Laisva vieta reklamai Druskonis
KULTŪRA 2000 m. balandžio 28 - gegužės 4 d. Nr. 18 (551)

MIESTO ŽINIOS

POLICIJOS ŽINIOS
KURORTO PLĖTRA
SPORTAS
PRADŽIA
RENGINIAI
ARCHYVAI

APIE DRUSKININKUS

TURIZMO IR INFORMACIJOS BIURASTurizmo ir
informacijos
biuras

 

 

 

 

Skaitiklis sukasi nuo 1998.02.11

| “Madų šou“ išmonė | Gegužės 3-ąją - Pasaulinė astmos diena |

“Madų šou“ išmonė

Milda TARCIJONAITĖ

Piko” veidai.
Piko” veidai.

Balandžio 14-ąją “Ryto“ vid. mokykloje vyko 2-asis “Madų šou“.

10 kolekcijų, kurias sukūrė įvairių klasių moksleiviai, išmone tikrai stebino žiuri narius V.Žūkienę, R.Balkaitienę ir V.Sutkų. Jie vertino idėjos vientisumą, jos derėjimą su pasirinkta muzika ir kt. Pasak V.Sutkaus, 1-ąją vietą skirti nebuvo keblu. Ją jau 2 kartą iš eilės laimėjo S.Staniulytės ir K.Žaldokaitės sunkiu ir kruopščiu darbu sukurta žavi kolekcija “Butterfly“. 2-ąją vietą laimėjo 4 gimnazinės klasės kolekcija “Piko“ su tatuiruotėmis ant kūno. 3-ioji atiteko kolekcijai “Atgimus jausmams“, kurios suknelės galėtų prilygti šalies dizainerių siūtoms. Be paminėtų kolekcijų, šou galėjome pamatyti drabužių, skirtų miegui, mokyklinių uniformų variantų.

2-osios vietos laimėtoja kolekcija “Piko“.

Šou pertraukų metu šoko breikeriai

2-osios vietos laimėtoja kolekcija “Piko“. 1-osios vietos laimėtoja kolekcija “Butterfly“ ir jos autorė S.Staniulytė (pirmoji kairėje).

Šou pertraukų metu šoko vietiniai breikeriai.

| Į viršų |


Gegužės 3-ąją - Pasaulinė astmos diena

Zinaida NAKIENĖ
Druskininkų ligoninės Terapijos skyriaus vedėja

Europos respiratologų sąjungos Lietuvos asocijuota narė

“Globalinė astmos ini- ciatyva“ (GINA) ir Eu- ropos respiratologų draugija, remiant Pasaulinei sveikatos organizacijai (PSO), 1998 m. organizavo 1-ąją Pasaulinę astmos dieną. Ji vyko 37 pasaulio šalyse ir turėjo didelį pasisekimą. Statistika liudija, kad žmonės, kaip ir anksčiau, kenčia nuo astmos, todėl būtina nuolatinė kova su šia liga. Tokios iniciatyvos kaip Pasaulinė astmos diena padeda šviesti visuomenę, todėl GINA, remiant PSO, šių metų gegužės 3 d. organizuoja 2-ąją Pasaulinę astmos dieną. Jos tikslai: informuotumo apie astmą, kaip globalinę sveikatos apsaugos problemą, didinimas; informacijos apie astmos gydymo ir diagnostikos mokslinius pasiekimus platinimas; valdžios institucijų ir pacientų organizacijų įtraukimas į efektyvias kovos prieš ligą programas.

Pasaulinės astmos dienos 2000 lozungas “Kvėpuoti - kiekvieno teisė!“, t. y. už astmatininkų teisę į šiuolaikinę diagnozę, gydymą ir mokymą.

