Pirmas

NAUJIENA!

Šiame numeryje

Miesto žinios
Policijos žinios
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Videolaidos

Druskininkai

Viešbučiai
Menai

Druskininkų apylinkės

Turauskų sodyba
Sodyba "Pas Rūtą"

Redakcija

Informacija


Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>  „Kapinės man – ne vien darbo vieta“ 
   Visų šventų ir Vėlinių proga po Leipalingio kapines vaikštinėjame su jų prižiūrėtoju, UAB „Druskininkų paslaugų ūkis“ darbuotoju, 59-erių metų Virgilijum Rutkausku (nuotraukoje), kuris per 11 savo darbo metų šiose kapinėse žino bene kiekvieno kapo kauburėlio istoriją bei po jais besiilsinčių gyvenimus. 
Šiemet pastatytas informacinis stendas nužudytiems Leipalingio žydams atminti


Žinomo kalbininko Stasio Dabušio kapas


Atnaujinti senieji antkapiniai paminklai Leipalingio kapinėse

   - Tau, vienuolika metų prižiūrinčiam Leipalingio kapines, tikriausiai jos - ne vien darbo vieta, bet ir dvasinės ramybės bei bendravimo su amžinybėn išėjusiais artimaisiais teritorija? 
  
- Pirmiausia tai tvarkos ir švaros vieta, nes už tai esu atsakingas. Kažkuris iš mano pažįstamų taikliai pastebėjo, kad Leipalingio kapinėse nuolat sutiksi žmonių, ne vien tik per Vėlines ir Motinos dieną, kai jų čia daugiausia. Reiškia, žmonės ateina į kapines ne tik kapų tvarkyti, bet ir pabūti ramybėje, mintimis ir prisiminimais pabendrauti su išėjusiais artimaisiais, pamąstyt apie gyvenimo laikinumą. Šios kapinės man yra labai svarbios dar ir tuo, jog čia ilsisi mano tėvai, seneliai, tetos, dėdės, draugai, pažįstami... 
   - Bene kasdien susidurdamas su naujais kauburėliais kapinėse, tikriausiai nejauti mirties baimės ir išėjimą anapus priimi kaip žmogaus gyvenimo neišvengiamą pabaigą? 
   - Nors, atrodo, per vienuolika metų laikas apsiprasti, tačiau vis nustembi, kad gyvenimas ir mirtis yra labai neprognozuojami dalykai, ir vis sutrinki, kai kreipiasi kapo vietą suderinti gero pažįstamo, kurį neseniai sutikai, artimieji... Skaudu, bet pastaraisiais metais vis dažniau į Leipalingio kapines tragiškai „sugrįžta“ jauni žmonės iš užsienio – Anglijos, Škotijos, Airijos ir kt. 
   - Kiek leipalingiečių kartų sugulę šiose kapinėse? Kokie žinomi asmenys jose palaidoti? 
   - Pagal įrašus antkapiniuose paminkluose pirmieji palaidojimai Leipalingio kapinėse berods datuojami 19 amžiaus pradžia. Ypač akivaizdžiai tai liudija turtingesnių piliečių iškilūs paminklai su šeimyniniais rūsiais arba lenkiški įrašai. Leipalingio kapines galima būtų suskirstyti į tris dalis, t.y. į atitinkamus laikotarpius, kuomet jos tris kartus plėtėsi. Senoji dalis – dešinėje pusėje, arčiau miestelio; kairėje – karo ir pokario kapavietės, neretai – nužudytųjų ištisomis šeimomis. Kairės pusės nuokalnėje – naujoji dalis. Netoli nuo jos – paminklinis akmuo 1941 m. žydų genocido aukoms atminti, prie kurio šiais metais iškilo informacinis stendas, pasakojantis, kad čia pat, už kapinių, prie Seiros upės, karo pradžioje buvo sušaudyti apie 156 Leipalingio žydai. Paminklinėje plokštėje kapinių centrinėje dalyje įamžintos žuvusiųjų partizanų pavardės. 
   Iš žymesnių žmonių Leipalingio kapinėse palaidotas kalbininkas Stasys Dabušis, liaudies dainininkė Juzė Jurkonienė, drožėjas Balys Dabrukas, kunigai, mokytojai, kraštotyrininkai, kiti žinomi miestelio bei aplinkinių kaimų, priklausančių Leipalingio parapijai, žmonės bei jų artimieji. Daugumos palaikai palaidoti pagal daugiametę tradiciją – kojomis link Leipalingio bažnyčios. 
   - Pastebima, kad kapų papuošimo Vėlinėms ir jų tvarkymo tradicijos pas mus keičiasi. Jei anksčiau kapus puošdavo chrizantemomis ir daugiausia baltos spalvos gėlėmis, tai pastaraisiais metais gėlių spalvų gerokai padaugėjo. Jei anksčiau buvo nejauku dabinti kapą dirbtinėmis gėlėmis, tai dabar jų apstu. Ar iš tikrųjų tradicinius kapų gėlynus keičia skaldelės ir trinkelės, o pastarąsias – granito plokštės? 
