Laisva vieta reklamai Druskonis
  2000 m. liepos 21 - 27 d. Nr. 30 (563)

MIESTO ŽINIOS

POLICIJOS ŽINIOS
SPORTAS
KULTŪRA
RENGINIAI
ARCHYVAI

APIE DRUSKININKUS

TURIZMO IR INFORMACIJOS BIURASTurizmo ir
informacijos
biuras

 

 

 

 

Skaitiklis sukasi nuo 1998.02.11

Armėnės Erikos likimas spręsis rudenį

Rasita BOČIENĖ

Mažoji Erika ant senelės kelių jaučiasi saugi.
Mažoji Erika ant senelės kelių jaučiasi saugi.

Erikai Grigorian neseniai sukako 3 metai. Su namiškiais ji kalba armėniškai, su vaikais kieme – lietuviškai, ir dar nesuka savo galvelės, kur jos tėvynė. Kol kas mažoji armėnė Erika auga viename Ateities gatvės daugiabutyje, prižiūrima senelės ir dviejų dėdžių šeimų, apsupta pusbrolių ir pusseserių.

Dukra nesidomėjo

Erika gimė Jerevane, Armėnijos sostinėje. Tačiau jos tėčio su mama aplinkiniai nelaikė darnia šeima – jie nesutarė dar prieš atsirandant Erikai. Norėdami padėti jauniausios sesers šeimai, broliai Gasparianai, įsikūrę Druskininkuose ir turintys čia šašlykinę “Pas armėnus”, ne kartą siuntė jai pinigus. Erikos tėtis niekur nedirbo, šeima savų pajamų neturėjo, todėl vos tik atsiųstieji pinigai baigdavosi, šeimoje vėl prasidėdavo barniai.

Pritrūkę kantrybės broliai Gasparianai pakvietė sesers šeimą į Lietuvą pagyventi kartu Druskininkuose ir padirbėti jų šašlykinėje. Sesuo su vyru Lietuvoje bandė gyventi ne sykį ir vėl grįždavo į Armėniją. Broliai Gasparianai, prileidę sesers vyrą prie savo verslo, spėjo suabejoti jo sąžiningumu.

Tačiau Erikos mama susirgo nepagydoma liga. Su vyru santykiai vis blogėjo, todėl nutarė išsiskirti. Į Lietuvą ji atvažiavo nešina poros mėnesių dukrele Erika. Jaunoji moteris gydėsi ligoninėse, Eriką tuo metu prižiūrėjo senelė, o jos tėtis, likęs Armėnijoje, nebesidomėjo nei žmonos, ne dukrelės likimu.


Druskininkiečių mėnuo

Birželis

Susituokė 5 poros, iš jų 3 - lietuvių, 2 - skirtingų tautybių. Jauniausioji ištekėjusi turėjo 27 metus, vyriausioji - 50 m. Jauniausias vedęs - 26 m., vyriausias - 62 m. Ištekėjusiųjų moterų amžiaus vidurkis - 34 m., vedusių vyrų - 39 m.

Jaunavedžių išsimokslinimas: aukštasis - 3 moterys ir 2 vyrai, spec. vidurinis - 1 moteris ir 3 vyrai, vidurinis - 1 moteris. Pirmąjį kartą susituokė 4 moterys ir 4 vyrai, trečią kartą - po vieną vyrą ir moterį. Visi santuokas įregistravusieji turėjo darbą. Santuokas įregistravo 4 moterys ir 1 vyras iš Druskininkų, 1 vyras iš Lazdijų raj., 1 moteris iš Kauno, 1 vyras iš Vilniaus, 1 vyras iš Australijos, 1 vyras iš Anglijos, Londono.

Išsituokė 14 porų. Jauniausia išsiskyrusi turėjo 21 metus, vyriausia - 47 m. Vyriausias išsituokė - 50 m., jauniausias - 25 m. Išsiskyrusiųjų amžiaus vidurkis: moterų - 33 m., vyrų - 36 m. 12 porų išsiskyrė teismo sprendimu, 2- bendru prašymu. Po 13 moterų ir vyrų išsiskyrė pirmą kartą, po 1 - antrą kartą. Ilgiausiai santuoka tęsėsi 26 metus, trumpiausiai - 3 metus. Vieną vaiką turėjo 9 poros, du vaikus - viena. Likusieji vaikų neturėjo. 11 išsiskyrusių porų - lietuviai, 3 - skirtingų tautybių.