Plaučiuose yra tūkstančiai smulkių vamzdelių, vadinamų bronchais, t.y. oro kanalais, per kuriuos oras patenka į plaučių maišelius, vadinamus alveolėmis. Čia deguonis perduodamas į kraują ir išnešiojamas į visus mūsų kūno audinius. Sergančiųjų astma natūralūs plaučių apsauginiai mechanizmai įkvėptoms dulkėms ir infekcijoms yra labai jautrūs ir linkę stipriai reaguoti, sukeldami bronchų raumenų spazmą ir tuo sunkindami kvėpavimą. Yra daug galimų astmos priepuolių priežasčių jautriems žmonėms: fizinis krūvis; aplinkos veiksniai - šaltas oras, transporto išmetamosios dujos, žiedadulkės, namų dulkės, odos žvynai ir gyvūnų plaukai, kai kurios darbo procese naudojamos medžiagos; stiprus susijaudinimas, ypač vaikams. Tiriant astmos reiškinius dvyniams ir žmonėms, emigravusiems iš savo šalies į kitą aplinką, nustatyta, kad astma yra iš dalies paveldima ir jau minėtų veiksnių sukelta liga. Nustatyta, kad ja serga maždaug 10-20 proc. vaikų ir 2-5 proc. suaugusiųjų. Tai patvirtina faktą, kad astma išmyksta ir nekelia problemų, kai vaikas užauga, nors liga gali pasikartoti ir vėlesniuoju gyvenimu etapu. Berniukai astma serga dažniau nei mergaitės, bet suaugusius liga veikia vienodai. Tyrimai rodo, kad per pastaruosius 30 metų astmos paplitimas daugelyje šalių gerokai padidėjo. Visame pasaulyje astma serga daugiau kaip 150 mln. žmonių, daugiausiai - vaikų. Per pastaruosius 10 metų sergamumas astma Vakarų Europoje padidėjo dvigubai. JAV astmininkų nuo 1980 m. padidėjo daugiau kaip 60 proc. Besivystančiose šalyse astma tampa labai aktualia sveikatos apsaugos problema: Indijoje yra 15-20 mln, Afrikos šalyse - 11-18 proc. astmininkų. Segamumo skirtumai atskirose šalyse yra itin dideli: jei Indonezijoje - tik 2 proc., tai Airijoje ir Anglijoje - apie 30 proc. Didėjantis ir įvairėjantis aplinkos užterštumas, kaip ir kiti gyvenimo būdo pokyčiai gali dažniau sukelti astmą. Diagnozuojant astma turi būti atskirta nuo kitų panašius simptomus turinčių ligų. Gydytojas jus išsamiai apklaus, tikriausiai naudos spirometrą, ištirs plaučių funkciją, pamatuos plaučių tūrį ir galbūt išrašys inhaliuojamus ar kitus vaistus, įvertins vaistų poveikį. Yra dvi skirtingos šiuolaikinės vaistų grupės astmai gydyti: palengvinantys (astmos priepuolį nutraukiantys) ir vartojami profilaktikai vaistai.

Kadangi kol kas astma neišgydoma, šiuolaikinio gydymo tikslai yra kontroliuoti šią ligą patogiais, gerai pasisavinamais vaistais, kad galėtume gyventi pilnavertį gyvenimą. Jei jums nustatyta, kad astmos priepuolius sukelia konkretūs veiksniai, stenkitės jų vengti. Kreipkitės į gydytoją, jei susirgote kvėpavimo takų infekcija, jei nuolatos naktį pabundate dėl astmos priepuolių, jei jaučiate, kad jums inhaliatoriaus reikia gerokai dažniau nei anksčiau. Jūs pats ir jūsų artimieji turėtų mokėti atpažinti astmos priepuolio simptomus, kad galėtų laiku suteikti medicinos pagalbą. Sunkumas kvėpuojant, nuovargis, sutrikimas, negalėjimas stovėti ar valgyti, noras atsikvėpti sakinio viduryje, būklė, kai nepadeda inhaliatorius, - tai ir yra šie simptomai. Jeigu taip atsitiko, nedelsdami paprašykite iškviesti gydytoją ar greitąją medicinos pagalbą.

Kasmet nuo astmos pasaulyje miršta daugiau kaip 180000 žmonių. JAV mirtingumas nuo astmos nuo 1980-ųjų metų išaugo dvigubai, pasiekęs 5000 asmenų per metus. Pasauliniu mastu išlaidos astmai viršija išlaidas tuberkuliozei ir AIDS kartu sudėjus. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje sveikatos apsaugos išlaidos ir darbų dienų nuostoliai dėl astmos yra 1,8 mlr dolerių per metus. Šiuolaikinį gydymą turi teisę gauti visi, kam jis reikalingas. Būtina mokėti naudotis inhaliatoriais. Nuo 1997 07 07 Druskininkuose veikia astmos klubas “Atokvėpis“. Norinčius jį lankyti kviečiame kiekvieno mėnesio pirmąjį trečiadienį (artimiausias - gegužės 3 d.) 15 val. į ligoninės konsultacinės poliklinikos salę. Galite pasiteirauti tel. 45498 arba skyriaus vedėjos tel. 45508. Laukiame Jūsų.

| Į viršų |


REDAKCIJOS ADRESAS: Vilniaus al. 32, 4690 Druskininkai; E-paštas: vija@elnet.lt
TELEFONAI: Redaktorius - 55116, Korespondentai - 55123, 53631. FAKSAS: 55113