   - Akivaizdu, kad kapaviečių tvarkymo tradicijos keičiasi, panašiai kaip ir laidojimo papročiai. Dar prisimenu laidotuvių orkestrus, raudotojus ar vainikus iš skardos ir geležies, kurių jau senokai nebeliko. Kadangi gėlių pasirinkimo daugėja, tai ir kapų papuošimas įvairėja tiek žiedais, tiek ryškesnėmis spalvomis. Dėl mūsų klimatinių sąlygų ant kapų vis labiau plinta plastikinių gėlių puokštės ir kompozicijos. Juolab jų nebrangiai galima įsigyti Lenkijoje, kur plastikinės gėlės jau senokai populiaresnės nei pas mus. 
   Skaldelės yra gerokai populiaresnės nei trinkelės. Iš tiesų kapavietės vis dažniau padengiamos granito plokštėmis. 
   - Gal Leipalingio kapinėse jau pasirodė vis populiarėjantys stikliniai antkapiai su 3D (trimačiais) vaizdais ar baterijomis veikiančios elektroninės žvakės, kurios degančios liepsnos įvaizdį išlaiko gerokai ilgiau nei įprastos vaško ar parafino gamybos žvakės? 
   - Su tokiomis naujovėmis dar neteko susidurti, nors jos anksčiau ar vėliau pasieks ir Leipalingio kapines. 
   - Galbūt Leipalingio kapinėse ketinama įrengti kolumbariumą? 
   - Nors gerokai padaugėjo kremuotų palaikų laidojimų, ne mano kompetencija spręsti, ar būtina Leipalingio kapinėse kolumbariumą įrengti. 
   - Kažkada „Druskonio“ skaitytoja leipalingietė pastebėjo, kad savo iniciatyva gerokai viršiji etatinio kapinių prižiūrėtojo pareigybę, nes tvarkai apleistus kapus, taisai ar perdažai pakrypusias tvoreles, parestauruoji paminklus ir kt. Kokia tavo nuomonė, ką daryti su apleistais kapais?
   - Kaip elgtis su netvarkomais kapais nustato Vyriausybės patvirtintos Kapinių tvarkymo taisyklės. Pirmiausia ieškoma artimųjų, kurie netvarko kapavietės. Jei jų nebėra ar įsikūrę užsienyje, savo iniciatyva aptvarkome apleistus kapus, ypač senesniuosius. Galbūt didesnėse kapinėse, kur stokojama laidojimų vietų, tai yra problema, tačiau mūsiškėse – tai paprastai išsprendžiamas reikalas – imiesi ir sutvarkai. 
   Norėčiau pridurti, kad tvarkingos Leipalingio kapinės – tai bendras mūsų su UAB „Druskininkų paslaugų ūkis“ ir Leipalingio seniūnijos darbuotojais nuopelnas. 
   - Ar nesusiduri kapinėse su vandalizmo ir vagysčių atvejais? 
   - Vienas iš panašių atvejų – pušų, augančių kapinėse, savavališkas naikinimas, įšvirkščiant į jų kamienus nuodų. Šiais metais jau 8-ios pušys šitaip pažeistos. Teko girdėti gyventojų skundų, kad kapavietes, esančias prie pušų, pernelyg dažnai tenka valyti nuo krintančių spyglių ir kt. Tai tiek. O apskritai net laistytuvai, kuriais galima naudotis po 6-iais kapinėse įrengtais vandens kranais, nedingsta. 
   Be abejo, didžiausia problema - atliekų nuo kapaviečių nerūšiavimas. Nors prie kapinių įrengėme specialius aptvarėlius žaliosioms atliekoms; pakabinom skelbimus, kad ten negalima mesti netgi plastikinių maišelių; ant konteinerių aiškiai užrašyta, kad jie skirti plastikui ir stiklui („Statybines ir buitines atliekas mesti draudžiama“), daug gyventojų tokios tvarkos nepaiso. Sumeta į vieną maišelį ir žvakių stiklą, ir plastikines gėles, ir žaliąsias atliekas. Išmeta irgi nepaisydami rūšiavimo reikalavimų. Negana to, kapinių aptvarėliuose ir konteineriuose aptinkame ir atvežtų iš toliau buitinių atliekų maišų, netgi namų apyvokos daiktų. Visas atsainiai išmestas atliekas mes patys surūšiuojame, gaišdami laiką, kurį galėtumėm skirti didesnei kapinių švarai ir tvarkai. Beje, pasidarytu kompostu, kuris paruoštas iš žaliųjų atliekų, vienodai noriai naudojasi ir tie, kurie atliekas rūšiuoja, ir tie, kurie to nedaro. 
   Kaip visuomet, po Visų Šventų ir Vėlinių turėsim gerokai daugiau darbo nei įprasta rūšiuojant išmestas šiukšles, nes jau dabar akivaizdu, kad plastiko ir stiklo gaminiai bei žaliosios atliekos, kiek prašytumėm ir beaiškintumėm, vis tiek išmetama kaip papuola. 

