlamentą dalyvavo 55,49 proc. rinkėjų, arba 10 tūkst. 65 žmonės. Negaliojančių biuletenių buvo rasta 6,89 proc. LSDP kandidatų į Europarlamentą sąrašą pasirinko 19,76 proc., už TS-LKD kandidatus balsavo 19,13 proc., „valstiečius“ – 14,28 proc., Darbo partiją – 7,73 proc., „A.Maldeikienės traukinį“ – 7,15 proc., Lietuvos centro partiją – 5,91 proc. rinkėjų, balsavusių Druskininkuose. Pagal pirmumo balsus konservatorių sąraše Druskininkų rinkėjai į pirmą vietą išreitingavo Andrių Kubilių, antrą – Liudą Mažylį, trečią – Rasą Juknevičienę. Socdemų sąraše, kaip ir visoje Lietuvoje, pirmavo V.Blinkevičiūtė, po jos – J.Olekas. Iš „valstiečių“ sąrašo pirmoje vietoje taip buvo B.Ropė, antroje – Š.Marčiulionis. 
   Senamiesčio apylinkėje, kur balsavo 872 rinkėjai, laimėjo Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai, gavę 21,22 proc. nuo galiojančių biuletenių. Antroje vietoje liko socialdemokratai, surinkę 16,17 proc. Trečioje vietoje atsidūrė „valstiečiai“ (13,42 proc.). A.Maldeikienės „traukinys“ gavo 9,75 proc., liberalų sąjūdis – 6,88 proc., darbiečiai – 5,85 proc.
Naujamiesčio apylinkėje, kur balsavo 773 rinkėjai, irgi pirmavo konservatoriai, surinkę 22,77 proc. Socialdemokratai čia gavo 19,02 proc., „valstiečiai“ – 13,71 proc. „A.Maldeikienės traukinys“ gavo 6,47 proc., darbiečiai – 5,69 proc., Lietuvos centro partija – 5,56 proc.
   Atgimimo rinkimų apylinkėje, kur balsą atidavė 1 tūkst. 119 rinkėjų, Tėvynės sąjungos atstovai taip pat buvo pirmi (25,47 proc.). Antroje vietoje liko LSDP (16,18 proc.), trečioje – LVŽS (13,76 proc.). „A.Maldeikienės traukinys“ gavo 7,95 proc., liberalų sąjūdis – 6,17 proc., darbiečiai – 5,27 proc., Lietuvos centro partija – 5 proc. 
   904 Kloniškių apylinkės rinkėjai simpatijas atidavė socdemams, kurie čia surinko 20,35 proc. Konservatoriai gavo 15,49 proc., „valstiečiai“ – 12,61 proc. Darbo partija čia gavo 10,40 proc. „A.Maldeikienės traukinys“ - 5,75 proc., Lietuvos centro partija – 6,86 proc.
   Kalviškės rinkimų apylinkėje, kur balsavo 1 tūkst. 567 rinkėjų, taip pat pirmavo socdemai (21,70 proc.), TS-LKD gavo 17,17 proc. balsų, LVŽS – 13,21 proc. „A.Maldeikienės traukinys“ čia gavo 7,47 proc., darbiečiai – 7,08 proc., R.Pakso judėjimas – 5,11 proc. 
Eglės rinkimų apylinkėje, kur balsą atidavė 728 rinkėjai, už socialdemokratus balsavo 23,35 proc., konservatorius – 17,17 proc., „valstiečius“ – 16,21 proc. čia dalyvavusių rinkėjų. „A.Maldeikienės traukinys“ čia gavo 7,69 proc., darbiečiai – 6,04 proc., Lietuvos centro partija – 5,91 proc.
   Ratnyčios rinkimų apylinkėje, kur balsavo 600 rinkėjų, 
pergalę šventė Tėvynės sąjunga- Lietuvos krikščionys demokratai, surinkę 24,67 proc., socdemai čia gavo 19,67 proc., „valstiečiai“ – 11 proc. balsų. „A.Maldeikienės traukinys“ čia gavo 8,33 proc., darbiečiai ir Lietuvos centro partija - po 7,33 proc. liberalų sąjūdis – 5,67 proc.
   Grūte iš 137 rinkėjų už socdemus balsavo 16,06 proc., „valstiečius“ – 15,33 proc., konservatorius – 13,14 proc. Darbo partija čia gavo 10,22 proc., „A.Maldeikienės traukinys“ ir V.Radžvilo komitetas – po 8,03 proc., Lietuvos centro partija – 5,84 proc., liberalai ir R.Pakso judėjimas – po 5,11 proc.
Švendubrėje - vienintelė Druskininkų apylinkė, kurioje daugiausiai simpatijų gavo „valstiečiai“. Iš 115 dalyvavusiųjų rinkimuose švendubrėnų už LVŽS balsavo 21,74 proc., už LSDP balsą atidavė 19,13 proc. TS-LKD - 17,39 proc. Darbiečiai čia gavo 13,04 proc., „A.Maldeikienės traukinys“ - 8,70 proc.
   Viečiūnų apylinkėje iš čia dalyvavusių 709 rinkėjų pirmavo socdemai, surinkę 22,99 proc., antroje vietoje liko „valstiečiai (17,07 proc.), trečioje - konservatoriai (14,39 proc.). Darbiečiai čia gavo 8,04 proc., Lietuvos centro partija – 7,48 proc., „A.Maldeikienės traukinys“ – 7,19 proc.
   Neravuose, kur dalyvavo 497 rinkėjai, socdemai gavo 21,53 proc., konservatoriai – 17,71 proc., „valstiečiai“ – 15,90 proc., Lietuvos centro partija – 8,25 proc., darbiečiai – 7,24 proc., „A.Maldeikienės traukinys“ – 7,04 proc.
   Leipalingio rinkimų apylinkėje, kurioje balsą atidavė 871 rinkėjas, už LSDP balsavo 16,53 proc., LVŽS -15,96 proc., TS-LKD – 15,15 proc. Darbo partija čia gavo 12,63 proc., Lietuvos centro partija - 6,20 proc., R.Pakso judėjimas – 6,08 proc. „A.Maldeikienės traukinys“ - 5,05 proc.
   Lipliūnuose, kur dalyvavo 100 rinkėjų, laimėjo konservatoriai (27 proc. balsų). Socdemai ir „valstiečiai“ čia surinko vienodai – po 15 proc. balsų. Darbo partija čia gavo 12 proc., Lietuvos centro partija – 9 proc., R.Pakso judėjimas – 5 proc.
   Ricielių apylinkėje, kur balsavo 380 žmonių, 25,79 proc. pasirinko socdemų kandidatus į Europos Parlamentą, už konservatorius balsavo 20,53 proc., „valstiečius“ – 14,74 proc. Darbo partija čia gavo 8,68 proc.

