Savaitrastis Druskonis

Druskininkų kurorto savaitraštis 1998 m. lapkričio 2 - 8 d. Nr. 44 (473)
Pirmas puslapis
Miesto zinios
Zinios is policijos
Kultura
Renginiai
Archyvai

Įprasti keliai kaimynams tapo nebepraeinami

Rasita BOČIENĖ

Ilgais metais susibičiuliavę, susigiminiavę bei vienas prie kito pripratę Lietuvos ir Baltarusijos pasienio kaimų gyventojai sunkiai suvokia netikėtai tarp jų kiemų atsiradusios valstybinės dviejų respublikų sienos formalumus ir rimtą reikšmę. Dėl to jiems neretai nutinka netikėtų ir nemalonių nutikimų.

 

Ėjo vaikams kuprinių ieškoti

Pervalkos kaimo Baltarusijoje gyventojai dažnai ateina Lietuvon. Visada ateidavo. Peržengei upeliuką - ir jau netoli Švendubrės. O dabar, kaimyninei šaliai išgyvenant ne pačius geriausius laikus, vizitų į netoli Druskininkų esantį sąvartyną itin padaugėjo.

Netikėta nelaimė atsitiko dviems Gardino rajono Pervalkos kaimo gyventojoms, rugpjūčio 20-ąją susirūpinusioms artėjančia mokslo metų pradžia ir panorusioms pasidomėti lietuvaičių sąvartyne išmestomis mokyklinėmis prekėmis. Janinai Jadeškai, gim. 1968 m., ir Irinai Jermalajevai, gim. 1976 m., rūpėjo surasti vaikams mokyklinių kuprinių. Mat J.Jadeška augina dvi dukreles - 1991 m. gimusią Alioną ir 1992 m. gimimo Andželą, kurios mokosi Pariečės sutrikusio intelekto vaikų mokykloje.

Abi moterys už nelegalų sienos perėjimą buvo sulaikytos, ir Varėnos pasienio policijos rinktinės operatyvinis skyrius joms iškėlė baudžiamąją bylą pagal žymes nusikaltimo, numatyto LR Baudžiamojo kodekso 82 str. 2 d. Moteriškės buvo pasodintos areštinėn mėnesiui laiko. Tačiau paaiškėjo, kad moterėlių nusikaltelėmis nelabai ir pavadinsi - J.Jadeška yra II grupės invalidė nuo vaikystės, serganti oligofrenija, visiška beraštė, o I.Jermalajeva - vieniša motina, auginanti krūtimi maitinamą kūdikį Dmitrijų, gimusį 1998 m. vasario 23 d.

Atsižvelgdami į kaltinamųjų asmenybes, nusikaltimų padarymo aplinkybes bei valstybės sienos pažeidimo tikslus, vadovaudamiesi humanizmo principais, vietiniai teisėsaugos organai nutarė šią baudžiamąją bylą perduoti Baltarusijos Respublikos teisėsaugos organams.

Šventė gimtadienį

Taip jau sutapo, kad Piotro Černych, gim. 1968 m., ir vardadienis, ir gimtadienis - vos ne vieną dieną. Kai jau tokia proga, tai šventė visas Gardino rajono Pervalkos kaimas, kur Piotras gyvena. Ir kaip reikiant šventė, nes puota vyko tris dienas. O kai jubiliatas atsigavo ir pamatė, jog nebėra su kuo gerti, nusprendė nuvykti nešinas buteliu pas giminaičius Lietuvon. Važiuoti per pasienio kontrolės postus - 15 kilometrų kelio, o tiesiai dviračiu - tik 5 km, tai nejaugi gaiši? Šitaip perėjęs valstybės sieną, jis nuėjo į svečius Švendubrėn pas savo giminaitę D.Jančiulienę.

Po trijų valandų, norėdamas sugrįžti namo, tėvynėn Baltarusijon, Piotras Černych buvo sulaikytas pasienio policijos pareigūnų. Su savimi jis neturėjo jokių dokumentų.

Nežiūrint kaltinamojo P.Černych nuoširdaus prisipažinimo, jo kaltė buvo visiškai įrodyta. Sunkinančia aplinkybe byloje laikytina tai, kad nusikaltimą jis padarė būdamas girtas. Išvada - vyrukas, nubaustas keliais mėnesiais kalėjimo, iki šiol sėdi daboklėje Lietuvoje.

Bėgiais nešė maišą alkoholio

Spalio 6 d. vakare Gardino miesto gyventojas Olegas Nastenko, gim. 1967 m., neteisėtai perėjo Lietuvos Respublikos valstybės sieną, apeidamas Latežerio pasienio kontrolės postą mišku, geležinkelio Druskininkai-Pariečė bėgiais, išeidamas Lietuvon Jaskonių kaimo teritorijoje.

Paskui, jau sugautas pasieniečių, jaunuolis prisipažino, jog tą pačią dieną iš matymo pažįstamas vaikinas vardu Algis jį paprašė pernešti mišku, apeinant Baltarusijos Respublikos ekonominės milicijos postą, maišą, pilną alkoholinių gėrimų “Brendi”. Kiek butelių jis nešė maiše, tvirtino nežinojęs. Pareigūnai suskaičiavo maiše 35 butelius alkoholio.

Lietuvos pasienio policijos pareigūnams, jį sulaikiusiems, baltarusis tvirtino nesupratęs, jog perėjo savo valstybės sieną ir nematė Lietuvos Respublikos valstybinės sienos skiriamųjų ženklų. Mat buvo tamsu. Be to, jam niekas nesakė, jog alkoholį reikia nunešti į Lietuvą. Baltarusio byla perduota svarstyti Druskininkų teismui.Administracine tvarka jis nubaustas 50 tūkst. Lt bauda, alkoholis konfiskuotas.

Neša ir mūsiškiai

Vera Nikolajevna Traškina, gim. 1928 m., rugsėjo 14 dienos ryte, apeidama Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punktus, perėjo mūsų šalies valstybės sieną Jaskonių kaimo ribose ir kontrabandos būdu įnešė 6 butelius baltarusiškos degtinės “Polka Vodka”. Pareigūnams suskaičiavus senutės neštojo turto vertę, paaiškėjo, kad jis neviršija įstatymais nustatytos sumos, už kurią reikėtų griežtai bausti - 100 MGL. Močiutės kontrabanda buvo įvertinta 96,42 litais, todėl jos veikloje nerasta nusikaltimo sudėties, o nutarta, jog įvykdytas tik administracinės teisės pažeidimas.

Pasirodo, veiklos schema yra tokia: nuvažiuoji traukiniu Vilnius-Druskininkai iki Pariečės, ten išlipi, nusiperki degtinės, Pariečėje vėl įsėdi į traukinį Druskininkai-Vilnius, praeini Baltarusijos muitinės ir pasienio kontrolę, tačiau Černuchos sustojime išlipi ir iki Lietuvos nueini pėsčiomis.

Dėl tokio “išradingo” valstybinės sienos perėjimo teismas V.N.Traškinai skyrė 8 mėnesius laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant 1 metams ir 6 mėnesiams.

E-Mail
Sorry, your browser doesn't suppor Java.