„Druskonio“ inf. 


PaieškaAr pritariate nuomonei: "Vagia, bet ir miestui duoda"
Pritariu
Nepritariu
Tai nusikaltimas


Siūlau klausimą skaitytojams
Siūlau temą rašiniui

Prekyba lauko durimis

Vadovų paieška

IŠNUOMOJAMI STATYBINIAI IR FASADINIAI PASTOLIAI, PASTOLIAI MŪRO DARBAMS, BOKŠTELIAI, PAMATINIAI IR PERDANGOS KLOJINIAI.
Tel. (8-612) 40856


Svetainių kūrimas

IŠNUOMOJA 160 kv. m KOMERCINES PATALPAS Krėvės g. 5, Druskininkuose.
Tinka parduotuvei ir kitokiai įvairiai komercinei veiklai.
Kreiptis tel. 861240856.


Paminklai ir akmens
gaminiai


Parduoda sausas spygliuočių ir lapuočių malkas, skaldytas ar supjautas kaladėlėmis.
Atvežimas nemokamas.
Tel. 860146179.


Parduodamas nekilnojamasis turtas (negyvenamosios patalpos - požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, unikalus numeris 4400-1497-2314:5867, esančios Druskininkų g. 23, Druskininkai). 1 vietos pardavimo kaina 7000 Lt. Dėl išsamesnės informacijos kreiptis 861286008 arba elektroniniu paštu parduodamasturtas1@
gmail.com

Roletai 
plastikiniams
langams

Prašome
atsiliepti skaitytojus iš:
Kuveito, Hawaii, Filipinų
info@druskonis.lt


Greitas kreditas
internetu


Nebrangiai
šarvuotos durys butui,
lauko durys namui
,
plastikiniai langai

Langai


© 1997-2013 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR istatymai

Dizainas ir programavimas - Dana M. ir Aurimas A.