„Druskonio“ inf. 

 

 

  Baigė pasirodymą savivaldybių asociacijos prezidento
  poste

R.Malinauskas su S.Skverneliu LSA suvažiavime
                                                 
Juliaus Kalinsko nuotr./15min.lt


   Šią savaitę Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) suvažiavime ketverių metų kadencijai prezidentu išrinktas Jonavos rajono meras, socialdemokratas Mindaugas Sinkevičius. Į LSA, vienijančios 60 savivaldybių, vadovo postą R.Malinauskas nebekandidatavo. 
   R.Malinauskas, kurio aplinka šalia mero pareigų nuolat reikšmingai pabrėždavo ir jo titulą „Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas“, šią savaitę atsisveikino su politiškai svarbiu LSA vadovo postu bei atitinkamai iš jo išplaukiančia politine įtaka. Jau nekalbant apie nesibaigiančias konferencines keliones po visą pasaulį. Lietuvos savivaldybių asociacijai Druskininkų meras vadovavo šešiolika metų. Netekęs LSA prezidento titulo, R.Malinauskas šią kėdę užleido stipriam varžovui, juolab neturinčiam teisėsaugos pareikštų įtarimų šleifo. Pretenzijų užimti šį postą nuo kovo mėnesio neslėpė Jonavos meru išrinktas Mindaugas Sinkevičius. 
   Varžytis su ambicingos jaunų politikų kartos atstovu galimai nerizikavęs R.Malinauskas greičiausiai įvertino ir savo galimybes dėl jam teisėsaugos pareikštų įtarimų prekyba poveikiu ir papirkimu vadinamojoje teisėjų korupcijos byloje. Galbūt pabijojęs skambiai pralaimėti, R.Malinauskas pareiškė, jog kandidatuoti į LSA prezidentus neketina. „Po 16 metų reikia ir kolegoms leisti padirbėti“, - žiniasklaidoje dėstė R.Malinauskas. „Kai buvau išrinktas, buvau jauniausias Lietuvos meras, dabar yra ir gerokai jaunesnių. Manau, kad galima ir kitiems duoti pabandyti“, - aiškino jis. Šie viešojoje erdvėje pasirodę jo komentarai prajuokino ne vieną. „Malinauskas, mat, leis pavairuoti asociaciją kitiems? Kaip kilnu, duoti ir kitiems pabandyti“, - juokėsi žmonės.
   Po šių permainų R.Malinauskas giriasi, kad vis tiek prezidentauja, bet jau kitur. „Mane išrinko Kurortų asociacijos prezidentu dabar“, - šią savaitę dėstė jis, kukliai nutylėdamas, kad viso labo vadovaus draugijai, jungiančiai keturis kurortus ir tris kurortines vietoves (Birštoną, Druskininkus, Neringą ir Palangą bei Anykščių, Ignalinos, Trakų, Zarasų ir Kauno rajono kurortines vietoves), o ir skambios prezidento pareigos čia yra rotuojamos bei suteikiamos dvejiems metams. 

