Pirmas

Šiame numeryje
Savivaldybės žinios
Miesto žinios
Policijos žinios
Klausimas
Sportas
Kultūra
Renginiai
Skelbimai
Archyvas

Druskininkai
Druskininkų TIB
Organizacijos
Sanatorijos
Menai

Redakcija
Informacija

  “Senatvė – tai liga,” – 

R.Janeliauskas su 3,5 metų dukra Karolina

tvirtina 55-erių metų sveikuolis Rimantas Janeliauskas. 

Arūnas ZURLYS 

   Jau 5-eri metai Antakalnio gatvėje apsistojęs 55-erių metų Lietuvos muzikos akademijos Kompozicijos katedros dėstytojas, docentas, menotyros mokslų daktaras Rimantas Janeliauskas. Nors su Druskininkais susijęs dar nuo 1984 m., kai Sveikatos gatvėje iškilo Lietuvos kompozitorių sąjungos kūrybos namai. 

Basomis per sniegą 


   Kompozitorių sąjungos kūrybos namuose R.Janeliauskas praleisdavo beveik visą savo laisvalaikį, intensyviai dirbdamas ir sveikai gyvendamas. Būtent dėl palankių gamtos sąlygų kūnui ir dvasiai jis pasirinko Druskininkus nuolatos gyventi. Dirbti kas savaitę važiuoja į Vilnių, o po to sugrįžta į mūsų miestą atgauti jėgų gamtoje ir šeimoje, kurioje laukia žmona Lina ir dukra Karolina. Rimanto sveikuoliškas gyvenimo būdas atkreipęs daugelio druskininkiečių dėmesį. Tarp gausaus būrio mūsų miesto sveikuolių jis bene vienintelis, nebodamas žvarbos, bėgioja basas lengva apranga. Net iki Ešerinio ežero per 2 valandas nubėga per sniegą nesustodamas, nes, pagal Rimantą, stabtelėjimas tolygus nušalimui. Ilga judėjimo patirtis bei kojų nušalimas bėgant per sniegą esant žemesnei nei 5 laipsnių šalčio temperatūrai, pakoregavo sveikuolio būdą. Save grūdinantiems jis pataria basiems stotis ant sniego, kai oras atšalęs ne daugiau kaip 5 laipsnius. Be to, bėgant per sniegą basomis būtina giliai kvėpuoti, nes tai atšildo kojas. 

Mankštos ritmas 

   22 metus Muzikos akademijos studentams dėstantis kompoziciją Rimantas savo sveikuolišku gyvenimo būdu užkrėtęs ne vieną studentą. Griežtą nuostatą sau jis pradėjo taikyti taip pat jaunystėje, turėdamas sveikatos problemų. Tuomet vieną valandą per parą būtinai skirdavo kūno mankštai. Jei dieną būdavo itin užimtas, palaikydamas kasdieninį mankštinimosi ritmą, kartais išjudinti kūną iš miego keldavosi ir 1 val. nakties. Mankštos pratimus pats atsirinko, atsižvelgdamas į savo sveikatos silpnąsias puses. 2 kartus per savaitę būtinai bėgdavo krosą. Tokios stabilios sveikatos paieškos tęsėsi apie 20 metų – jos tęsiasi ir iki šiolei, nes kiekvienas amžiaus tarpsnis ir gyvenimo situacijos diktuoja sau naują strategiją. 

Intymus dalykas 

   Apie 1988-uosius metus ieškot naujų organizmo energijos resursų Rimantą privertė pojūtis, kad stinga jėgų atlikti darbus, kuriuos galėtų įgyvendinti, tuo realizuodamas savo paskirtį. Tai paskatino iš esmės permąstyti savo gyvenimo būdą. “Daug dėmesio skiriame nuosavam automobiliui, kad jis stabiliai važiuotų, kodėl gi panašiai nepasirūpinus savo organizmu? “ – kelia klausimą pašnekovas. “Savo pinigus vengiame patikėti bankui, manydami, kad saugiau juos pas save laikyti, tuo tarpu savo sveikatą nesusimąstydami patikime gydytojams, kad jie galėtų išrašyti recepto popieriuką?” – paradoksalią situaciją įvardija sveikuolis, susikūręs nuosavą sveikatingumo programą. Ją kurdamas, perskaitė daug literatūros, apsistodamas ties kiekvienu organu atskirai, pvz., širdimi, kaulais, krauju ir t.t. Teorines žinias išbandė praktiškai, atsirinko tai, kas jam aktualu, ir įsitikino, jog žmogus pats gali padėti savo sveikatai. “Sveikata – intymus ir intelektualus dalykas,” – teigia pašnekovas. Nuo 1970-ųjų metų Rimanto medicininė kortelė – tuščia. Kiekvienai ligai įveikti jis turi išbandytų priemonių arsenalą. Per kelias valandas arba per parą gali įveikti gripą, kai tuo tarpu artimieji ar kiti žmonės juo serga apie dvi savaites. Kelių pratimų dėka jis gali panaikinti širdies skausmą. 