Įregistruota 16 vaikų: 6 mergaitės ir 10 berniukų. Mergaičių vardai: Ieva, Sydžej, Gerda, Ugnė, Gintarė, Vaida. Berniukų vardai: Deividas, Edmundas, Emilijus, Henrikas, Silvestras, Edgaras, Edvinas, Karolis, du Tomai. Pirmojo vaiko susilaukė 10 šeimų, antrojo - 3 šeimos, trečiojo – taip pat 3 šeimos. Gimė 15 lietuvių tautybės vaikų, vieno tautybė nenurodyta. Jauniausia motina - 17 m., jauniausias tėvas - 21 m. Vyriausia motina - 39, vyriausias tėvas - 34 metų. Motinų amžiaus vidurkis - beveik 25 m., tėvų – apie 29 metai. Išsimokslinimas: 4 motinos ir 2 tėvai - aukštasis, 1 moteris ir 3 vyrai - spec. vidurinis, 4 moterys ir 4 vyrai - vidurinis, 7 moterys ir 3 vyrai - nebaigtas vidurinis. Susilaukusių vaikų šeimose 12 moterų ir 10 vyrų turėjo darbą, 2 motinos - bedarbės, 2-iejose šeimose nedirbo abu tėvai, 4 - vienišos motinos.

Mirė net 31 asmuo: 16 moterų ir 15 vyrų. Jauniausioji iškeliavo Anapilin 40-ies metų, jauniausias - 27 m., vyriausioji - 88 m., vyriausiasis - 95 m. Mirusių moterų amžiaus vidurkis – 66,5 m., vyrų - 60 m. Ligoninėje mirė 17 asmenų, namuose - 10, kitur - 4. Iš jų - 28 lietuviai, po 1 rusą ir baltarusį, vieno tautybė nežinoma. 24 buvo pensininkai, 5 dirbantys ir 2 bedarbiai. Mirties priežastys: nuo išeminės širdies ligos - 3 moterys ir 4 vyrai; nuo vėžio - 2 moterys ir 5 vyrai; 1 moteris patyrė insultą, dėl perforuotos skrandžio opos – 1 moteris, nuo hipertenzinės ligos – 2 vyrai, nuo aterosklerozės – 2 moterys ir 1 vyras, nuo lėtinio pankretito – 1 vyras, dėl nelaimingų atsitikimų – 1 moteris ir 2 vyrai, nusižudė 1 moteris, nuo kiaušimtakio pūlingo uždegimo – 1 moteris, nuo neaktyvaus reumato – 1 moteris, nuo alkoholinės kardiomiopatijos – 1 moteris, nuo galvos smegenų kraujagyslių infarkto – 1 moteris ir kt.

Druskonis klausia skaitytojų

Netikėtas AB “Drobė” vadovų įsakymas likviduoti Vieciūnų verpimo fabriką gresia socialine tragedija 2500 tūkst.gyventojų turinčiam miesteliui, kadangi fabrikas vieciūniškiams – pagrindinis pragyvenimo šaltinis. Kai kurie Seimo nariai neatmeta galimybės, kad dėl neaiškaus “Drobės” pirkimo-pardavimo sandorio bus kreiptasi ir į Generalinę prokuratūrą.

Kokiomis nuotaikomis šiandien gyvena vieciūniškiai, ar jie tiki, kad valstybė išspręs jų problemas?

Algirdas Kuklierius, pensininkas:

- Jeigu fabriką uždarys, Vieciūnams bus labai blogai. Neįsivaizduoju, ką reikės daryti čia gyvenantiems žmonėms. Manau, kad čia bus tikras socialinis sprogimas. Druskininkai vieciūniškių irgi neišgelbės. Ten taip pat didžiulė bedarbystė. Pensininkai dar šiaip taip išgyvens, o ką daryti jaunimui, jaunoms šeimoms? Ar Vyriausybė gali padėti Vieciūnams? O ar ji kam nors padėjo?

Nijolė Butrimavičienė, bedarbė:

- Vieciūnuose bus katastrofa. Mes tikrai neišgyvensim. Kaip reikės sumokėti mokesčius už elektrą, vandenį? Čia bus tikros džiunglės. Gerai tiems, kurie arti turi tėvus kaimuose, galinčius padėti maisto produktais. Ogi kiek čia, į Vieciūnus, ruso laikais atvažiavo jaunimo iš visos Lietuvos! Ką jiems, likusiems be vienintelio pragyvenimo šaltinio, daryti?

Ona Milutienė,
verpėja:

- Bus tragedija. Kur reikės dėtis jauniems žmonėms? Nors užsikalk langus ir eik partizanauti. Manau, kad valstybė turi padėti žmonėms. Jeigu fabriko pirkėjai davė garantijas 3 metus tik 30-čia procentų mažinti darbo vietas, kažkas už tokius veiksmus turi atsakyti.


REDAKCIJOS ADRESAS: Vilniaus al. 32, 4690 Druskininkai; E-paštas: vija@elnet.lt
TELEFONAI: Redaktorius - 55116, Korespondentai - 55123, 53631. FAKSAS: 55113