„Druskonio“ inf.

 

 

  Kadry rešajūt vsio! – apie savivaldybių rinkimus
Kęstutis MASIULIS, 
Seimo narys


  Kadry rešajūt vsio! (liet. kadrai viską sprendžia!) – tokia liūdnai pagarsėjusia tirono fraze būtų galima apibendrinti neseniai pasibaigusius savivaldybių tarybų ir merų rinkimus. Partijos, idėjos, koalicijos ir vertybes pasitraukė į antrą planą, dabar viskas sukasi tik apie asmenybių žavesį.

Lyderis dėmesio centre

  
Kai buvo sprendžiama, ar įvesti tiesioginius merų rinkimus, tuo metu Seimą valdę socialdemokratai nenorėjo klausyti ekspertų perspėjimų, kad vienas asmuo sutelks labai didelę valdžią. Svarbesnis noras buvo įsiteikti rinkėjams, kurie aiškiai norėjo „mažiau partijų, daugiau asmenybių“. Šiandien po antrųjų tiesioginių merų rinkimų jau galima pateikti išvadas ir pasvarstyti ar naujoji sistema geresnė už senąją.
  Kai kas bando aiškinti, kad partijos rinkimus pralaimėjo, o laimėjo komitetai. Tokie vertinimai yra neišmintingi, nes išvados daromos neanalizuojant priežasčių. Pagrindinė šių rinkimų rezultatų priežastis yra tiesioginiai merų rinkimai. Laimėjo tie, kas suprato ir tinkamai įvertino lyderio reikšmę, o forma mažai ką lėmė, – ar komitetas, ar partija, ar koalicija ar pats išsikėlęs. Tinkami kandidatai į merus sugebėjo surinkti daug balsų patys, jų sunešti savo komandai ir užsitikrinti sąjungininkus taryboje.
Lyderio galią aiškiai iliustruoja Alytaus pavyzdys.  Charizmatiškajam buvusiam merui Vytautui Grigaravičiui nusprendus nebekandidatuoti, iš jo įkurto komiteto beliko duženos. Klaipėdoje, priešingai, valstiečių partijai radus patrauklų kandidatą Arvydą Vaitkų, į miesto tarybą pirmą kartą pateko nemažas jo rėmėjų iš valstiečių partijos būrys, panašiai pasikartojo ir Vilniuje. Galima apibendrinti, kad laimėjusio mero frakcija visada didėjo lyginant su prieš tai buvusia. Gal yra tik pora išimčių dėl specifinių aplinkybių.