Badavo 60 dienų 


   1988-aisiais metais Rimanto savijautos persilaužimas įvyko badaujant. Jis pritaikė sau frakcijinį badavimą: 60 dienų be maisto su mėnesio pertraukomis, t. y. 20 dienų badavimo tegeriant tik nedidelį kiekį tirpinto ledo vandens, mėnesio pertrauka valgant tik žalią augalinį maistą, vėl 20 dienų bado, vėl mėnesio pertrauka ir taip dar kartą. “Valai kūną – valai dvasią,” – pakartojo Rimantas girdėtą posakį. Po badavimo jis pajuto nepaprastą energijos antplūdį. Taip ir turi būti, nes daugiausia energijos žmogaus organizmas praranda virškindamas, t. y. atlikdamas sunkiausią darbą. Sveikuolis primena, jog jau po 16-os badavimo dienų organizmas visapusiškai išsivalo – atsinaujina ląstelės, žarnyno flora, net dantų apnašos nukrenta ir t.t. Deja, pirmąsyk po tokių valios pastangų padarė klaidą: pavartojo medaus ir tokiu būdu apsinuodijo, visiškai negalėdamas valgyti. Sveikuolis nesyk susidūrė su liūdnomis pasekmėmis, kai dešimtis dienų išbadavęs žmogus, netinkamai užvalgęs, visiškai praranda teigiamą badavimo poveikį. Galimybę maitintis atgaivino vaizduotė - pradėjo valgyti maistą, kurį padiktuodavo mintis. 

Sveikas meniu 

   Iki šiol ponas Rimantas maitinasi tik žaliu maistu, t.y. natūraliu pirminiu ir neapdorotu, kurį dažniausiai gauna iš kaimiečių. Visiškai nevartoja duonos, cukraus, druskos, kuriuos vadina nereikalingu organizmui balastu. Geria tik ledo ar sniego tirpintą vandenį. Sveikuolio tvirtinimu, įprastas vanduo atima daug energijos. Patiekia pavyzdį, jog bet koks daiktas ar organizmas kuo šlapesnis, tuo greičiau genda. Vandenį jam visiškai pakeičia suvalgytas obuolys. Vietoje duonos, kuri mūsų kepyklose gaminama naudojant sintetines mieles, vartoja mirkytus grikius. Rimantas aiškina, jog obuoliai ir grikiai iš organizmo išmeta radioaktyvias medžiagas, kurių mūsų černobylinė karta pakankamai prisigėrė. Tebebadauja: 10 dienų daugmaž 4 kartus per metus, per savaitę 2 paras, kartais ir pusę savaitės. 

Mažas heroizmas 

   Rimanto organizmas “prašosi” miego apie 21 val., “lova išmeta” apie 4-6 val. ryto. Kėlimasis prieš saulei patekant organizmą deguonimi labiau pasotina. Kai turi daugiau laiko, anksti ryte bėga iki skaidraus vandens Ešerinio ežero nusimaudyti, kai daugiau užimtas, pasitenkina 3-imis valandomis iki Grūto – ristele, ežero perplaukimu ir sugrįžimu atgal. Kasdieninę Rimanto sveikatingumo programą, be abejo, koreguoja oro sąlygos. Įgyvendinant nuolatos tobulinamas savo sveikatos nuostatas, būtina amžina kova su savimi, valia ir kantrybė. Mažo heroizmo prireikia išeiti į kiemą lengva apranga šalto žiemos ryto 6 val., tačiau, anot pašnekovo, kasdien dirbant su savimi pagal racionalų planą, valia tampa įpročiu valdyti savo kūną. Sveikuolis vengia valios be proto – jos prireikia tiek, kiek garantuoja gerą savijautą ir stabilų intensyvų protinį darbą. Tikrovėje nuolatos išgyvenant dramatišką patyrimą tai ypač svarbu. 

Nuosava programa 

   Susikurtos nuosavos sveikatingumo sistemos turinį ir metodiką Rimantas pataria iš esmės peržiūrėti arba revizuoti kas 5-erius metus, o kaip elgtis su kūnu kasdien arba tam tikru periodu, padiktuoja gyvenimiška situacija arba savijauta. Jeigu spaudžia širdį, geriau vaikščioti, o ne bėgti, jeigu itin darbingos ir atsakingos darbo dienos, Rimantas nieko nevalgo, suteikdamas organizmui visišką poilsį, o mintims skaidrumo. “Kai organizmas švarus, gali drąsiai eiti į šaltį arba lįsti į eketę,” – priduria sveikuolis. Kadangi Rimanto profesinė veikla reikalauja daug protinės ir fizinės energijos, jis kasdien racionaliai ir emocionaliai apmąsto dienos veiksmus. 

 


Reklama


Labai gera vieta Jūsų reklamai. Daugiau informacijos čia >>© 1997-2002 Druskonis.lt . Visa medžiaga pateikta šiame puslapyje yra laikraščio "Druskonis" nuosavybė.
Kopijuoti, platinti informaciją be laikraščio "Druskonis" sutikimo DRAUDŽIAMA!
Visas teises gina LR įstatymai

Dizainas ir programavimas - Mantas S. ir Dana M.