Demokratija pralaimi vado kultui

   Rinkimų rezultatai parodė, kad nemažai merų postų laimėjo rinkimų komitetai. Kai kas teigia, kad tai dėl partijų nepopuliarumo. Bet tokią išvadą paneigia kai kurių partinių merų laimėjimai dar pagerinus rezultatus ir surinkus absoliučią daugumą, kaip Šarūno Vaitkaus Palangoje.
   Rinkimų komitetai būtų nieko verti, jeigu ne lyderis. Visa komiteto esmė yra jo vėliavnešys. Jeigu jis patrauklus rinkėjams, sėkmingas bus ir komiteto dalyvavimas rinkimuose, jeigu lyderis silpnas, ir iš komiteto nieko nebus. Taigi jeigu yra tinkamas lyderis, bus ir komanda, atsiras ir veikimo forma. Vertybės, skaidrumas, nuostatos traukiasi į antrą planą.
   Partijoms šiose varžybose daug sunkiau, nes jos nėra vienadienės. Lyderiai joms svarbūs, tačiau svarbūs yra įsipareigojimai ir principai. Tėvynės sąjunga yra paskelbusi, kad atrenka kandidatus demokratiniu būdu, viešais vidiniais rinkimais. Tačiau bėda, kad partijos yra neskaitlingos ir vidaus pasirinkimas negarantuoja, kad bus iškelti pakankamai ryškūs kandidatai bendruomenėje. Juk gali būti puikus jaunas politikas, bet dar mažai žinomas. Autoritarinėms partijoms lengviau. Štai R. Karbauskis paskambina Klaipėdos uosto vadovui, pakviečia kandidatuoti, ir štai jau neblogas rinkimų rezultatas. TS-LKD lyderis negali skambinėti su kvietimais, nes jį riboja įsipareigojimas partijos nariams veikti atvirai ir demokratiškai.
Vis tik jei susikūrėme tokias rinkimų taisykles, kurios reikalauja populiarių asmenybių, partijos turės peržiūrėti savo strategijas ir derinti demokratiją su tinkamų kandidatų paieška platesniame rate. Tai nebus lengva, nes „komitetų“ lyderiai gali lengvai vengti bet kokios etinės atsakomybės, o partijoms to ignoruoti neleidžia visuomenės spaudimas. 

Tarybos nariai tampa statistais

  
Dar viena mažiau pastebima rinkimų tendencija yra sumažėjusi tarybų reikšmė. Kol merai buvo renkami tarybose, buvo labai svarbios koalicijos ir jų formavimas, dabar viską lemia meras. Naujoji rinkimų sistema programuoja, kad tarybos be mero veikti neturi galios, taigi reikšmingais, tarybos nariais tampa tik tie, kurie yra arčiau mero. Principai ar kažkokie vertybiniai įsipareigojimai tapo užgožti, nes viskas sukasi apie merą ir tuos, kuriuos jis pasirinks sau į komandą.
   Nepaisant išankstinių skeptiškų prognozių, savivaldybių vadovai gan lengvai formuoja koalicijas, nes jie įgavo nerašytą privilegiją rinktis sau partnerius, o tai verčia tarybos narius ne kelti sąlygas, bet, priešingai, daryti kuo didesnes nuolaidas ir siūlytis. Panevėžyje tarybos nariai greit pamiršo visus garsius rinkiminius pareiškimus, nes teisėsaugos įtariamas meras vėl laimėjo ir tarybos nariai suskubo siūlytis į rėmėjus, nes žino, kad sudvejojus kolegos bus pirmesni.
   Taigi buvę valdantieji socialdemokratai, įvedę tiesioginius merų rinkimus, Lietuvoje sumažino partijų reikšmę ir leido sustiprėti vietos žvaigždėms. Gyventojai patenkinti, nes gali matyti konkretų asmenį, kuris atsakingas už visą savivaldybės veiklą, tačiau demokratijos šie pokyčiai tikrai nepadidino. Stiprios konkurencinės aplinkos verčiamos partijos irgi turi persvarstyti savo veiklos būdus ieškant taip trokštamų populiarių lyderių. Seimas turės apsispręsti, ar naujoji rinkimų sistema pasiteisino, ar gyventojams tai į naudą ir kokių įstatyminių korekcijų reikia, kad savivaldos sistema būtų efektyvesnė ir dar labiau atskaitingesnė žmonėms.

PaieškaKoks vietovardis Jums tinkamiausias ?
Vieciūnai
Viečiūnai


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui

Prekyba lauko durimis

Vadovų paieška

IŠNUOMOJAMI STATYBINIAI IR FASADINIAI PASTOLIAI, PASTOLIAI MŪRO DARBAMS, BOKŠTELIAI, PAMATINIAI IR PERDANGOS KLOJINIAI.
Tel. (8-612) 40856


Svetainių kūrimas

Ieškomi skrajučių platintojai Druskininkų mieste.
Darbo pobūdis: Reklaminės medžiagos (skrajučių, lankstinukų) platinimas į daugiabučių namų pašto dėžutes.
Darbas būtų papildomas, derinant prie pagrindinio darbo.
Darbo patirtis būtų privalumas.
Susisiekti galite
el. paštu:
personalas@avaneta.lt arba
tel.+370 694 09040
.


Paminklai ir akmens
gaminiai


Parduoda sausas spygliuočių ir lapuočių malkas, skaldytas ar supjautas kaladėlėmis.
Atvežimas nemokamas.
Tel. 860146179.


Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2013 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Dana M. ir Aurimas A.